Jak wykładać płytki na schodach? Wykładanie płytek na schodach nie jest specjalnie trudnym zadaniem w porównaniu np. do klasycznego wykładania podłogowego czy ściennego, ale do zadań przyjemnych także nie należy. Można powiedzieć, że cała procedura klejenia nie różni się za bardzo pomiędzy sobą i wygląda praktycznie identycznie jak w przypadku klejenia płytek na ścianie czy podłodze. Tą najistotniejszą różnicą w montowaniu płytek na schodach jest to, że jest to zadanie dużo bardziej żmudne i mniej ciekawe. Dlaczego? Bo jesteśmy zmuszeni ciągle kontrolować i docinać dane płytki na każdym schodku. Do tego musimy ciągle sprawdzać przy pomocy poziomicy czy wszystko trzyma odpowiedni pion oraz poziom bo w przeciwnym wypadku powierzchnia będzie po prostu krzywa.

Spokojnie, do poprawnego wykonania płytek nie musicie być wieloletnimi fachowcami z ogromnym doświadczeniem, którzy wykonywali już dziesiątki tego typu zleceń. Jednak osoby całkowicie niedoświadczone nie powinny zabierać się za to wszystko same bo mimo wszystko jest tutaj wymagane obycie i obeznanie chociażby między innymi z narzędziami, z którymi będziemy pracować oraz wiedza na temat tego w jaki sposób podejść do wykonania poszczególnych pomiarów i jak kontrolować pion oraz poziom.

Skoro wszystkie najważniejsze kwestie organizacyjne mamy już za sobą to możemy w końcu przejść do pracy. Czas chwycić w rękę mieszadło mechaniczne, poziomicę i możemy zaczynać!

UWAGA! Wiemy, że wydaje się to oczywiste ale lepiej i tak o tym wspomnieć. Prace wykonujemy od samej góry. Rozpoczęcie prac od dołu byłoby stosunkowo problematyczne, że tak to ujmiemy.

1. Przygotowanie schodów pod płytki

Odpowiednio przygotowanym podłożem możemy nazwać takie, które zostało bardzo dokładnie oczyszczone nie tylko z całego kurzu ale także innych zanieczyszczeń takich jak plamy czy zabarwienia. Można zrobić to klasycznie przy pomocy miotły oraz zmiotki jednak nic nie stoi na przeszkodzie by dla pewności skorzystać także z odkurzacza, jeśli natężenie nieczystości było znacznie większe.

Nie licząc tego typu „zanieczyszczeń” musimy zadbać również o to by cała powierzchnia była wystarczająco sucha. Nie należy podejmować żadnych prac na mokrych schodach, nie mogą również występować jakiekolwiek plamy powstałe na skutek rozlania się oleistych substancji.

Nasza powierzchnia czyli schody nie mogą być też w żadnym ani większym ani mniejszym stopniu uszkodzone. Musimy zadbać o to by nie występowały tam ubytki i inne niedociągnięcia. Jeśli takowe się pojawiają to należy je jak najszybciej zaszpachlować oraz wyrównać. Inaczej bez tego nasze płytki nie będą wytrzymałe i w miejscach z pustą przestrzenią będą najprawdopodobniej pękać.

2. Gruntowanie powierzchni schodów

Kiedy powierzchnia schodów została już w wystarczająco odpowiedni sposób przygotowana to przyszedł czas by ją dokładnie zaimpregnować. Na ten moment na rynku istnieje cała masa dobrej jakości preparatów, z których możecie skorzystać. Osobiście najczęściej korzystamy z unigruntu, który także bardzo polecamy jednaj nic się nie stanie jeśli użyjecie innego preparatu. Pod kątem jakości jest jedną z najlepszych możliwych opcji ale nie jedyną. W sytuacji gdzie nasze schody zostały zrobione z betonu należy zadbać o to aby grunt był dostosowany po prostu do powierzchni mineralnych.

Sam proces gruntowania musi zostać przeprowadzony jak najdokładniej, nie możemy zostawić tam żadnych suchych przestrzeni, które w następnych etapach pracy potencjalnie mogłyby osłabić nasze wiązanie z podłożem. Kiedy ten etap mamy już za sobą to wystarczy poczekać aż całość wyschnie. Dokładny czas schnięcia znajdziecie bezpośrednio na opakowaniu produktu.

3. Pomierzenie płytek i ich docinanie

Proces układania płytek powinniśmy rozpocząć od tak zwanej podstopnicy. W pierwszej kolejności mierzymy jej wysokość, w [przypadku pojedynczego stopnia jest to około od 15 do 20 mm. Od wymiaru, który uzyskaliśmy musimy odjąć około 2 – 3 mm by był niewielki luz. Po zakończeniu wykonywania wszystkich pomiarów zostało nam jeszcze tylko dokładnie przyciąć płytki.

Bardzo dobrze w tym zadaniu sprawdzą się różnego rodzaju maszynki do przycinania płytek takie jak (w przypadku gressowych) maszynka na wodę. W ten sam sposób docinamy wszystkie płytki, które będą klejone na podstopnicę chyba, że mamy do czynienia ze schodami, których wymiar będzie ulegał w pewnym momencie zmianie.

4. Przyklejenie płytki na podstopnicę

Tutaj powinniśmy zacząć od dokładnego przygotowania kleju do płytek. Do tego będziemy potrzebować wiaderka, mieszadła mechanicznego i odpowiedniej ilości wody. Wszystkie dokładne proporcje znajdziecie na samym worku z zaprawą. Pamiętajcie, że nie należy mieszać większej ilości na zapas bo inaczej powstanie całkiem spore prawdopodobieństwo, że nasz klej zacznie schnąć i pojawi się na nim tak zwana „skorupka”, która utrudni układanie płytek.

Jest to stosunkowo prosty etap, który nie będzie od nas wymagał zbyt dużej ilości wysiłku. Jeśli mieliście kiedyś do czynienia z klasycznym klejeniem płytek to dacie sobie radę bez większego problemu. W pierwszej kolejności rozrobioną masę nakładamy na na podstopnicę przy pomocy pacy z grzebieniem oraz na płytkę. Tylko klej na płytce musi myć rozłożony gładko. Przykładamy i dobijamy ręką, jest to bardzo ważna czynność bo bez tego wiązanie będzie znacznie osłabione i mniej wytrzymałe.

Podczas klejenie naszych płytek wszystko należy jednocześnie kontrolować za pomocą poziomicy, do tego od spodu płytki wkładamy kliny tak by krawędzie naszych płytek były na wysokości stopnia. Go dla pewności także sprawdzamy przy pomocy poziomicy. Bardzo ważne jest to by się przyłożyć do tego bo inaczej profil opierający się na tych płytkach będzie krzywy.

(Z boku nie będziemy montować płytek tylko także profili ale trochę innego typu)

5. Zamontowanie i odmierzenie profili ściennych

By móc poprawnie zamontować profil należy odmierzyć jego długość i szerokość (mowa na razie o profilach górnych) i w razie konieczności przyciąć. Radzimy wykorzystywać do pracy klasyczne profile schodowe, które są dostosowane na wykończenia stopni z płytkami. Niektóre z nich są skonstruowane w taki sposób, że mogą być wyginane dzięki czemu możemy wykonać z jednego elementu całe obrzeże.

Zaczynamy od zaznaczenia na profilu dokładnego miejsca , w którym ma być wykonane zgięcie. Później za pomocą kątownika zaznaczamy 90 stopni i wycinamy go prostymi nożycami do blachy. zięki temu możemy bez najmniejszych problemów zgiąć profil i już. Wszystko jest gotowe do zamontowania. Oczywiście Trzeba go jeszcze dociąć na odpowiednią długość i szerokość. Do tego najlepiej sprawdzi się klasyczna piłka do metalu.

Kiedy wszystko jest już gotowe to czas już na nakładanie kleju oraz wtopienie profilu. Jednak podkreślamy WTOPIENIE a nie przyklejenie bo to istotna różnica. Profil, który będzie tylko przyklejony będzie trzymał się znacznie słabiej niż ten, który wtopiliśmy.

6. Docinanie i odmierzanie górnych płytek

Teraz musimy chwycić za miarkę oraz dokładnie wymierzyć wysokość jak i szerokość stopnia a później na odpowiedniej długości dociąć nasze górne płytki. Kleimy je tą samą techniką co te pionowe, czyli szpachelką nanosimy klej na powierzchnię, rozprowadzamy go pacą z grzebieniem, na płytkę również nanosimy warstwę kleju, ją jednak rozsmarowujemy na gładko, przykładamy i dociskamy. Jeśli zajdzie taka potrzeba płytkę należy jeszcze dodatkowo dociąć.

Jak już nasze płytki są powykładane to możemy zacząć aplikować pomiędzy nie krzyżaczki, ich rozmiar jest całkowicie dowolny bo zależy wszystko od tego jaką fugę chcecie uzyskać. My jednak najbardziej polecamy te o szerokości około 1,5mm. Dają nam bardzo estetyczną i cienką fugę, oczywiście możecie użyć także innych rozmiarów, ważne aby finalny efekt wam się podobał.

UWAGA! Profile schodowe, których używamy mają szczeliny na odprowadzanie wilgoci, jednak na stronach wewnętrznych można je bez większego problemu zakleić. Do tego profil trzeba kleić aby profil zawsze był ciutkę niżej.

W wolnej przestrzeni pomiędzy płytką a profilem także powinniśmy umieścić krzyżaczki aby zachować odpowiednią odległość i przestrzeń, którą później wypełnimy za pomocą silikonu. Na niższych stopniach przy pomocy kątownika lub linijki budowlanej przenosimy linię wzdłuż, której będzie szła spoina.

7. Montaż profilu wykończeniowego krawędzi bocznej schodów

Jak wykładać płytki na schodach?
Jak wykładać płytki na schodach? 2

Możemy zacząć od odpowiedniego wymierzenia wysokości. Następnie profil docinamy za pomocą klasycznej piłki do metalu i montujemy go pomiędzy pytkę a stopień. Jeśli postąpiliście tak jak zostawiliście wolne miejsce przy pomocy krzyżaczka wszystko powinno wejść bez najmniejszego problemu.

Najpierw robimy wszystko na sucho aby sprawdzić czy do siebie pasuje. Jeśli wszystko jest w porządku to nakładamy klej i wciskamy nasz profil.

Następne stopnie będą robione niemalże w identyczny sposób. Zmianie nie ulega tutaj praktycznie nic, no może poza niektórym pomiarami jeśli schody są nieregularne.

jeśli doszło do sytuacji, w której część z profili się rusza i nie chce dojść tak jak powinna to absolutnie nic nie staje nam na przeszkodzie by je w jakiś sposób dodatkowo zabezpieczyć na przykład przy pomocy taśmy. Tyczy się to również profili poziomych.

8. Ile zapłacimy za położenie płytek na schodach?

Jeśli chodzi o koszty materiałów to ich cena jest akurat całkowicie uzależniona od tego na jak dużym metrażu przyjdzie nam pracować. Wiadomo, że im więcej schodów tym więcej się wykosztujemy. I to właśnie między innymi z tego powodu wykonanie bardzo dokładne kosztorysu nie należy do najprostszych zadań. Płytki możecie kupić zarówno za 15 zł za m2 oraz za 150 zł za m2, więc tę wycenę musicie zrobić niestety sami. Jednak pomożemy wam jeśli chodzi o koszty robocizny.

W przypadku robocizny to koszty wyłożenia płytek są zależne w mniejszym bądź większym stopniu od regionu. Wiadomo, że za usługę w Warszawie zapłacimy więcej niż w takiej Pile. No dobra ale ile ostatecznie? Na 2022 rok są to wydatki pokroju od 90 do mniej więcej 120zł. Najdrożej wychodzą jednak kafelki bo to jest już koszt około 200 zł za m2 i w górę.

9. Podsumowanie pracy

I to byłoby już na dobrą sprawę na tyle. Tempo oraz czas pracy będą całkowicie zależne od tego na jakie płytki się zdecydowaliśmy a dokładniej tego czy będą wymagały od nas jakiś większych docinek czy może raczej będą dopasowane.

W naszej opinii jeśli schody zostały w dobry sposób wylane to nie będziemy mieli do czynienia ze specjalnie trudnym zmaganiem wymagającym od nas ponadprzeciętnych umiejętności. Można nawet powiedzieć, że wtedy praca będzie łatwa i przyjemna.

Na sam koniec jeszcze kilka dodatkowych słów odnośnie profili. Bardzo ważną kwestią jest to czy są one dodatkowo wzmocnione oraz zabezpieczone przed korozją. Jest to co prawda dzisiaj już całkowita norma w przypadku tych najtańszych opcji ale lepiej będzie się mimo wszystko upewnić.