W niektórych z naszych wcześniejszych artykułów niejednokrotnie wspominaliśmy o o szlifierce kątowej oraz o tym, że jest to naprawdę uniwersalne urządzenie, które przyda się w większości prac remontowych. Mimo to nigdy jeszcze nie zdecydowaliśmy się na to by napisać poradnik jak poprawnie z niej korzystać, jakie są rodzaje tarcz oraz czy posiada ona jakieś szczególne właściwości czy funkcje, na które powinniśmy zwrócić szczególna uwagę. I właśnie dlatego postanowiliśmy zabrać się za to teraz i omówić cały proces działania urządzenia tak dokładnie jak to tylko możliwe.

W naszym poradniku bardzo dokładnie opiszemy ci działanie klasycznej szlifierki kątowej oraz instrukcje jak powinieneś się z nią obchodzić i czy posiada jakieś szczególne funkcje lub cechy, na które należałoby zwrócić konkretnie uwagę.

Nie ma też co ukrywać, że wszystkie osoby doświadczone bardzo dobrze wiedzą jak należy obchodzić się z tym narzędziem więc raczej nie dowiedzą się tutaj niczego nowego. Natomiast wszyscy, którzy są „świezi” w przeróżnych pracach remontowe jak i budowlanych i dopiero wchodzą w ten świat znajdą tutaj całkiem sporą dawkę wiedzy.

Oprócz tego jak działa samo narzędzie opowiemy również o rodzajach tarcz z jakimi możemy się spotkać. O tym jak należy ich poprawnie używać, do czego konkretnie służą oraz czy posiadają jakieś konkretne właściwości, są to rzeczy kluczowe do poprawnego korzystania z tego narzędzia.

UWAGA! Przy cięciu niebezpiecznych elementów takich jak odstające gwoździe czy po prostu przy korzystaniu z samej kątówki należy bardzo zadbać o kwestie BHP. Totalnie podstawową i obowiązkową kwestią jest założenie okularów ochronnych. Niejedna osoba straciła już oko przez odłamek podczas tego typu prac. Oprócz tego warto jeszcze zaopatrzyć się w rękawice ochronne czy jeśli słabo znosimy duży hałas specjalne nauszniki.

1. Jaka szlifierka jest najlepsza?

Polecamy najpierw zdecydować się na to na jakiej szlifierce będziemy chcieli pracować. My wszystkim początkującym polecamy używać prawdopodobnie najpopularniejszej na naszym rodzimym rynku małej szlifierki kątowej 750 VAT na tarczy 125 mm. Cieszy się ona bez wątpienia największą popularnością wśród nowicjuszy jak i doświadczonych wykonawców, jest tak między innymi ze względu na bardzo wysoką wytrzymałość i nie tylko. Naszym zdaniem jak i wielu innych jest to bez wątpienia naprawdę dobrej jakości kawałek urządzenia, który bardzo dobrze zadbany może towarzyszyć nam w najróżniejszych pracach jeszcze przez wiele długich lat.

Jak pewnie możecie się domyślić poza powyżej wspomnianym modelem jest jeszcze cała masa przeróżnych . Bardzo popularnymi szlifierkami są także między innymi te o znacznie większych gabarytach. Jednak jeśli mielibyście zapytać nas o zdanie to zdecydowanie odradzamy sięgać po nie przez osoby, które nie są doświadczonymi fachowcami.

Dlaczego? Z bardzo prostego powodu, używanie większych szlifierki ma sens wyłącznie w przypadku większych prac budowlanych. Poza tym należy to do dość niebezpiecznych zajęć, którym powinni zajmować się wyłącznie profesjonaliści, którzy wiedzą co robią.

Zrobienie sobie krzywdy podczas korzystania z tego narzędzia jest naprawdę bardzo prawdopodobne i dużo bardziej ryzykowne. Wiele razy zdarza się, że niektóre tarcze już w przypadku małych szlifierek potrafią pęknąć i strzelić w naszą stronę odłamkiem (wtedy bezcenne okazują się okulary ochronne), to wyobraźcie sobie jak wygląda odłamek od szlifierki kilkukrotnie większej.

Podsumowując wszystkie informacje, którymi was uraczyliśmy, mała klasyczna szlifierka jest zdecydowanie najlepszym wyborem. Bardzo dobrze sprawdzi się w przy większości prac wykończeniowych, do tego na komfort pracy w znacznym stopniu wpływa także, wręcz banalna obsługa. A co do dużych szlifierek, tak jak już mówiliśmy, mogą sięgać po nią wyłącznie osoby doświadczone i to wyłącznie pracach typowo specjalistycznych. Niedoświadczeni bardzo łatwo mogą stracić palec, oko lub inną pożądaną jeszcze część ciała.

Ostatnie słowa odnośnie działania samego narzędzia. Nie ma żadnych wielkich niespodzianek bo sprawa wygląda dość prosto.

  1. Podłączasz do prądu lub wczepiasz akumulatorek i już gotowe.
  2. Wystarczy wcisnąć guzik i tnie, a jaką technikę cięcia należy wybrać? To już osobna kwestia.

Jak technika cięcia jest najlepsza?

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy warto na nasze narzędzie w pierwszej kolejności zamontować osłonę do szlifierki. Osłonki to specjalne nakładki, które bezpośrednio oddzielają tarczę i jednocześnie nas przed iskrami czy innymi odłamkami powstającymi podczas pracy. Jak widzicie jest to tani i na dobrą sprawę jednocześnie bezcenny dodatek, który może uratować nasze oko. Do tego radzimy wam by zakładać je w szczególności kiedy pracujecie przy pomocy tarcz z korundu, które bardzo łatwo mogą się nie tylko wyszczerbić lub stępieć ale także pękać przez co będą strzelać odłamkami.

Natomiast jeśli chodzi o samo cięcie ktoś kiedyś stwierdził, że najbezpieczniejszą metodą jest cięcie w taki sposób aby iskry leciały do przodu, jednak naszym zdaniem jak i wielu innych specjalistów wypowiadających się na różnych forach to całkowita bzdura. Można powiedzieć, że jest to wręcz niebezpieczne i zagrażające życiu.

Szlifierką powinniśmy ciąć w ten sposób by nie doszło do zakleszczenia tarczy bo zacznie wtedy niebezpiecznie szarpać co w przypadku dużych szlifierek możemy przypłacić dłonią i nie tylko. Należy ciąć w taki sposób by tarcza swobodnie przechodziła co wymaga od nas użycia odpowiedniej siły nacisku dostosowanej do materiału na, którym pracujemy.

Jeśli pracujemy na jakiegoś rodzaju prętach kub ościeżnicach czasem najlepszym sposobem jest przerwać pracę, lekko wygiąć element młotkiem w ten sposób by szczelina na cięcie była znacznie szersza i dopiero po tym wrócić do pracy.

2. Kategorie tarcz do szlifierek

Tarcza Do Cięcia
Jak używać szlifierki kątowej? Jakie są rodzaje tarcz? 2

Kategorii oraz rodzajów tarcz do szlifierek kątowych naprawdę nie brakuje, wręcz przeciwnie jest ich od groma i czasem wybranie tego jednego może stanowić niemały problem. Do tego dochodzi jeszcze kwestia grubości samej tarczy. Im mniejszy i słabszy jest element, który chcemy pociąć tym cieńsza tarcza będzie wystarczająca.

Prosty przykład, klasyczna metalowa rurka będzie nieporównywalnie łatwiejsza do przecięcia przy pomocy cienkiej tarczy niż grubej. Do tego sam proces cięcie też będzie dużo krótszy. No dobra a jakie tarcze mamy do wyboru?

  • Tarcza do przycinania metalu – tarcze do przycinania metalu należą do jednych tych najpopularniejszych na rynku. Są dostępne w różnych grubościach oraz wielkościach. To w jaki sposób dopasować grubość opisaliśmy już przed chwilą tylko trochę wyżej. Tarcze do metalu najczęściej wykonuje się z karbonu dlatego ich żywotność nie jest specjalnie długa, można powiedzieć nawet, że jest krótka. Nie należy się tym mimo wszystko martwić ponieważ niska cena ostrza umożliwia częstą wymianę.
  • Tarcze do szlifowania metalu – są to dużo grubsze tarcze, które nie powinny być wykorzystywane do cięcia jakichkolwiek elementów, nie ważne czy są one większe czy mniejsze. Nawet jeśli są one małe i cienkie. Grubość tarczy do szlifowania uniemożliwia komfortowe cięcie, zamiast tego jednak świetnie sprawdza się do tytułowego szlifowania, jest ono dokładne i bardzo wydajne.
  • Tarcze diamentowe – Są to najwytrzymalsze oraz najdroższe tarcze do cięcia z jakimi możemy spotkać się w tym momencie na rynku. Za ich pomocą tniemy głównie kamień lub płytki gressowe. Cięcia wykonane za ich pomocą są bardzo czyste, równe i nie uświadczymy tam żadnych większych problemów z krawędziami, mowa tutaj oczywiście o poszarpanych bokach, którymi tutaj nie musimy się martwić. Jeśli w ogóle się pojawią to wina najprawdopodobniej będzie leżała w złej technice samego cięcia a nie bezpośrednio tarczy. Mogą być także wykorzystywane do cięcia metalu, efekty osiągniemy bardzo szybko jednak nie będzie to zbyt przyjemne zadanie a na dodatek w ten sposób wyszczerbiamy nasze ostrze tym samym znacznie skracając jego żywotność.
  • Tarcze do betonu – również są wykonane z korundu oraz wzmocnione przy pomocy specjalnych żywic. Tego typu tarcze pomimo iż są dedykowane bezpośrednio pod sam beton to tną dość wolno i mało wydajnie, dlatego naszym zdaniem dużo lepiej jest stosować klasyczne tarcze diamentowe do gresu, są znacznie wydajniejsze, szybsze i przyjemniejsze w obsłudze. UWAGA! Podczas cięcia betonu wytwarza się ogromna ilość pyłu i kurzu co może nam zdecydowanie utrudnić zadanie, dlatego właśnie polecamy założyć okulary ochronne oraz maseczkę.
  • Tarcze uniwersalne –tutaj mamy do czynienia ze specjalnymi ostrzami, które są dodatkowo wzmacniane przy pomocy węgliku, który w znacznym stopniu poprawia jakość cięcia. Przy ich pomocy będziemy głównie ciąć drewno i drewnopochodne elementy. Oczywiście świetnie sprawdzą się także do cięcia metalu, stali oraz miedzi. Bez problemu popracujemy z nimi na płytach gipsowych i tworzywach sztucznych. Mieliśmy już okazję testować kilkukrotnie tarcze uniwersalne i nie mamy do nich żadnych większych zastrzeżeń. Świetnie się sprawdzają przy cięciu z zużycie naprawdę nie jest duże. Niestety za ich pomocą nie będziemy mogli ciąć płytek ani betonu.

3. Zdatność urządzenia do pracy

Musicie pamiętać, że cała praca na nie wystarczająco sprawnych urządzeniach nie jest wskazana a nawet jest bardzo mocno odradzana. Jeśli dojdzie do odkręcenia się pierścienia to tarcza jest w stanie z ogromną siłą wystrzelić kilkanaście metrów przed siebie. Pracując przy takich narzędziach zagrażamy nie tylko samym sobie ale też wszystkim osobom wokół, które są narażone na odniesienie poważnych ran.

Jeśli trzymalibyście w swoją tak uszkodzoną szlifierkę byłaby to najprawdopodobniej ostatnia praca jaką mielibyście okazję wykonywać. Chyba, że mielibyście dużo szczęścia, naprawdę bardzo dużo.