Układanie płytek to zadanie pozornie dość proste, ale tak jak mówimy pozornie. Bo gdyby takie w rzeczywistości było to z pewnością większość z nas nie sięgałaby podczas remontu po pomoc fachowca czy innego specjalisty, tylko sama zabrała się za pracę, a takie sytuacje są dzisiaj naprawdę rzadkie (no chyba, że wykonawca sam remontuje swój dom).

Etap prac jest na dobrą sprawę dość długi i złożony w szczególności kiedy mamy do czynienia z remontem, wtedy w proces wykonawczy należy również wrzucić demontaż starej podłogi oraz wykonanie wylewki. Jednak po kolei, w tym artykule krok po kroku dowiesz się jak układać płytki podłogowe. (Poradnik dotyczy głównie tych z gresu oraz terakoty).

SPIS TREŚCI – Jak układać płytki?

Usuwanie starej podłogi

skuwanie plytek
Jak układać płytki? Gres i Terakota 6

Niezależnie z czego nasza stara podłoga była zrobiona należy ją usunąć. Nie ważne czy są to płytki, linoleum, panele czy inna powierzchnia (no może poza wylewkami), należy się z nią całkowicie pożegnać i bezlitośnie usunąć aż do samego parteru. Bardzo przydatnymi podczas tej pracy mogą okazać się narzędzia takie jak łom, młotek, piła czy dla tych już bardziej zaawansowanych młot udarowy.

Niezależnie na jaką metodę się zdecydujemy ważne jest to aby stara powierzchnia całkowicie zniknęła aż do parkietu.

Sprzątanie parkietu

Skoro mamy do czynienia z całkowitą anihilacją starych powierzchni to możemy sami się domyślić, że naszym następnym zadaniem będzie doprowadzenie parkietu do perfekcyjnej czystości. Należy posprzątać wszystkie odłamki, opiłki, kurz i cokolwiek co się na nim znajdzie.

Robimy to bardzo dokładnie i szczegółowo, powierzchnia nie może być w żadnym stopniu zabrudzona i nie mogą znajdować się na niej żadne resztki, poza tym musi być oczywiście sucha i wolna od wszelkim plam po tłustych substancjach takich jak np. olej. Jest to kluczowe dla późniejszych etapów pracy.

Gruntowanie

Jest to pierwszy najistotniejszy etap prac, nie wolno go pomijać ani zaniedbywać. W pierwszej kolejności sam preparat gruntujący należy bardzo dokładnie wymieszać, najlepiej przy pomocy mieszadełka albo dowolnego podłużnego przedmiotu, ważne jest to by po prostu nie zabrudził substancji. Kiedy już to zrobimy możemy przejść do samej aplikacji.

Całość naszym zdaniem najlepiej jest nanosić przy pomocy pędzla. Robimy to bardzo dokładnie nie pomijając żadnego cm powierzchni. Sam preparat znacznie wzmocni przyczepność wylewki, którą będziemy później wykonywać.

Jaki preparat powinniśmy kupić? Jeśli nasz parkiet jest wykonany z betonu lub innego materiały komórkowego (a na 90% jest) to musimy zwrócić szczególną uwagę aby preparat gruntujący, który kupimy był przeznaczony między innymi do powierzchni komórkowych. Jeśli nie będzie to całe gruntowanie pójdzie na marne.

Kiedy mamy już za sobą pracę całość zostawiamy na jeden dzień aby dobrze się zaimpregnowała w powierzchnię.

Obstawianie listew

listwy do wylewki podlogowej
Jak układać płytki? Gres i Terakota 7

Trzeba się przyłożyć do tego etapu prac bo to właśnie od tego jak równo i dokładnie ułożymy listwy będzie uzależniony końcowy efekt naszej podłogi. Układamy je wzdłuż pomieszczenia tak aby stworzyły coś w rodzaju „drogi”, którą będzie spływać zaprawa cementowa. Muszą być ułożone bardzo równo i na tej samej wysokości, dlatego do tego zdania niezbędne okażą się poziomice.

Montujemy je na kleju szybkoschnącym aby móc rozpocząć prace jak najszybciej, ewentualnie na zaprawie gipsowej ale, należy używać jej w dość małych ilościach. Takich aby bez problemu utrzymały listwy i takich by ich ilość nie wpłynęła na końcowy efekt samej posadzki, w zbyt dużej ilości posadzka będzie po prostu zbyt krucha. Dlatego właśnie radzimy pozostać przy kleju szybkoschnącym.

Klej lub też gips układamy w „placki” jak na powyższej grafice i czekamy aż całość całkowicie wyschnie.

Wylewanie zaprawy cementowej

wylewanie wylewki podlogowej
Jak układać płytki? Gres i Terakota 8

Już wcześniej przygotowaną zaprawę wylewamy i rozprowadzamy wzdłuż pasów na parkiecie. To właśnie dzięki tym wcześniej zamontowanym pasom możemy całość bardzo dokładnie wyrównać. Najlepiej użyć do tego bezpośrednio samej poziomicy. Wylewkę rozprowadzamy po całym parkiecie.

Kiedy już skończymy wykonywać naszą szlichtę (tradycyjna nazwa na betonową, cementową itp. wylewkę) należy odstawić ją do wyschnięcia.

A jaki jest czas schnięcia? Wszystko zależy od tego jakiej zaprawki dokładnie użyliśmy. Dane na temat czasu schnięcia będzie posiadał producent ale najogólniej przyjęło się, że zwykła zaprawa cementowa czyli piach, cement i woda to czas schnięcia około 25 – 28 dni.

Teoretycznie dopiero po tym czasie można rozpocząć następne prace. Jednak w praktyce wygląda to trochę inaczej i wielu wykonawców już po tygodniu zaczyna gruntować i kłaść płytki, jednak robimy to wyłącznie na własną odpowiedzialność ze świadomością, że producent nie uzna gwarancji.

Natomiast w przypadku innych zapraw np. z jakimiś plastyfikatorami lub żywicami czas schnięcia zamyka się w niecałe 8 dni a nawet w mniej. Wystarczy sprawdzić bezpośrednio na opakowaniu produktu.

Drugie gruntowanie

Kiedy nasza wylewka zdążyła już wystarczająco wyschnąć również ją gruntujemy tak jak wcześniej parkiet, możemy użyć nawet tego samego preparatu. Pracę wykonujemy dokładnie w ten sam sposób i później czekamy około 24h aż całość się wystarczająco dokładnie zaimpregnuje.

Jak układać płytki

ukladanie plytek
Jak układać płytki? Gres i Terakota 9

Kiedy wylewka wyschła i przeobraziła się w piękną posadzkę, na której zaraz będziemy układać jeszcze piękniejsze płytki jesteśmy gotowi do następnego etapu pracy, którym będzie oczywiście jak przed chwilą wspomnieliśmy układanie pytek.

Najpierw przygotowujemy klej, najlepiej sprawdzi się ten dedykowany pod materiał, z którego wykonane są płytki czyli np. klej do płytek gresowych lub terakotowych. UWAGA! Jeśli w naszym domu czy mieszkaniu jest ogrzewanie podłogowe to klej również powinien być do tego dostosowany. Pod tym linkiem https://www.budujto.pl/pl/c/Kleje-do-glazury-i-terakoty/191 znajdziecie całkiem sporą ofertę klejów do płytek z glazury oraz terakoty. Ceny są aktualne a dostawa ekspresowa.

Smarujemy nim podłogę a następnie przy pomocy pacy z grzebieniem wyrównujemy. Następnie wykładamy płytki. Oczywiście w pewnych miejscach płytki będzie trzeba przyciąć. Najbardziej polecamy używać specjalnej maszyny do cięcia płytek. Jednak ci najbardziej doświadczeni fachowcy poradzą sobie z tak zwanym podręcznym nożem do płytek.

Jeśli chodzi o zachowanie odstępów najbardziej polecamy krzyżaczki 1,5mm. Dzięki ni, będziemy mogli wykonać wąskie i bardzo estetyczne fugi. Jak już wyłożymy całe pomieszczenie po płytkach nie należy chodzić przez minimum 24h, jednak zaleca się odczekać 48h. Wszystko jest zależne od samego kleju. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat samych klejów do płytek to przeczytajcie ten artykuł https://instahome.info/plytki-podlogowe-do-salonu-kuchni-lazienki-jakie-wybrac-qa/ jest tam również cała masa informacji o samych płytkach.

Montowanie listew

Kiedy klej do płytek zdąży już całkowicie przeschnąć możemy zabrać się za montowanie listew. Jest to proces bardzo szybki i prosty. Bierzemy listwę i przykręcamy ją z pomocą wiertarki do krawędzi ściany. Jeśli jest potrzeba to ją również przycinamy np. za pomocą „boszki” lub „Diaxa” (jest to po prostu kątówka).

Ze wszystkich prac, które musimy wykonać ten jest zdecydowanie najszybszy i najprostszy, nie powinien zająć nawet więcej niż niecała godzina.

Fugowanie

fugowanie plytek
Jak układać płytki? Gres i Terakota 10

Fugę nanosimy przy pomocy specjalnej gumowej pacy oraz szpachelki. Robimy to powoli oraz dokładnie. Musimy jednak uważać by nie porysować płytek. Kiedy skończymy musimy umyć dokładnie płytki, robimy to bardzo dokładnie przynajmniej dwa racy a na sam koniec całość „przegładzamy” przy pomocy gładkiej strony gąbki.

Zakończenie

Jak widzicie sam proces nie jest taki prosty jak mogłoby nam się wydawać. Oczywiście poziom skomplikowania oraz sam czas zależą między innymi od tego czy będziemy zmuszeni do wykonania wylewki. Ważne jest też to na jaką dokładnie się zdecydujemy bo to od tego właśnie będzie zależny czas pracy. Może być to miesiąc albo mniej niż tydzień, o wszystkim decydują produkty.

Jeśli nie jesteście fachowcami i nigdy nie układaliście płytek dajcie sobie spokój i zatrudnijcie fachowca. macie wtedy przynajmniej pewność, że będziecie mieli dobrze wykonaną podłogę. Chyba, że traficie na wykonawcę o nie najlepszej reputacji, ale to już zupełnie inna kwestia.