Jak wykończyć półki z płyt gipsowych? Jakiś czas temu na naszej stronie pojawił się artykuł, w którym dokładnie opisaliśmy jak należy wykonać szybkie, proste i tanie półki z płyt g-k. Cały blog znajdziesz pod tym linkiem https://instahome.info/jak-zrobic-polke-z-plyt-gipsowych/, jeśli jeszcze go nie przeczytałeś to serdecznie polecamy. Co prawda jego znajomość nie jest wymagana ale mimo wszystko radzimy go przeczytać i potraktować jak coś w rodzaju części pierwszej tego dla tego poradnika.

W naszym wcześniejszym tekście na sam koniec podaliśmy kilka możliwych opcji na wykończenie takich półek, jednak były to tylko luźne sugestie bez dokładnego opisu oraz szczegółów. Teraz przedstawimy wam krok po kroku jak wykończyć taką półkę i co zrobić by prezentowała się dużo lepiej niż kilka skręconych ze sobą płyt gipsowych.

Czas wykończenia jest oczywiście zależny całkowicie od tego na jaki kształt się zdecydowaliśmy, my postanowiliśmy zostać przy wyglądzie klasycznej pojedynczej półki bo to właśnie na takiej jest naszym zdaniem najłatwiej wyjaśnić co trzeba robić krok po kroku. Do wykończenia całości nie będziemy potrzebować pomocy jednak trochę pracy nas czeka.

Nie ma co przedłużać, czas zabrać się do roboty 😉

Spis Treści – Jak wykończyć półki z płyt gipsowych?

1. Przygotowanie półek

W pierwszej kolejności sprawdzamy czy płyty gipsowe, z których zrobiliśmy półki są odpowiednio gładkie. Jeśli występują na nich jakieś nierówności to najlepiej jest zniwelować je przy pomocy tarki do płyt g-k. Jest to bardzo tanie i łatwodostępne narzędzie, które powinniśmy dostać w praktycznie każdym sklepie. Kiedy półki już wyrównane czas na kolejne zadanie.

Jeszcze jedną rzeczą, którą musimy zrobić przed nałożeniem gładzi jest delikatne przycięcie nożykiem płyt w okolicach łączeń, cięcie powinno mieć grubość maksymalnie kilki mm. Po co to robimy? Zależy nam na tym by weszło tam trochę gładzi. dzięki czemu całość będzie dużo bardziej spójna i jednolita i po prostu będzie się prezentowała znacznie lepiej.

Teraz należy jeszcze wszystko dokładnie zamieść oraz wyczyścić i możemy zabierać się do wykańczania całości. Pamiętajmy o tym, że warto je jeszcze odpylić. Zwiększy to przyczepność samej masy do podłoża.

Kiedy wszystko jest gotowe to czas oczywiście na gruntowanie. Najlepiej jest użyć unigruntu i klasycznego pędzla malarskiego. Całość zostawiamy na czas wskazany na opakowaniu przez producenta i czekamy aż wyschnie (my zalecamy aby było to przynajmniej 12 godzin).

2. Wykończenie łączeń płyt

Chyba nikomu specjalnie nie odpowiadają półki z widocznymi łączeniami, śrubami i mało estetycznym cięciem prawda? Oczywiście, że nie, dlatego właśnie ten etap prac będzie dla nas najbardziej kluczowy więc radzimy się do niego przyłożyć i zadbać o każdy szczegół.

Narożniki wewnętrzne

Łączenia dobrze jest wykończyć przy pomocy specjalnej wzmocnionej masy rekomendowanej właśnie do wcześniej wspomnianych łączeń, płyt kartonowo gipsowych. Z racji, że sama półka nie jest zbyt dużym obiektem potrzebna nam będzie tylko niewielka ilość samej masy. Po tym ucinamy kawałki siatki i wtapiamy je w masę i następnie przy pomocy szpachelki wygładzamy.

Najważniejsze aby całość była równa i byśmy mogli ściągnąć nadmiar masy. Dokładnie w ten sposób siatkujemy wszystkie połączenia płyt w narożnikach wewnętrznych.

Narożniki zewnętrzne

Wykańczamy je w podobny sposób tylko zamiast siatki będziemy korzystać z aluminiowych narożników. Mierzymy długości a później całość przycinamy co do mm. UWAGA! Narożnik powinien być przynajmniej w kącie prostym, jednak zaleca się by był to kąt lekko poniżej 90 stopni np. około 80. Dzięki temu po szpachlowaniu ramię narożnika nie będzie widoczne bezpośrednio po obróbce.

Kiedy narożniki są już gotowe i docięte należy wtopić je w gips a nie położyć i zaszpachlować. Jeśli zrobimy tylko to całość będzie trzymała się dużo słabiej niż powinna na czym ostatecznie stracimy my jak i cała konstrukcja. Pamiętajcie, nie wykonujmy pracy na pół gwizdka. Kiedy narożnik jest już cały wtopiony możemy go zaszpachlować. Ramiona profili dociskamy na tyle mocno by się dobrze trzymały.

Należy także uważać, żeby nie nałożyć gipsu w nadmiarze bo mogą powstać później nieestetyczne „pagórki”. Całość rozprowadzamy i wyrównujemy oczywiście przy pomocy szpachelki.

Kiedy całą pracę mamy już za sobą na jeszcze mokrej masie musimy upewnić się czy dziurkowana cześć nie odstaje za mocno. Jeśli tak to mocujemy ją z góry i z przodu przy pomocy wkrętów, UWAGA! Nie wkręcamy ich do samego końca ponieważ na późniejszym etapie pracy będą usuwane, dokładniej usuniemy je wtedy kiedy gips już wyschnie.

Łączenia narożników zewnętrznych

Teraz czas na trochę bardziej wymagające zadanie niż dotychczas. Pierwszy dolny profil docinamy w kącie ostrym w taki sposób by jego czubek delikatnie wystawał za półkę, może wystawać maksymalnie 2mm. Przy okazji pamiętajmy, że należy cały czas kontrolować narożniki czy trzymają pion. Jednak jeśli przeczytaliście nasz wcześniejszy artykuł o tym jak je poprawnie wykonać to nie powinniście mieć się o co martwić.

Profil górny przycinamy dokładnie w ten sam sposób co dolny. Pozostały nam jeszcze te najkrótsze narożniki, które łączą ze sobą profile górny oraz dolny. Docinamy go i najpierw przykładamy aby sprawdzić czy całość aby na pewno do siebie pasuje. Jak już z pewnością zauważyliście cięcie w kącie ostrym jest po to by narożniki nie nachodziły na siebie.

Jeśli wszystko pasuje najmniejszy narożnik dokładnie w ten sam sposób co poprzednie zatapiamy w gipsie i dokładnie i równo szpachlujemy. Ostatnie narożniki styczne ze ścianą robimy dokładnie tak samo.

Kiedy mamy już zatopione, zagipsowane i wyrównane wszystkie narożniki całość pozostawiamy do wyschnięcia na czas wskazany przez producenta gipsu. Jednak jeszcze przed całkowitym wyschnięciem przy pomocy szpachelki usuwamy wszystkie odstające nierówności.

3. Wygładzanie półek

Do tego zadania polecamy używać klasycznej białej gładzi szpachlowej z wiaderka. Na tak mały obiekt jakim jest półka odradzamy kupowanie sypkiej gładzi z worka by nie został nam niepotrzebny nadmiar materiału. Lepiej kupić mniejsze opakowanie już gotowego produktu. Jest to także bardzo wygodne pod kątem czasu pracy, ponieważ w każdej chwili możemy zamknąć opakowanie i zrobić sobie przerwę nie martwiąc się, że całość zdąży wyschnąć.

Kiedy mamy ze sobą już gotowy produkt to nakładamy go szpachelką na półkę oraz bardzo dokładnie wygładzamy. Zwracamy szczególną uwagę na łączenia. Nie przejmujcie się również, że na sam koniec całość nie będzie ostatecznie gładka, takiego efektu niestety nie da się po prostu osiągnąć na tym etapie pracy, więc nie ma sensu wygładzać jednego miejsca przez godzinę.

Po wyschnięciu całość będzie nakładana jeszcze raz, więc ważne by pierwsza warstwa była równa oraz cienka. Zadbajmy o to by była ona dobrze i równo ściągnięta w narożnikach bo to właśnie tam najłatwiej jest zostawić jej nadmiar. Kiedy wszystko jest już pokryte gładzią całość pozostawiamy do wyschnięcia i za pomocą szpachelki pozbywamy się wszelkich nierówności.

Kiedy już wyrównaliśmy całość przechodzimy do ponownego szpachlowania dokładnie w ten sam sposób. Ponownie bardzo cienko rozprowadzamy masę i jednocześnie zbieramy nadmiar gipsu i zostawiamy całość do wyschnięcia. Pozostaje na teraz szlifowanie czyli najważniejszy etap pracy.

4. Szlifowanie półki

Jest to już przedostatni etap prac, który pozwoli uzyskać nam idealnie równe półki. Do tego zadania przyda nam się papier ścierny oraz kostka szlifierska o granulacji 100. Kostka świetnie spisuje się na takich małych powierzchniach, w szczególności podczas wyprowadzania narożników. Na sam koniec zmiatamy pył i możemy zabrać się do malowania półki.

UWAGA! Zadbaj o to aby półki zostały wyczyszczone bardzo dokładnie, możesz użyć nawet do tego odkurzacza, zbyt duża ilość pyłu może w znacznym stopniu osłabić nakładany później grunt oraz farbę.

5. Gruntowanie i malowanie

Całość w pierwszej kolejności dokładnie pokrywamy unigruntem, robimy to bardzo szczegółowo aby nie pozostał żaden suchy element. Kiedy cała półka została zagruntowana to zostawiamy całość do wyschnięcia na czas podany na opakowaniu unigruntu.

Teraz możemy zabrać się za malowanie białą farbą. Pędzelkiem wykańczamy narożniki wewnętrzne a przy pomocy wałka malujemy większe powierzchnie. Nie martwcie się jeśli po pierwszym malowaniu widać niedociągnięcia, całość musi być zrobiona na przynajmniej 2 warstwy.

Jak wykończyć półki z płyt gipsowych? – Podsumowanie

Jak wykończyć półki z płyt gipsowych?
Jak wykończyć półki z płyt gipsowych? 2

I to byłoby na tyle, co prawda może całość wydaje się skomplikowana ale taka nie jest. Musimy po prostu zwrócić uwagę na to, żeby trzymać się wszystkich szczegółów, o których była wcześniej mowa. Z tym bez najmniejszego problemu poradzicie sobie z wykonaniem całej pracy samodzielnie. No to co, powodzenia 😉

PS: Ważna uwaga, kończąc półki zgodnie z naszym poradnikiem doprowadzicie je do stanu, który umożliwi wam ich dowolne wykończenie czy to przy pomocy farby dekoracyjnej, tynku, paneli lub innych dekoracji na jakie się zdecydujecie.