Jak zamontować halogeny w suficie? Czy montaż halogenów sufitowych jest trudny? Nie nazwalibyśmy tego specjalnie trudnym zadaniem, jednak jeśli nie masz jakiegokolwiek doświadczenia z pracami budowlanymi to odradzamy zaczynać swoją przygodę właśnie od tego zadania. W szczególności, że wiele halogenów różni się między sobą sposobem montażu. W ogóle ich wybór jest już niemałym wyzwanie ze względu na dość sporą dostępność ich różnych wersji na rynku.

Standardowy halogen powinien składać się z następujących elementów takich jak oprawa na żarówki, gniazdek z kostką przełączeniową sprężynek mocujących oprawki, pierścieni do mocowania żarówek oraz oczywiście samych żarówek. Wydaje się to lekko skomplikowane? Zupełnie niepotrzebnie.

Jeśli miałeś już kiedyś bliższy kontakt z pracami budowlanymi to bez żadnych większych problemów z pomocą naszego poradnika powinieneś sobie poradzić z zadaniem. Jeśli jednak jesteś świeżakiem to zostaw te pracę komuś z faktycznym doświadczeniem. Zabawa z prądem nie jest najbezpieczniejsza a naprawa sufitu to dość spory wydatek.

SPIS TREŚCI – Jak zamontować halogeny w suficie?

1. Złożenie Halogenu

UWAGA! Złożenie halogenu nie jest specjalnie trudne, ale tak jak już wspomnieliśmy na samym starcie może różnić się ono w zależności od poszczególnego modelu. Jednak w większości przypadków różnice są naprawdę znikome i nie wpływające na przebieg pracy. Radzimy również korzystać z instrukcji producenta, nasz poradnik jak zmontować halogen to raczej zobrazowanie tego co będzie was czekać niż 100% instrukcja.

Bierzemy sprężynkę mocującą (posiada niewielkie wygięcie). Następnie wkładamy ją między blaszki w taki sposób aby ten „ząbek” zaprał się o wewnętrzną ściankę. Po poprawnym założenie bez problemu powinniśmy móc ją swobodnie poruszać ruchami „góra – dół”.

Drugą sprężynkę montujemy razem ze wspornikiem. Wkładamy ją najpierw na blaszkę wspornika w taki sposób aby wcześniej już wspomniany „ząbek” znajdował się po stronie gniazdka do żarówki. Po tym wspornik i montujemy go w blaszce. Na sam koniec została jest do podpięcia żarówka. Radzimy wkręcić ją na samym końcu prac.

Gniazdo mocujące wciskamy do oprawki i blokujemy przy pomocy pierścienia mocującego. I to byłoby tyle. Nasz halogen bez żarówki jest już całkowicie gotowy.

Jak widzicie całość jest mało intuicyjna i z pewnością sprawi niejednej osobie problem jeśli ta nie sięgnie po instrukcję.

2. Wycinanie otworów w płycie gipsowej

Jak zamontować halogeny w suficie?
Jak zamontować halogeny w suficie? 3

To jakiej wielkości powinny być otwory w płycie gipsowej jest zależne bezpośrednio od samego producenta. Na opakowaniu po halogenie powinniśmy mieć szczegółowe informacje na ten temat. Zazwyczaj najpopularniejszymi wielkościami otworów to około 70 mm, ale tak jak już powiedzieliśmy, wszystko zależy od konkretnego halogenu.

Całość wycinamy w płycie przy pomocy wiertarki z otwornicą o odpowiedniej średnicy. To gdzie otwór ma się znajdować zależy już od nas i tego jak mamy okablowane pomieszczenie więc pomiary każdy musi zrobić na własną rękę. Jeśli nie macie otwornicy to nic nie szkodzi. Zawsze możecie skorzystać z cyrkla lub innego przedmiotu o podobnej średnicy i przy pomocy piłki lub nożyka ręcznie wyciąć otwór.

3. Rozprowadzenie okablowania

UWAGA! Na ten etap prac polecamy wyłączyć prąd!

Okablowanie powinno być już zamontowane pod sufitem. Jedyne co musimy zrobić to odpowiednio przeciągnąć je przez każdy z wykonanych przez nas otworów. Kiecy to zrobimy czeka nas praca elektryka więc jeśli nie czujesz się na siłach, boisz albo po prostu nigdy wcześniej nie miałeś doświadczenia z tego typu pracy to zostaw ten etap osobie z doświadczeniem.

Zaczynamy o przecięcia oraz „obrania” wszystkich przewodów z izolacji. Następnie odkręcamy kostkę będącą częścią halogenu i skręcamy odpowiednio niebieskie oraz brązowe przewody. Na sam koniec warto sprawdzić czy całe połączenie jest wystarczająco mocne i się trzyma. Na sam koniec skręcamy jeszcze całą zabudowę kostki aby nie zostawiać łączeń na wierzchu i gotowe.

Wszystkie halogeny robimy dokładnie w ten sam sposób. Pozostaje nam jeszcze zamontować żarówki i sprawdzić czy wszystko dobrze świeci.

4. Jak zamontować halogeny w suficie?

Jak zamontować halogeny w suficie?
Jak zamontować halogeny w suficie? 4

Kiedy Halogen jest już złożony i świeci pozostaje tylko umieszczenie go w wywierconych wcześniej otworach. Wsuwamy w gniazdo halogeny a sprężynki odchylamy do góry tak by przeszły na drugą stronę gdzie po puszczeniu zablokują się na płycie. W ten sam sposób montujemy wszystkie halogeny.

Cała praca za nami. Możemy cieszyć się zamontowanymi halogenami w pomieszczeniu. Wymiana żarówki jest bardzo prosta. Wystarczy zdjąć oprawkę, wyciągnąć halogen na wierzch, odkręcić starą żarówkę wkręcić nową i zamontować go na nowo. Oto cała praca.

5. Ile kosztuje zamontowanie halogenu w suficie?

Nie jest to specjalnie drogie zlecenie, wykonawcy najczęściej montaż halogenów wliczają od razu koszty podwieszania całego sufity. Za zamontowanie pojedynczego halogenu bierze się zazwyczaj od 40 do 70zł w zależności od ich poziomu skomplikowania. Są dużo wyższe stawki niż w poprzednich latach, niestety inflacja robi swoje a wykonawcy również muszą z czegoś żyć. W 2019 roku za montaż pojedynczego halogenu zapłacilibyśmy maksymalnie 40 zł.