Poniżej odpowiem krótko i treściwie Jak położyć tynk strukturalny Wewnętrzny?

UWAGA! W artykule używamy naprzemiennie zwrotów strukturalny i dekoracyjny ponieważ w
tym przypadku są to synonimy.

Prawie każdy tynk dekoracyjny jest również strukturalnym. Nakładanie tynku strukturalnego nie jest najtrudniejszą rzeczą na świecie, ale lepiej aby wykonawca posiadał jakieś doświadczenie w takich pracach.


Sposób nakładania tynku jest często zależny od konkretnego produktu. Na przykład tynki dekoracyjne mają swoją specyfikę i aby uzyskać pożądany efekt trzeba stosować się do ich indywidualnych instrukcji.


Mimo wszystko w przypadku wielu tynków ogólne sposoby nakładania są jak najbardziej trafione. Oto krótki poradnik w jaki sposób najlepiej nakładać tynk dekoracyjny wewnętrzny. Oraz w jaki sposób go usunąć.

1. PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

W pierwszej kolejności musimy zająć się odpowiednim przygotowaniem podłoża. Musi być czyste, suche, wolne od tłustych plam, pęknięć czy dziur.


Powierzchnia musi być także równa aby można było na nią nakładać tynk.

2. IMPREGNACJA PODŁOŻA

Odpowiednio oczyszczone podłoże należy następnie zagruntować. Wiele tynków posiada dedykowany preparat gruntujący, z którego zalecamy korzystać.


Po zagruntowaniu całej powierzchni należy odczekać około 24h aż preparat wsiąknie w ścianę i całkowicie wyschnie.

3. NAKŁADANIE TYNKU

nanoszenie tynku dekoracyjnego
Jak położyć tynk strukturalny Wewnętrzny? 4

wykonywanie tynku dekoracyjnego

Tynk w większości przypadków nanosimy za pomocą pacy weneckiej. Zaleca się nakładać go od dołu do góry, jest to najszybszy i najbardziej optymalny sposób.


Należy zadbać o to by narzędzia, których używamy były czyste, inaczej ostateczny efekt może odbiegać od tego oczekiwanego

4. ZACIERANIE TYNKU

zaciernie tynku
Jak położyć tynk strukturalny Wewnętrzny? 5

Zacieranie tynku

Po nałożeniu tynku na całą powierzchnię ściany odczekujemy około 2 – 3h. Po tym czasie możemy przejść do zacierania go za pomocą pacy.


W wielu przypadkach jest to ostatni etap, na którym zazwyczaj kończy się wykonywanie tynku.

5. USUWANIE TYNKU Z POWIERZCHNI

usuwanie tynku ze sciany
Jak położyć tynk strukturalny Wewnętrzny? 6

Usuwanie tynku ze ściany

Usuwanie tynku z powierzchni nie jest niczym specjalnie trudnym. Istnieją dwa sposoby na pozbycie się go.


Sposób 1


Tynk należy całkowicie skuć z powierzchni, jest to proces dość żmudny i czasochłonny podczas, którego w bardzo łatwy sposób możemy uszkodzić całą powierzchnię ściany i nie tylko, dlatego powinien go wykonywać doświadczony fachowiec.


Jeśli jednak się już zdecydowaliśmy to po skuci tynki należy następnie w bardzo dokładny sposób oczyścić powierzchnie i pozbyć się wszelkich powstałych nierówności. Można to zrobić między innymi przy użyciu dobrej jakości papieru ściernego.


W przypadku uszkodzenia ściany należy także uzupełnić ubytki. Robimy to za przy pomocy tynku, zaprawy murarskiej itp. jednak to jakiej masy użyjemy może być całkowicie zależne od tego z czego wykonana została ściana.


Warto ją jeszcze wyszlifować dla lepszego efektu, dzięki temu w znaczący sposób poprawimy efekty wizualne powierzchni i upewnimy się, że ściana jest wystarczająco dobrze przygotowana.


Kiedy zrealizujemy każdy z tych punktów można powiedzieć, że praca jest już wykonana.

Sposób 2.


Jest on dużo, szybszy prostszy i mniej wymagającym, dlatego polecamy go dużo bardziej w szczególności osobom, które nie miały wcześniej styczności z tego typu pracami.


Polega on po prostu na zwykłym wyszlifowaniu już nałożonego tynku. Kiedy to zrobimy powierzchnia powinna być już całkowicie przystosowana


Po tym możemy wykonać na nim inny tynk, położyć tapetę czy pomalować farbą.


Jedynym minusem są niewielkie ubytki na metrażu.