Jak układać płytki na balkonie? Czy jakoś znacząco różni się od układania ich wewnątrz pomieszczeń? Cóż jeden rabin powie tak a drugi rabin powie nie i na koniec okaże się każdy z nich ma trochę racji. Sama procedura układania płytek pozostaje niezmienna czyli krzyżaczki, docinanie itp. ale jest kilka bardzo ważnych rzeczy, na które należy zwrócić szczególną uwagę bo konsekwencje zaniedbań mogą być w późniejszym czasie mocno opłakane.
Zatem na co powinniśmy zwrócić uwagę? Jak się zabrać do układania płytek krok po kroku i czy jest to naprawdę trudniejsze niż w innym pomieszczeniu? W tym artykule odpowiemy na te wszystkie pytania oraz wiele innych. Do tego zwrócimy szczególną uwagę na sam proces i kolejność każdego z kroków aby nie budził on wątpliwości.
Dobra, to bez zbędnego przedłużania życzymy miłego czytania;)
SPIS TREŚCI – Jak układać płytki na balkonie?
1. Przygotowanie podłoża na balkonie
Pierwszą i jednocześnie bardzo ważną kwestią odnośnie wykonania płytek jest równe podłoże. Jeśli twoja powierzchnia jest równa, nie ma garbów oraz posiada odpowiedni spadek to możesz spokojnie pominąć ten punkt.
Jeśli natomiast nie jest ono odpowiednie to radzimy wyrównanie go. To jak to dokładnie zrobić dowiecie się z naszego artykułu pod tym linkiem https://instahome.info/wylewka-wyrownujaca-jak-zrobic/, nie radzimy układania płytek na krzywej powierzchni, ponieważ będzie to bardzo problematyczne a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe, zatem mimo wszystko radzimy wykonać wylewkę.
UWAGA! Jeśli martwi cię czas i boisz się, że schnięcie wylewki będzie zbyt długie to wystarczy nie kupować tej najtańszej tylko zainwestować w te z plastyfikatorami oraz żywicami. Ich czas schnięcia jest tak szybki, że pracę można nawet rozpocząć już po dwóch dniach.
Taką powierzchnię należy również oczywiście zaimpregnować odpowiednim preparatem. Najlepiej takim dostosowanym do powierzchni komórkowych i do warunków zewnętrznych. Najpierw należy go oczywiście dokładnie wymieszać a dopiero później przy pomocy pędzla aplikować na powierzchnię.
Po zagruntowaniu należy odczekać minimum 24h aż całość się dokładnie zaimpregnuje.
2. Pomiary balkonu
Jest to również bardzo ważny etap pracy bo jeśli go pominiemy albo podejdziemy lekceważąco to będziemy musieli się później bawić w poprawki oraz bardzo często przycinanie płytek, pomimo, że tego wszystkiego można było bardzo łatwo uniknąć.
W pierwszej kolejności odmierzamy odległość od krawędzi balkonu, zaleca się aby płytka wystawała około 1 cm. Czyli dla przykładu, jeśli długość płytki to 28 cm to odmierzamy 27cm od samej krawędzi. Odległości zaznaczamy np. przy pomocy ołówka.
Następnie należy przy pomocy poziomicy narysować na szerokość płytki położonej od ściany bocznej równą linię i sprawdzić czy nie powstał przypadkiem kąt. Jeśli mamy do czynienia z kątem rozwartym to docinamy pierwszą płytkę przy krawędzi o różnicę centymetrów. Dzięki temu będziemy musieli przyciąć tylko pierwszą płytkę a reszta ułoży się sama bez problemu.
W przypadku tylnych ścian zaleca się zostawić zawsze kilka mm wolnej przestrzeni, pomiędzy nimi a płytką. Nie należy przejmować się wizualnym efektem ponieważ całość bardzo dobrze uzupełnią cokoły. Cóż kiedy mamy już wszystko pomierzone to pozostaje nam jeszcze położenie płytek.
3. Przygotowanie kleju do płytek balkonowych
UWAGA! Jeśli chodzi o sam klej to bardzo ważnym jest to aby był on również dostosowany do warunków zewnętrznych. Dlaczego? Ponieważ mimo, że balkon zazwyczaj jest zadaszony to nie każdy klej jest w stanie wytrzymać bardzo niskie lub też bardzo wysokie temperatury i po czasie może po prostu zacząć pękać. Dlatego pamiętajcie, kupując klej wybierzcie ten, który jest dostosowany do warunków zewnętrznych aby przypadkiem nie doświadczyć później przykrej niespodzianki.
Na początek warto umieszać około pół wiaderka kleju do płytek. Dobrym wyborem są mocne oraz elastyczne zaprawy, bo to właśnie one zazwyczaj najlepiej radzą sobie w warunkach zewnętrznych oraz z ruchem pieszym. Jednak równie dobrze możecie użyć innych dedykowanych pod płytki i ciężkie warunki atmosferyczne zapraw.
Całość rozrabiamy z wodą aby uzyskać gęstą i lekko gumową konsystencję masy. Co do proporcji itp. polecamy stosować się do wytycznych producenta, które znajdziecie bezpośrednio na opakowaniu samego produktu. Wszystko mieszamy ze sobą przy pomocy mieszadła mechanicznego, nie da się niestety tego zrobić ręcznie.
Po pierwszym mieszaniu na około 5 minut odstawiamy klej i po tym czasie mieszamy go ponownie.
Mała wskazówka! Odradzamy mieszać zbyt dużą ilość kleju ponieważ może zacząć z wierzchu wysychać. Do tego tematu zresztą jeszcze zdążymy wrócić.
4. Jak układać płytki na balkonie? – Instrukcja
Jak układać płytki na balkonie? Jest to proces dość prosty ale mimo wszystko lekko różniący się od klasycznego układania płytek wewnątrz pomieszczeń. Do tego zadania będziemy potrzebować pacy z grzebieniem. Zaczynamy od ułożenia drugiego rzędu od krawędzi balkonu. Będzie pełnił on rolę naszego wyznacznika.
UWAGA! Pod tym linkiem znajdziecie bardzo szeroką ofertę zapraw i nie tylko https://www.budujto.pl/pl/c/Zaprawa-Betonowa-i-Cementowo-Wapienna/200 znajdziecie tam produkty czołowych producentów takich jak Sicher czy Weber!
Nakładamy zaprawę na balkon a następnie przy pomocy pacy z grzebieniem wyrównujemy ją. Później nakładamy również trochę zaprawy na samą płytkę, jednak tym razem robimy to nie stroną z grzebieniem a tą gładką. Taka płytka jest już gotowa do przyklejenia. Lekko ją dociskamy i staramy się nie zasłonić narysowanych wcześniej linii.
Procedurę powtarzamy aż cały rząd nie zostanie wyłożony. Pomiędzy płytki wkładamy oczywiście krzyżaczki, polecamy te 1,5mm. Tworzą wąską i bardzo estetyczną fugę. Zanim klej wyschnie staramy się również wyczyścić spoiny. Lepiej robić to zanim klej się zwiąże.
UWAGA! Nie nakładajmy zbyt dużej ilości zaprawy na balkon. Lepiej robić to na mniejszych powierzchniach. Inaczej powierzchniowa warstwa kleju lekko zeschnie co utrudni nam dalsze układanie płytek.
5. Pierwszy rząd płytek i reszta
Pierwszy rząd zdecydowanie będzie należał do tego najtrudniejszego ponieważ to właśnie tam będziemy mieli do czynienia z największą ilością płytek do docinania. Radzimy używać do tego kątówki z odpowiednim ostrzem, na balkonie będzie ona zdecydowanie dużo bardziej poręczna i wygodniejsza.
Pamiętajmy o założeniu okularów ochronnych i nie zakładaniu rękawiczek. Dlaczego? Okulary wiadomo, ale odradza się zakładanie rękawiczek podczas korzystania z kątówki ponieważ rękawiczka może zostać wciągnięta co oczywiście zaskutkuje obrażeniami.
Kiedy płytki są już poprzycinane układamy je dokładnie w taki sam sposób jak pozostałe. To samo tyczy się również pozostałych płytek na resztę powierzchni balkonu.
Z ostatnich rad, które mogą wam się przydać to pamiętajcie aby płytki układać do wyjścia, żebyście nie musieli po nich chodzić i mieli zawsze trochę wolnej przestrzeni za sobą. Jeśli korzystacie z płytek ze wzorek to producent często z tyłu płytki zostawia strzałkę z informacją jak daną płytkę układać.
6. Fugowanie płytek na balkonie
Cały proces fugowania płytek dokładnie opisaliśmy w tym artykule https://instahome.info/jak-fugowac-plytki-poradnik/ dlatego odsyła was właśnie tam. Znajdziecie tam instrukcję jak krok po kroku dobrze fugować płytki i o czym musicie podczas tego pamiętać by nie zrobić tak zwanej „fuszerki”. Będzie to ostatni krok do tego, żebyście dowiedzieli się Jak układać płytki na balkonie?
7. Cokoły i parapety
Pamiętacie te kilka mm wolnego miejsca od ściany? Teraz się tym zajmiemy, a dokładniej zajmą się tym cokoły. Zazwyczaj mają one wysokość około 5 cm jednak jest to kwestia całkowicie indywidualna. Mogą być tak wysokie jak chcecie. Taki cokoł powstaje z przyciętej płytki. Smarujemy go zaprawą i przyklejamy tak aby nie wyszła ona górą.
Parapety są tutaj całkowicie dowolne, ale również nie stanowią dużego wysiłku. Również docinamy jest tak by wystawały około 2/3 cm.
Cóż jak widzicie odpowiedź na pytanie „Jak układać płytki na balkonie?” jest dość szeroka a wniosek jeden. Jak nie masz doświadczenia to wezwij fachowca.