Szpachlowanie ścian nie należy zarówno do najtrudniejszych jak i najbardziej wymagających zadań w samej budowlance, jednak nie można też powiedzieć, że to coś dziecinnie prostego z czym poradzi sobie praktycznie każdy, ponieważ tak nie jest. Mimo wszystko zabranie się za szpachlowanie wymaga od fachowca wykonującego pracę zarówno doświadczenia jak i już nabytych umiejętność. Co prawda osoby, który są na początku swojej drogi jeśli chodzi o prace wykończeniowe także powinny dać sobie radę, jednak zaleca się aby dobrały one narzędzia i metody odpowiednie dla początkujących.
A co z osobami, które nigdy nie miały pacy w ręku? Odpowiedź jest bardzo prosta, niech wezmą fachowca i same się nie zabierają za to. Dlaczego? Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, może i szpachlowanie nie jest najbardziej wymagającym zadaniem ale na pewno wymaga chociaż małego doświadczenia takiego jakie mają chociażby początkujący wykonawcy.
Dobra, skoro już przedstawiliśmy wam jak ma się sytuacja odnośnie tego kto powinien zabrać się za tę pracę to nie ma sensu zbędnie przedłużać. Zapraszamy was do krótkiej ale za to treściwej lektury o tym jak krok po kroku zaszpachlować ściany ze szlifowaniem 😉
UWAGA! Materiał dotyczy wyłącznie ścian wewnątrz budynku!
Spis Treści – Jak szpachlować ściany krok po kroku?
1. Przygotowanie ściany do szpachlowania
Nie ma sensu rozpoczynać jakichkolwiek prac jeśli podłoże, na którym będziemy pracować jest nieodpowiednio przygotowane. Co zatem należy zrobić? Przede wszystkim musimy zadbać o to by było w miarę czysty oraz suche. Żadnych oleistych plam ani wilgoci, która mogłaby zagrozić przyszłym pracom.
Przede wszystkim jednak należy zadbać o to aby powierzchnia była równa oraz pozbawiona resztek po starej farbie lub tynku, nie mogą się również znajdować na ścianie żadne dziury czy ubytki. Jeśli, któreś z tych skaz są obecne o to co musicie zrobić.
Przy pomocy szpachelki usuwamy wszelkie pozostałości po starych farbach lub tynkach z powierzchni. Staramy się robić to dość dokładnie, jeśli tynk jest luźny albo natkniemy się na miejsca gdzie ściana się sypie nie bójmy usunąć się uszkodzonego elementu. Powstałą dziurę będziemy później wypełniać. NIE WOLNO zostawiać nam takich miejsc bo na późniejszych etapach prac pojawią się widoczne nierówności!
PORADA! Jeśli ściana była malowana tylko jedną warstwą farby nie musimy desperacko jej zeskrobywać, jest ona już na tyle mocno związana z powierzchnią, że nie ma to sensu. Wystarczy po prostu, że będzie ona równa i nie będą się na niej znajdowały żadne odstające elementy. Jeśli będziemy musieli usuwać tapetę to najpierw zaleca się przejechać po niej mokrym pędzlem, znacznie ułatwi nam to jej usuwanie.
Teraz pozostaje też kwestia elektryki, jeśli w ścianie znajduje się okablowanie, które będzie trzeba na nowo osadzać to czeka nas trochę dodatkowej roboty. Skuwamy ścianę wzdłuż kawałka kabla po to by móc całość później dobrze obsadzić w powierzchni i wypełnić przy pomocy kleju lub tynku.
Po tym wszystkim gruntujemy całą powierzchnię bardzo dokładnie i zostawiamy do wyschnięcia na czas podany na opakowaniu przez producenta. Zazwyczaj zaleca się aby było to około 12 godzin.
Wypełnianie ubytków w ścianie
Po pozbyciu się starych warstw ze ściany czas na wypełnienie powstałych w niej ubytków. Można to zrobić przy pomocy specjalnego kleju, zaprawy lub po prosty betonu. Wybór należy do was, my jednak polecamy kleje, naszym zdaniem posiadają najwyższy komfort nakładania ze wszystkich powyżej wymienionych mas.
Całość urabiamy w wiaderku za pomocą mieszadła mechanicznego w odpowiednich proporcjach z wodą. Informacje na temat dokładnej ilości wody znajdziecie na opakowaniu produktu. UWAGA! Nie wyrabiajmy kleju na zapas tylko tyle ile potrzebujemy w danym momencie. Jeśli będzie zbyt długo stał to może zacząć twardnieć.
Przy pomocy szpachelki nakładamy klej na ubytek i za pomocą pacy wyrównujemy by powstała równa powierzchnia i tyle.
Obrabianie narożników
Zazwyczaj podczas takich prac narożniki równiej wymagają dość istotnego odświeżenia. Nie ma się jednak czym martwić, jest to bardzo szybkie i proste. Obrabiamy narożnik przy pomocy gipsu, następnie bierzemy narożnik aluminiowy i go wtapiamy. Przy pomocy poziomicy ustawiamy go do pionu oraz linii, następnie całość gipsujemy tak by nie było widać aluminiowych elementów.
2. Jak szpachlować ściany – Szpachlowanie
W co warto się zaopatrzyć na tym etapie pracy? Niezbędny będzie oczywiście sam gips, woda oraz wiaderko, w którym za pomocą mieszadła elektrycznego będziemy go wyrabiać. Oczywiście jeszcze przydadzą się narzędzia. Doświadczonym wykonawcom polecamy korzystać ze szpachli do sztablatury (przydadzą się dwie, jedna do nakładania a druga do wygładzania gipsu), praca wykonana za ich pomocą jest naszym zdaniem dużo lepsza, jednak równie dobrze sprawdzi się również klasyczna packa, którą zdecydowanie polecamy początkującym fachowcom.
UWAGA! Mówiliśmy to już wcześniej ale się powtórzymy. Nie wyrabiajmy gipsu na zapas tylko tyle ile potrzebujemy na dany fragment ściany.
To skoro wiemy już co będzie nam potrzebne to czas zabrać się za szpachlowanie. Pracę oczywiści zaczynamy od narożnika, to czy zrobimy to od dołu czy od góry jest bez większego znaczenia, róbmy tak by było nam wygodnie. Całość rozprowadzamy jednym ciągłym ruchem po powierzchni ściany. Grubość warstwy powinna wynosić około 2mm, nie powinna wynosić więcej. Po wykonaniu już całego fragmentu ściany wygładzamy gips dużą pacą.
Teraz czas na narożnik. Jeśli po wcześniejszej pracy np. uzupełnianiu ubytków zostały jakieś grudki gipsu to powinniśmy usunąć je szpachelką. Gips nakładamy tak by nie nachodził na sam narożnik, jest to bardzo ważne. Całość masy ściągamy tak by nie zostawiała po sobie żadnej grubszej warstwy.
Kiedy skończymy ścianę nie musimy się martwić, że całość nie jest idealnie gładka, ten efekt zostanie nadany dopiero później. Tą samą metodą wykonujemy praktycznie wszystkie ściany w pomieszczeniu, które chcemy zaszpachlować. Po zakończeniu prac zostawiamy całość na jeden dzień by zdążyła wyschnąć.
3. Usuwanie nierówności, szlifowanie i druga warstwa szpachli
Na następny dzień kiedy wszystko zdążyło już wyschnąć przy pomocy szpachelki na sucho usuwamy ze ściany wszelkie nierówności. Po prostu wygładzamy odpowiednio powierzchnię. Kiedy już skończyliśmy ponownie urabiamy gips i gipsujemy ściany na nowo tak jak dzień wcześniej, w tej kwestii nic się nie zmienia, gdy nasza gładź jest już skończona to czekamy aż wyschnie i wygładzamy ja na nowo.
Teraz kolejnym etapem prac będzie szlifowanie powierzchni. Do tego przyda nam się packa z założonym papierem ściernym wykonanym na materiale do gipsów o granulacji od 80 do 100. Przydatna może się okazać także sama kostka do szlifowania. Z takim asortymentem możemy zabierać się do pracy.
Całe powierzchnie szlifujemy przy pomocy samej pacy z nałożonym papierem, jest to najwygodniejsza i jedna z szybszych opcji, możemy także użyć specjalnej elektrycznej szlifierki jeśli taką posiadamy. Kąty oraz narożniki szlifujemy za pomocą wcześniej wspomnianej gąbki.
Warto przy szlifowaniu używać mocnego naświetlenia by widzieć wszelkie niedociągnięcia.
4. Ile kosztuje wyszpachlowanie ściany?
Jeśli chodzi o koszty materiału to są one zależne całkowicie od metrażu jaki musimy wykonać. Natomiast odnośnie ceny robocizny to jest zależna od regionu ale średni za m2 szpachlowania ściany w 2022 roku przyjdzie nam zapłacić od 40 do nawet 50zł. Są to bardzo wysokie ceny w porównaniu z poprzednimi latami.
W 2021 roku zapłacilibyśmy od 35 do 43zł. W 2020 roku od około 30 do 40 zł. W 2019 roku stawki zdecydowanie najlepsze bo wynosiły od 20 do 25zł za m2. Inflacja, COVID oraz wojna na Ukrainie zrobiły swoje.
Trackbacki/Pingbacki