Jak zamontować stelaż WC? W tym poradniku przedstawimy wam jak powinien wyglądać przebieg prac montażu stelaża z podwieszanym WC. Całość traktujcie raczej jako zapoznanie się z samą czynnością i tym jak powinna mniej więcej wyglądać, nie jest to typowa instrukcja z punktami „krok po kroku”. Dlaczego? Ponieważ wiele stelaży może różnić się od siebie i mieć inne zalecenia oraz wskazówki dotyczące przebiegu pracy.
Do tego warto wspomnieć, że każdy tego typu stelaż posiada również własną instrukcję dostosowaną bezpośrednio do konkretnego modelu. W wielu przypadkach nie odbiegają one za bardzo od siebie ale warto mieć na uwadze, że mimo wszystko pewne różnice mogą się pojawić, więc nasze pierwsze zalecenie to „trzymajcie się swoich instrukcji „.
Cóż, skoro wiecie już prawie wszystko co trzeba to pozostała nam jeszcze jedna i chyba najważniejsza informacja do przekazania. Jeśli już kiedykolwiek mieliście do czynienia z takim stelażem, albo jakimikolwiek pracami monterskimi wymagającymi trochę wysiłku to bez większych problemów powinniście dać sonie radę sami.
Jeśli jednak jesteście nowi w temacie i nigdy nie zajmowaliście się niczym podobnym to sama instrukcja zdecydowanie nie pomoże, tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie wzięcie fachowca, który będzie wiedział co robić.
Spis Treści – Jak zamontować stelaż WC?
1. Przygotowanie powierzchni
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac montażowych w pierwszej kolejności usuwamy stara toaletę (chyba, że zaczynamy remont od zera). Następnym krokiem zaraz po usunięciu starego sedesu jest dokładne zadbanie o czystość w miejscu pracy, usuńmy wszystkie odpadki, zabrudzenia oraz starą toaletę tak by nie zabierały nam one wolnego miejsca, którego w tym przypadku zabraknąć nam nie może do komfortowego prowadzenia pracy.
Kiedy wszystko jest już uprzątnięte możemy rozpakować stelaż i wyciągnąć instrukcję, teraz możemy dopiero zabierać się do pracy.
2. Ustawienie stelaża oraz odmierzenie rury
Stelaż wyjmujemy z opakowania i ustawiamy go w odpowiednim i wcześniej wybranym już przez siebie miejscu z dostępnym odpływem, do którego będziemy się przyłączać. Po jego wstępnym ustawieniu musimy sprawdzić czy nie będziemy mieć większych problemów z podłączeniem rury, najpewniej będziemy musieli korzystać z przedłużki by móc całość prawidło złączyć, jednak nie będzie to żaden problem.
Kiedy wszystko już wiemy odmierzamy długość od naszej rury aż do odpływu i na podstawie tego wymiaru dobieramy przedłużkę. Teraz postało nam jeszcze ustawienie samego stelaża na odpowiedniej wysokości. Miska powinna znajdować się około 40 cm od podłogi.
(UWAGA! Na niektórych stelażach są już fabryczne oznaczenia informujące nas o odległości jednego m od już gotowej posadzki).
Po ustaleniu wysokości przy pomocy poziomicy sprawdzamy poziom górnej części stelaża, bardzo ważne jest to by był on równy, inaczej zabudowa, którą będziemy wykonywać również nie będzie prosta. Następnie wymierzamy wysokość i dokręcamy na dole nóżki stelaża.
Kiedy wszystko stoi już na odpowiedniej wysokości czas na dopasowanie wcześniej już wspomnianego przedłużenia rury. Całość musi być docięta tak by wchodziła w odpływ na przynajmniej 10 – 15 cm. Nie należy schodzić poniżej 10 cm.
3. Jak zamontować stelaż WC? – Montaż
Kiedy stelaż jest już ustawiony pozostają nam do wykonania już ostatnie szlify, oznacza to, że teraz czas na wstępne ustawienie pionu i lekkie dokręcenie śrub w górnej części stelaża. Powtarzam, robimy to lekko by zostawić sobie możliwość potencjalnych poprawek.
Kiedy całość jest już prawidłowo ustawiona to czas oznaczyć miejsca wiercenia otworów. Robimy to oczywiście przy pomocy klasycznego ołówka budowlanego lub dowolnego innego przedmiotu zostawiającego jakiś ślad. Istotne jest to byśmy wiedzieli gdzie należy wiercić.
Kiedy „rysowanie” mamy już za sobą całą konstrukcję odsuwamy na bok i zabieramy się za wiercenie. Samą wiertarkę dopasowujemy oczywiście do tego na jakiej ścianie pracujemy, najczęściej są to ściany betonowe więc wybieramy wiertarkę udarową z odpowiednim wiertłem do betonu. Jego rozmiar powinien być dopasowany do kołków jakie zostały dodane do zestawu ze stelażem.
Kiedy wiercenie również już za nami czas na zamocowanie stelaża śrubami z zestawu. UWAGA! Pamiętajcie o nałożeniu odpowiednich zaślepek na śruby. Ponownie sprawdzamy pion i w razie nierówności prostujemy stelaż, po tym zabieramy się za dokręcanie śrub bocznych do samego końca.
Teraz może również wkręcić długie śruby w dolnej części stelaża tam gdzie będzie montowana sama miska. Wkręcamy je w taki sposób by odstawały od 3 do 4 cm już po założeniu miski.
4. Doprowadzenie wody
Samo doprowadzenie wody odbywa się przy pomocy specjalnego wężyka, który przykręcamy do zasilania wodą. Powinien on swobodnie opadać a nie być naciągnięty, dlatego zalecamy kupno nieco dłuższego. Następnie mocujemy go za pomocą przejściówki wewnątrz zabudowy.
UWAGA! Sposób doprowadzenie wody i montażu samego wężyka będzie różnił się w zależności od stelaża, więc ponownie przypominamy aby trzymać się instrukcji dołączonej przez producenta.
Należy być bardzo dokładnym podczas doprowadzania wody, ponieważ pobieżne potraktowanie tego etapu prac może zakończyć się przeciekami, których pozbycie się będzie dość wymagające oraz czasochłonne. Dlatego powtarzamy, przyłóżmy się w szczególności do tego etapu prac.
5. Zabudowa z płyt karton gips
Kiedy cała konstrukcja jest już solidnie zamontowana a woda doprowadzona to czas na wykonanie naszej przyszłej zabudowy z płyt g-k. Zaczynamy od zamontowania przyciętego na odpowiednią długość profilu (my polecamy UD30) przy ścianie. Przykręcamy go za pomocą wiertarki.
Kolejnym krokiem jest docięcie płyty (docinamy ją tak by wystawała przynajmniej 5 cm po nałożeniu przedniej płyty) i przywiercenie jej do stelaża. Radzimy używać tutaj trochę grubszych stelaży a co za tym idzie również grubszych wkrętów. Polecamy te z samonawiercającą się końcówką.
Następnie na płycie znajdującej się z przodu wymierzamy miejsce na otwory do śrub, na których będzie się trzymała miska, odznaczamy także miejsce na rury oraz przycisk spłuczki.
Kolejnym krokiem jest przyłożenie oraz przykręcenie płyty do konstrukcji stelaża. I tutaj mamy dwie opcje zależne od tego na co się zdecydujecie.
I wariant
Przednią płytę dokręcamy już do końca tak by była trwała i solidnie trzymała się konstrukcji i odcinamy wystające części płyty bocznej. W ten sposób jesteśmy już bliscy zakończenia prac. Zostanie nam jeszcze tylko montaż klozetu i wykończenie płyt.
II wariant
Dokręcamy przednią płytę ale nie korzystamy z wkrętów zbyt gęsto ponieważ na nią zamontujemy jeszcze jedną identyczną (tyczy się to również otworów), którą także będziemy kręcić by dodatkowo wzmocnić konstrukcję. Kiedy to zrobimy docinamy odstającą końcówkę płyty bocznej. Oczywiście jeśli odstaje.
To na który wariant się zdecydujecie jest całkowicie zależne od was. My mimo wszystko polecamy drugi sposób. Na koniec należy jeszcze zakryć górę.
6. Montaż sedesu
W zależności od tego co wykonamy na zabudowie z płyt g-k dalsza praca będzie się różniła. Jeśli mamy w planach wykonać na niej płytki musimy przyciąć kawałek płyty gipsowej pod miskę, który będzie imitował grubość samej płytki. jeśli natomiast całość chcemy wyłożyć farbą albo jakimś tynkiem cienkowarstwowym nie musimy tego robić.
Kiedy już wybierzemy, która opcja nas interesuje to niezależnie od niej wkładamy rury w wycięte otwory płyt oraz w miejsca w stelażu. Następnie dokładamy miskę (część sedesu, na której się siedzi) aż do oporu. Dzięki temu sprawdzamy o ile musimy przyciąć rury.
Po docinkach wykonujemy zabudowę według własnego uznania. My założymy, że wykonano na niej płytki. Za rury, zakładamy ochronną piankę a miskę ponownie dociskamy, docinamy główną rurę. Teraz już koniec zabawy z miską, wszystko jest przycięte na wymiar więc czas na jej ostateczne montaż. Na wystające z boków śruby nakładamy zaślepki i solidnie dokręcamy. Nakrętki nakręcamy do lekkiego oporu, nie wolni ich kręcić na siłę bo możemy uszkodzić płytkę.
Na sam koniec przycinamy piankę, silikonujemy, zakłdamy przycisk spłuczki i voila, gotowe. W tych ostatnich krokach kurczowo trzymamy się zaleceń samego producenta.
7. Podsumowanie
Jak zamontować stelaż WC? Jak widzicie całość może wydawać się dość skomplikowana, ale to tylko pozory, Wystarczy, że będziecie trzymali się wszystkich wytycznych w instrukcji od producenta i będzie dobrze. Tyczy się to oczywiście tylko osób mających już jakieś doświadczenie w pracach monterski. W przypadku pozostałych natomiast, tak jak mówiliśmy, pozostawcie wszystko w rękach fachowca.
8. Ile kosztuje stelaż WC?
Same stelaże znajdziemy już w cenach od 400 do nawet 1500 zł. Wszystko jest zależne od marki na jaką się zdecydujemy oraz od tego czy do zestawu jest dodawany sedes.
W przypadku robocizny natomiast za zamontowanie stelaża, podłączenie sedesu, wykonanie zabudowy oraz wykończenie jej np. płytkami lub inną dekoracją przyjdzie nam zapłacić od 500 do 1200 zł. Tak jak powiedzieliśmy, wszystko jest zależne od zakresu pracy, którą będzie musiał wykonać wykonawca.