Jak zamontować brodzik z kabiną i płytkami w łazience? Zamontowanie brodziku od podstaw zdecydowanie nie należy do tych najprostszych oraz najszybszych zadań z jakimi możemy się spotkać. W szczególności jeśli trzeba pociągnąć i podłączyć całą hydraulikę, u nas na szczęście wszystko jest już pociągnięte i pozostaje nam tylko odpowiednie podłączenie całości do samego prysznicu. Nie oznacza to oczywiście, że samo zadanie jest łatwe i jesteśmy w stanie poradzić z nim sobie tak o z miejsca. Jeśli nie masz doświadczenia lepiej się za to nie zabieraj, tym samym należy sobie także odpowiedzieć na drugie bardzo istotne pytanie, mianowicie kto powinien zabrać się za tego typu pracę?

Według nas jeśli nie posiadasz żadnego specjalnie dużego doświadczenia w pracach monterskich i nie miałeś wcześniej zbyt dużej styczności z tym ani z podłączaniem hydrauliki, kanalizacji itp. to nie zabieraj się za to zadanie bo najprawdopodobniej nie dasz sobie samemu rady. Jeśli jesteś jednym ze świeżych fachowców w branży to lepiej będzie jeśli poprosisz kogoś o pomoc albo w ostateczności zatrudnisz specjalistę, który wykona całą pracę za ciebie.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma sensu robić nic na siłę i zabierać się za rzeczy, o których nie posiadamy wystarczająco dużej wiedzy. Wtedy mamy większe prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak a z pozoru zwykłe usterki mogą okazać się tymi najbardziej „bolesnymi” ale i jednocześnie najbardziej kosztownymi a na tym chyba żadnemu z nas nie zależy.

Dobra wystarczy gadania, czas przejść do pracy!

UWAGA! Ten artykuł proszę potraktować bardziej jako poradnik, który zobrazuje wam jak mniej więcej wygląda cały montaż. Nie jest to instrukcja krok po kroku, ponieważ w wielu przypadków w zależności od prysznica, na który się zdecydujemy niektóre etapy pracy mogą wyglądać inaczej.

1. Montaż izolacji antywilgociowej

Jeśli przyjdzie nam kiedyś zajmować się pracami montażowymi związanymi z prysznicem takimi jak w dzisiejszym materiale to przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża i zabezpieczyć je przed wpływem wody. Do tego idealnie sprawdzi się tak zwana folia w płynie. Dobrze wyłożona tworzy naprawdę wysokiej jakości izolację przeciwwilgociową. Czu musimy jej używać? Cóż, teoretycznie są jednocześnie takie zabezpieczenia jak fugi i płytki jednak one nie dadzą nam 100% pewności. Dlatego właśnie przed ich nałożeniem należy bardzo dokładnie rozłożyć folię w płynie.

Jaki jest najlepszy sposób na rozprowadzenie jej po podłożu? Metoda jest bardzo prosta. Sama folia przeciwwilgociowa ma gęstą konsystencję czegoś w rodzaju rozpuszczonej gumy dzięki czemu bardzo łatwo nanosi się ją przy pomocy pędzla. Można powiedzieć, że cała procedura jeden do jednego przypomina klasyczne malowanie farbą tylko tu jest łatwiej bo nie musimy dbać o strukturę tylko o dokładność (nie mogą zostać pominięty nawet cm2).

Folię powinniśmy nanosić na minimum 2 warstwy i później odczekać aż wszystko dokładnie wyschnie. A kiedy będziemy wiedzieli, że jest już wystarczająco suche? Pierwszą rzeczą jest oczywiście czas podany przez producenta, który powinien być bezpośrednio na opakowaniu produktu (może się różnić w zależności od producenta folii). Druga oznaka, która mówimy nam schnięciu to to, że folia po prostu zmieni swój oryginalny kolor. Zazwyczaj oryginalnie charakteryzuje się intensywną fioletową barwą, kiedy wyschnie zmieni kolor na coś w okolicach niebieskiego lub morskiej zieleni.

2. Układanie płytek

Na już całkowicie suchym i pokrytym folią w płynie podłożu będziemy w końcu mogli zacząć wykładać płytki. Oczywiście w pierwszej kolejności musimy umieszać wiaderko kleju do płytek, niezbędne okaże się tutaj mieszadło mechaniczne (pamiętajcie o umyciu mieszadła po urobieniu kleju jeśli będziemy chcieli go jeszcze później użyć). Gdy nasza masa klejąca jest już gotowa i ma wystarczająco dobrą konsystencję możemy w końcu zabrać się za bezpośrednie nanoszenie jej.

Masę klejącą nanosimy na powierzchnię przy pomocy zwykłej szpachelki a równo rozprowadzamy dopiero przy pomocy pacy z grzebieniem tworząc charakterystyczny ślad. Zwróćmy uwagę na to by klej był w miarę równomiernie rozłożony i nie było sytuacji gdzie w jednym miejscu jest go za dużo a w drugim za mało, dlatego właśnie trzeba go dobrze rozetrzeć.

Gdy klej jest już na naszej podłodze możemy zabrać się za układanie płytek. Spód płytki przeciągamy cienką i równą warstwą kleju, kładziemy na podłodze od strony ściany i dociskamy (dociśnięcie jest bardzo ważne, bez tego płytka starci sporą część swojej przyczepność). Przy użyciu poziomicy musimy kontrolować jednocześnie czy i cały czas sprawdzać poziom płytek bo bez tego brodzić nie będzie mógł być stabilnie ulokowany w podłodze. Jeśli płytki nachodzą na rurę to będziemy zmuszeni je dociąć. W ten sposób układamy wszystkie płytki, mocujemy odpowiednie krzyżaczki i zostawiamy je do wyschnięcia przynajmniej na jeden dzień.

Układanie płytek zarówno na ścianach jak i podłodze wygląda niemalże identycznie, cały przebieg pracy mogą zakłócić ewentualne nietypowe docinki takie jak rury z dopływem wody wykonujemy przy pomocy klasycznej kątówki z dopasowaną odpowiednią tarczą, bardzo dobrze sprawdzi się także klasyczna otwornica. Na ściany nanosimy warstwę kleju w identyczny sposób jak na podłodze . Również musimy je docisnąć po położeniu i wkładamy odpowiednie krzyżaczki. Całość też oczywiście kontrolujemy przy pomocy poziomicy by później kabina ładnie i bezproblemowo dochodziła. Ważny jest też kąt by brodzik mógł się dobrze wpasować.

Jeśli nasze wszystkie płytki zarówno ścienne jak podłogowe zostały już odpowiednio wykonane to przyszedł czas na zamontowanie samego brodzika.

3. Zamontowanie brodziku

Trzeba podkreślić, że brodzik sam w sobie razem z kabina prysznicową jest jednym z najtańszych i jednocześnie najpopularniejszych rozwiązań jeśli chodzi o dość szybkie i sprawne zainstalowanie miejsca gdzie będziemy mogli się umyć. W większości przypadków wychodzi znacznie taniej niż wanna, która zresztą zabiera mimo wszystko znacznie więcej miejsca. W szczególności kiedy mamy do dyspozycji niewielkie pomieszczenie.

Dobra, wystarczy gadania i czas przejść do montażu. W pierwszej kolejności ustawiamy nóżki brodzika w taki sposób by stał prosto i przed wszystkim stabilnie. Przydadzą nam się do tego klasyczne klucze oraz poziomica, którą będziemy sprawdzać pion oraz poziom. Jeśli wszystko się zgadza możemy przejść do podłączenia wody.

Chwytamy za syfon, najprawdopodobniej znajduje się razem z brodzikiem w zestawie. Podłączamy go do rury odpływowej i ustawiamy w docelowym miejscu gdzie gdzie znajdował się odpływ w naszym brodziku.

UWAGA! Nie zapomnijcie o uszczelkach, które są niezbędne jeśli zależy wam na tym by rury nie przeciekały.

Następnie dostawiamy brodzik i łączymy go razem z syfonem , skręcamy razem z otworem jak mówi nam instrukcja i zakładamy korek. Przed dalszymi etapami pracy musimy sprawdzić czy nasze połączenie jest szczelne np. poprzez wlanie wiadra wody. Pamiętajcie, że zawsze dla pewności możecie uszczelnić syfon za pomocą silikonu. Nie zajmie nam to dużo czasu a z pewnością w znacznym stopniu wzmocni wodoszczelność.

Teraz gdy wiemy już, że wszystko do siebie pasuje, rurom nie grożą żadne przecieki, brodzik posiada odpowiednio zregulowane nóżki to możemy ściągnąć w końcu z niego folię zabezpieczającą. Krawędzie smarujemy silikonem i dociskamy do ściany tak by wszystko mocno się trzymało. Po tym zostawiamy na chwilę do wyschnięcia i będziemy mogli przejść do dalszych etapów pracy.

4. Zamontowanie kabiny prysznicowej

Jak zamontować brodzik z kabiną i płytkami w łazience?
Jak zamontować brodzik z kabiną i płytkami w łazience? 2

UWAGA! W zależności od tego jaką kabinę kupiliście to sposób montażu może różnić się w zależności od producenta, dlatego zachęcamy do trzymania się szczegółowo kroków w instrukcji, którą z pewnością znajdziecie w opakowaniu.

W naszej sytuacji pracę należy rozpocząć od zamontowania i połączenia dolnego profilu z tym bocznym. Wystarczy przyłożyć je do siebie i skręcić za pomocą długich śrub, które znajdziemy w zestawie. Przyda wam się do tego wiertarka lub zwykły śrubokręt krzyżakowy. Teraz dostawiamy drugą szybkę z profilem (profile boczne mają szybki) i także skręcamy w ten sam sposób. Kolejnym krokiem jest chwycenie profilu górnego, odpowiednie przyłożenie go i także dokręcenie np. za pomocą wiertarki. Jeśli nie masz w tym wprawy nie bój się poprosić kogoś o pomoc.

UWAGA! Nie zapominajcie o tym, że aby cała konstrukcja była dużo bardziej wytrzymała to z drugiej strony trzeba założyć specjalne ograniczniki, które z pewnością znajdziecie informacje bezpośrednio w instrukcji. Cały stelaż ustawiamy bezpośrednio na brodziku, jeśli wszystko zrobiliśmy do tej pory jak należy to całość będzie spójna i wytrzymała.

Gdy szkielet naszej kabiny już stoi przyszedł czas na zaznaczenie w pionie za pomocą ołówka miejsc na ścianie, które ułatwią nam przymocowanie całości. Z profilu wyciągamy stelaż montażowy bo będzie trzeba nawiercić w nim otwory na kołki by zamocować go odpowiednio w ścianie. Pięć otworów na jeden stelaż powinno wystarczyć. Przykładamy je bezpośrednio do linii i zaznaczamy punkty, w których będziemy wiercić. Przez rozpoczęciem wiercenia przy pomocy cienkiego wiertła pukamy w zaznaczone punkty, a po co? Po to by podczas wiercenia wiertło się nie ślizgało. W ten sposób możemy zacząć wykonywać otwory na kołki. Musicie jednak pamiętać by WYŁĄCZYĆ udar podczas wiercenia w płytce bo inaczej ją zniszczycie najpewniej.

Skoro otwory gotowe to wystarczy, że włożymy kołki i dobijemy je wystarczająco mocno młotkiem. Te kołki dodawane do zestawu zazwyczaj są gorszej jakości więc jeśli chcecie to możecie zaopatrzyć się w jakieś własne. Zanim przykręcimy stelaże do ściany na stałe musimy jeszcze nałożyć na listwy pasek silikonowy, który znacznie wzmocni przyczepność oraz stworzy izolację przed wodą i wilgocią.

Po tym wszystkim będziemy mogli wsunąć wszystkie profile z zestawu w zamocowane w ścianie stelaże. Kiedy konstrukcja jest już odpowiednio stabilna i mocna czas na montaż przesuwanych szybek, które będą jeździły na kółkach dodanych do zestawu. Całość montujemy na „szybkie”. Pamiętajcie o tym by wiedzieć gdzie jest dół a gdzie góra szyby, jest to istotne dla montażu. Kiedy wszystko jest w porządku możemy przejść do zamontowania ich na prowadnicy.

Można powiedzieć, że jest już praktycznie koniec naszej pracy. Wystarczy jeszcze tylko przykręcić klamki do drzwiczek kabiny i już po całym zadaniu. Sprawdzamy czy drzwiczki się ładnie domykają, jeśli tak to możemy być z siebie dumni, jeśli nie zawsze możemy je wyregulować na górnych rolkach i dalej być z siebie zadowoleni.

Kabina jest już gotowa, ale co to za kabina bez wody. Trzeba jeszcze wczepić w ścianę baterię. Zakręcamy wodę, przykręcamy specjalne korniki z zestawu do baterii. Montujemy na nich całą słuchawkę, wiercimy otwory na rączkę, przykręcamy ją i montaż mamy już za sobą. A wybaczcie, pozostało jeszcze silikonowanie połączeń brodzika ze ścianą oraz wszelkie inne połączenia i to by było na tyle.

5. Ile zapłacimy za zamontowanie całej kabiny z brodzikiem?

Cóż za cały proces przeprowadzony mniej więcej w sposób opisany przez nas powyżej musielibyśmy zapłacić w 2022 roku wykonawcy od mniej więcej 35o do nawet 1500zł. Skąd takie widełki cenowe? Stąd, że w zależności od tego jak skomplikowany zestaw będziemy mieli i jak szerokie będą prace przygotowawcze. Ceny materiałów nie jesteśmy w stanie podać ponieważ ta kwestia jest całkowicie zależna od was. Można kupić kabinę za 1000zł oraz za 5000zł.