Jak zamontować kotwy chemiczne i stalowe? Prace konstrukcyjne z wykorzystaniem kotew chemicznych oraz stalowych są bardzo powszechnym zjawiskiem. Zwłaszcza jeśli mówimy o remontach starych budynków czy też stawianiu nowych. Stają się one wtedy niezwykle przydatne.

Dzięki nim możemy pozwolić sobie na mocowanie bardzo wymagających elementów konstrukcyjnych. Pomimo, że sam proces montowania kotwy nie wydaje się zbyt trudny to wymaga od wykonawcy pewnej wprawy i doświadczenia. W tym artykule poznacie całą procedurę monterską kotew chemicznych oraz stalowych, zatem jeśli potrzebujecie poradnika to trafiliście w dziesiątkę. Przedstawimy wam krok po korku jak się do tego najlepiej zabrać.

1. Kotwy chemiczne i stalowe , rodzaje kotew i najważniejsze informacje

Wykorzystywanie kotew chemicznych czy stalowych podczas prac nie należy do najbardziej oczywistych zadań z jakimi możemy spotkać się na placu budowy. Kotwienie chemiczne w wielu przypadkach to proces dość niebezpieczny i zaniedbywany przez wiele osób, czego skutkiem mogą być później poważne problemy zdrowotne.

Natomiast kiedy mówimy o pracy z kotwami mechanicznymi nie ma potrzeby obawiania się o swoje zdrowie i życie aż w tak dużym stopniu jak w poprzednim przypadku. Jednak bardzo zaleca się mimo wszystko stosować wszelkie środki ochrony takie jak okulary ochronne i maseczka przeciwpyłowa.

2. Kotwa chemiczna

Jak zamontować kotwy chemiczne i stalowe?
Jak zamontować kotwy chemiczne i stalowe? 2

Może część z was to wie ale na ten moment na rynku jest dostępnych przynajmniej kilka rodzajów kotew chemicznych. Różnią się one swoim swoimi właściwości i czasami zastosowaniem. Jednak reguła mówi nam o tym, że kotwę chemiczną stosujemy głównie w podłożach komórkowych w tym najczęściej w betonowych (to określają również rodzaje kotew).

Aby poprawnie wykonać ten proces trzeba zastosować się do następujących kroków i wiedzieć jak działa kotwa chemiczna.

Wiercenie otworu pod kotwy chemiczne

W pierwszej kolejności należy zacząć od wybrania odpowiedniego miejsca na wykonanie otworu. Następnie je zaznaczamy i go wiercimy. Robimy to za pomocą wiertarki. Długość naszego otworu bezpośrednio określa sama kotwa.

Jednak powinniśmy wykonywać go zawsze trochę dłuższym (zazwyczaj o około 2 cm) niż się z początku zaleca. Dzięki temu pył którego nie udało się oczyścić (po wywierceniu otworu ZAWSZE należy go jak najdokładniej oczyścić z pyłu) osiada na samym dnie i nie wpływa negatywnie na właściwości kotwy.

Już wcześniej o tym wspominaliśmy ale jak najbardziej polecamy stosować się do zasad BHP i zakładać okulary ochronne oraz maseczkę przeciwpyłową.

Określenie struktury otworu

Jest to bardzo ważna kwestia ponieważ to on bezpośrednio wpływa na obciążenie jakie sama kotwa będzie w stanie przyjąć. W przypadku struktur otwartych obciążenie, które może przyjąć kotwa powinno być ograniczone do max 200 kg.

Jeśli jednak powierzchnia, na której pracujemy charakteryzuje się tak zwanym podłożem pełnym to bez żadnych obaw możemy stosować się do limitu określonego przez producenta.

Wprowadzenie masy kotwiącej do otworu

Jeśli musimy wprowadzić masę w powierzchnię, w której znajdują się spore ilości pustej przestrzeni (np. tak jak w przypadku pustaków) będziemy zmuszeni do założenia specjalnej siatki ograniczającą wypływ masy kotwy. Jeżeli struktura podłoża ma pełny charaktery nie trzeba montować siatki. Wystarczy od razu wprowadzić masę kotwiącą.

Skoro siatka jest już zainstalowana to bezpośrednio do masy wkładamy tak zwany trzpień. Będzie on stanowił podstawę całej mocującej konstrukcji. Nie zapominajmy, że jego włożenie do otworu powinno się odbywać z pomocą specjalnej nakładki centrującej. Dzięki temu możemy łatwo umieść w otworze prosto i stabilnie pręt.

Przy wkładaniu pręta musimy również uwzględnić czas, jaki mamy na przeprowadzenie korekt. Zwykle jest to kilka minut, jednak zalecamy się do czasu podanego przez producenta.

Należy pamiętać także o tym aby kotwa chemiczna była wprowadzona całkowicie do samego końca. W przeciwnym razie nie utworzy się jednolita powłoki mocująca. W przypadku pojawienia się bąbli chemiczne łączenie będzie znacznie mniej odporne na obciążenia.

Można ją również wprowadzać do otworu za pomocą specjalnych dedykowanych kapsułek. Ich największą zaletą jest to, że łatwo ulegają zniszczeniu w otworze, który w tej metodzie nie wymaga dodatkowego oczyszczania z ich pozostałości.

Schnięcie kotwy

Bezpośredni czas schnięcia został najpewniej podany przez producenta na opakowaniu produktu. W większości przypadków wynosi on jednak mniej więcej około 30 minut. W zależności od zagęszczenia żywicy może on być krótszy lub też dłuższy.

3. Kotwa stalowa

Sytuacja całkowicie analogiczna do kotew chemicznych, w przypadku kotew stalowych także mamy do czynienia z całkiem sporą ilością różnych rodzajó.

Jest bardzo przydatna zwłaszcza wtedy kiedy mamy do czynienia z mocowaniem cięższych obiektów. Stalowe sprawdzają się świetnie w takich pracach ze względu na bardzo wysoką wytrzymałość kotwy.

Wiercenie otworu (prawie identyczne jak przy kotach chemicznych).

Wiercenie otworu pod kotwę

Tutaj tak jak wcześniej musimy zacząć od wybrania jak najodpowiedniejszego miejsca do zamocowania kotwy stalowej. Następnie je zaznaczamy i go wiercimy (otwór nie powinien znajdować się zbyt blisko krawędzi podłoża). Robimy to za pomocą wiertarki.

Jakiej długości ma być otwór jest określone bezpośrednio przez producenta, informacja na ten temat znajduje się na opakowaniu naszego produktu. Jeszcze raz wspomnimy wam o BHP, możecie darować sobie rękawiczki czy kas ale okulary ochronne oraz maseczka przeciwpyłowa to już całkowite podstawy.

Oczyszczanie otworu

Jeśli zostanie zrobione to w sposób bardzo pobieżny i wiele nieczystości w naszym otworze pozostanie nietknięta to nośność połączenia będzie bardzo mocno ograniczona.

Wszelki pył będzie nam najłatwiej usunąć przy pomocy chociażby rury od odkurzacza. Przyłożymy się do tego zadania jeśli chcemy mieć naprawdę trwałe i solidne połączenie.

Montowanie kotwy

Pierwszym skojarzeniem dla osób doświadczonych z pracami budowlanymi to to, że kotwy stalowe pod względem montażu bardzo przypominają trochę pręty gwintowane.

W już czystym i gotowym do pracy otworze montujemy naszą kotwę. Najlepiej byłoby wbić ja do środka za pomocą młotka albo jakiegoś innego dedykowanego sprzętu mechanicznego. Następnie dokręcamy ją za pomocą klucza dynamometrycznego. Na dobrą sprawę jest to już cały proces montażu jednej i drugiej kotwy.

Na ten moment mówimy oczywiście o podłożu wyłącznie betonowym, w zależności od tego na jakiej akurat powierzchni pracujemy nasz końcowy efekt może różnić się w większym lub mniejszym stopniu. Trzeba również zwrócić uwagę a wręcz kierować się wszelkimi zaleceniami producentów. Bo na dobrą sprawę to oni przecież wiedzą najlepiej jak działa ich wyrób.

4. Do montażu kotew zatrudnić ekipę czy zająć się pracą samodzielnie?

Nie jest to żadna tajemnica, że znaczna część wykonywanych przez nas prac budowlanych mimo wszystko zawsze wymaga większego lub mniejszego doświadczenia. Co prawda nic nie stoi na przeszkodzie by samemu zabrać się za mniejsze prace. Jednak trzeba mieć świadomość, że one również wymagają precyzji.

Bardzo dobrym przykładem tego jest chociaż\by montaż kotew chemicznych, z pozoru nie jest to tak naprawdę żadna filozofia ale naprawdę bardzo łatwo tam o popełnienie błędów, które ostatecznie rzutują na cały efekt pracy. Nieumiejętne wiercenie otworu albo nie zamontowanie siatki w podłożu w niepełnej powierzchni to tylko dwa z wielu błędów popełnianych przez wykonawców amatorów.

Jednakże to właśnie dla takich osób powstał ten blog. Jeśli zastosują się do naszych instrukcji wszystko powinno pójść bezproblemowo, ale jeśli nie czujecie się na siłach to zrezygnujcie.

Pamiętajcie, że w momencie kiedy mamy do czynienia z pracami gdzie jesteśmy bliscy narażenia zdrowia lepiej nie ryzykować jeśli nie jesteśmy pewni co robimy i lepiej zadzwonić po obeznanego z tematem fachowca.

Najpopularniejsi producenci kotew to Sika, Fisher oraz Arvex. Sika jest bez wątpienia najdroższą ze podanych opcji. I to nie bez powodu.