Jak szpachlować sufit z płyt gk? A bardzo prosto, naszym zdaniem jest to zadanie, z którym poradzą sobie nawet osoby mniej doświadczone. Co prawda samo wieszanie takiego sufitu, o którym możecie poczytać tutaj (LINK) jest już dużo bardziej wymagające, to z nałożeniem szpachli oraz farby powinien poradzić sobie już prawie każdy kto ma sprawne ręce i przynajmniej średni wzrok. Oczywiście zawsze możecie także poprosić fachowca o to aby od razu zaszpachlował i pomalował sufit po jego zawieszeniu, ale wygeneruje to dodatkowe koszty czego w czasach galopującej inflacji chyba nie chcemy?
Jeśli udało nam się was przekonać do tego zadania to bardzo chętnie wam również pomożemy, w tym artykule powiemy ci krok po kroku co musisz robić, jak to zrobić. Poznasz również wiele przydatnych wskazów a na sam koniec czeka cię jeszcze wycena, która pomoże obliczyć koszty z m2.
SPIS TREŚCI – Jak szpachlować sufit z płyt gk (i malować)?
1. Gruntowanie płyt gipsowych
I tutaj mamy dobrą wiadomość dla każdego kogo szybko zaczynają boleć ręce. Wystarczy, że zagruntujemy tylko okolice łączeń płyt oraz miejsca, w których były cięte i się stykają, jeśli oczywiście takie są. Całość gruntujemy oczywiście odpowiednim preparatem, który wcześniej bardzo dokładnie wymieszaliśmy przy pomocy mieszadełka lub innego dowolnego podłużnego przedmiotu.
Niezależnie od tego czym mieszamy istotne jest to aby ten przedmiot nie był brudny i nie zanieczyścił samego preparatu. Kiedy gruntowanie mamy już za sobą to pozostaje nam odczekać kilka godzin aż całość się dokładnie zaimpregnuje. To ile to zajmie zależy od preparatu, którego użyliśmy, informacje na ten temat znajdują się na opakowaniu produktu.
Jeśli szukacie dobrego impregnatu to tutaj znajdziecie całkiem szeroką ofertę https://www.budujto.pl/pl/c/Impregnaty-i-Lakiery/110, w razie pytań lub wątpliwości możecie zawsze skontaktować się ze sklepem i poprosić o poradę w sprawie zakupu.
2. Jak szpachlować sufit z płyt gk?
Całość możemy szpachlować przy pomocy gipsu szpachlowego, kleju gipsowego lub specjalnych mas do łączeń. Do najpopularniejszych jednak mimo wszystko należy gips szpachlowy, które jest jednocześnie najtańszy z tego zestawienia i daje efekt praktycznie taki sam jak pozostałe produkty. No może poza specjalnymi masami, które zostały stworzone właśnie z myślą o łączeniu.
Masę wyrabiamy z odpowiednią ilością wody wskazaną przez producenta na opakowaniu produktu. Nie urabiamy jej za dużo! Najpierw wypełniamy spoiny pomiędzy płytami na ich długość. Robimy to dość dokładnie bo to na tym będziemy kleić siatkę, którą wtapiamy na całej długości łączenia. Kiedy jest już zamocowana to nakładamy na nią kolejną warstwę szpachli, żeby zakryć całość.
Na sam koniec wygładzamy dokładnie łączenie gładką pacą tak aby wszystko dokładnie zakryć. Ściągamy również nadmiar gipsu tak aby nie było później żadnych większych problemów przy szlifowaniu. Jeśli tego nie zrobimy to powstaną trudne do wyszlifowania zgrubienia.
Poza łączeniami szpachlujemy również wkręty oraz inne wgniecenia czy ubytki na płycie, oczywiście tylko jeśli takowe występują. Na sam koniec szpachlujemy stronę fabryczną płyty, znajduje się przy krawędziach ścian. Gdybyśmy tego nie zrobili całość byłaby szczególnie widoczna po malowaniu.
Kiedy skończymy zostawiamy całość do wyschnięcia na kilka lub kilkanaście godziny w zależności od tego jakim produktem szpachlowaliśmy.
Po tym czasie nanosimy drugą warstwę, można do tego użyć już gotowej gładzi szpachlowej. Nakładamy ją trochę szerzej niż wcześniejszą warstwę na grubość max 2 mm. Nie zależy nam aby była za gruba ponieważ później całość będzie trudniejsza do szlifowania.
Ponownie zostawiamy całość do wyschnięcia na kilka lub kilkanaście godzin. Po tym czasie ponownie całość wygładzamy dzięki czemu jest już gotowa do szlifowania.
UWAGA! Jeśli ktoś chce to może wygładzić cały sufit. Wtedy farba powinna lepiej pokryć kolor samej gładzi.
3. Szilfowanie sufitu
Proces szlifowania, do którego tyle się szykowaliśmy nie powinien nam zająć specjalnie dużo czasu. Na potrzeby tego zdania będziemy musieli wyposażyć się w specjalną kostkę szlifierską, papier ścierny oraz specjalną packę, do której go przymocujemy. Kostką szlifujemy miejsca ciężej dostępne takie jak narożniki czy miejsca po blachowkrętach.
Pacą natomiast szlifujemy łączenia, robimy to okrężnymi ruchami i staramy się by by nacisk był mniej więcej taki sam na całej powierzchni. Staramy się wyszlifować wszystkie rysy, nierówności i brzegi. Po wykonaniu całej pracy czas na sprzątanie.
Dobrze jest zamieść sufit przy pomocy miotły. Nie może pozostać na nim zbyt wiele pyłu, ponieważ może negatywnie wpłynąć to na pozostałe prace malarskie.
*5 Nanoszenie akrylu (dla osób z płytkami na ścianie)
UWAGA! Ten punkt dotyczy wyłącznie osób, które posiadają na ścianach płytki łazienkowe.
Zanim to zrobimy staramy się jak najdokładniej oczyścić je z resztek pyłu oraz gipsu. Kiedy to zrobimy przy pomocy małego pędzelka gruntujemy naroże przy suficie. Później szybko czyścimy płytki, na których znajdują się pozostałości po gruncie oraz dokładnie myjemy spoiny. Po tym zostawiamy całość do zaimpregnowania na czas określony przez producenta.
Po impregnacji można zacząć fugowanie spoin między ścianami a sufitem. Również robimy to bardzo dokładnie. Kiedy skończymy musimy szybko oraz dokładnie wyczyścić ściany z fugi.
Kiedy już to zrobimy a fugi przeschną możemy przejść do nanoszenia akrylu. Staramy się to robić jednym szybkim ruchem. Później zbieramy nadmiar (można zrobić to nawet przy pomocy palca). Akryl jest łatwy w nałożeniu i można go malować. Kiedy wyschnie przechodzimy do ostatniego etapu prac czyli malowania.
5. Nanoszenie akrylu
Łączenia płyt gk ze ścianami czyścimy z pozostałości i pyłu. Następnie całość gruntujemy i zostawiamy aż się odpowiednio nie zaimpregnuje w czasie określonym przez producenta.
Po impregnacji można zacząć fugowanie spoin między ścianami a sufitem. Również robimy to bardzo dokładnie. Kiedy skończymy musimy szybko oraz dokładnie wyczyścić ściany z fugi.
Kiedy już to zrobimy a fugi przeschną możemy przejść do nanoszenia akrylu. Staramy się to robić jednym szybkim ruchem. Później zbieramy nadmiar (można zrobić to nawet przy pomocy palca). Akryl jest łatwy w nałożeniu i można go malować. Kiedy wyschnie przechodzimy do ostatniego etapu prac czyli malowania.
6. Gruntowanie i malowanie sufitu
Przechodzimy do ostatniego i najbardziej czasochłonnego etapu prac, chodzi oczywiście o zagruntowanie oraz pomalowanie sufitu. Zaczynamy oczywiście od oklejenia ścian taśmą malarską. Najbardziej polecamy tę niebieską.
Do gruntowania płyt gipsowych najlepiej sprawdzi się unigrunt, warto wymieszać go z niewielką ilością farby. Dzięki temu wałek nie będzie pryskał a sufit zostanie w ten sposób biały co znacznie poprawi krycie samej farby. Całość najlepiej jest gruntować przy pomocy wałka. Wyjątkiem są naroża, przy których dużo lepiej sprawdzi się pędzel. Po zagruntowaniu całej powierzchni czekamy aż unigrunt wyschnie (czas jest określony przez producenta), wtedy możemy zabrać się do malowania.
Ścianę malujemy przynajmniej na dwa razy białą farbą ścienną lub dowolną inną, którą wybierzemy. Średni czas schnięcia każdej z warstw to około 2/3h. Jednak są farby, które potrafią wyschnąć w 10/15 minut np. metallico Pigio.
7. Ile kosztuje szpachlowanie i malowanie sufitu z płyt g-k?
Cóż trudno powiedzieć, ponieważ o wszystkim zdecydują produkty, które wybierzemy. Jednak robocizna za samo szpachlowanie nie powinna przekroczyć od 30 – 40zł za m2 w zależności od regionu w jakim jesteście, malowanie zwykłą farbą natomiast to koszt około 20 – 40 zł za m2.
Ceny materiałów nie jesteśmy w stanie wycenić bo ich rozbieżność cenowa jest zbyt szeroka.
Trackbacki/Pingbacki