Jak można odnowić okna i drzwi? Chcielibyście nadać nowym rzeczom takim jak stare okna i drzwi zupełnie nowe życie zamiast wyrzucać je na śmieci i zastępować nowymi ale niekoniecznie lepszymi wyrobami? Jeśli tak to dobrze trafiliście. W tym poradniku pokażemy wam jak możecie łatwo, szybko i tanio odnowić je we własnym zakresie i nadać nieco duszy.
Nie jest to też specjalną tajemnicą, że starsze klasyczne dębowe okna czy jakiekolwiek inne meble to wyroby naprawdę bardzo wysokiej jakości, które możemy zgarnąć za niewielkie pieniądze. Później pozostaje oczywiście jeszcze kwestia samego odnowienia, które właśnie dzisiaj pokażemy i poinstruujemy jak poprawnie przeprowadzić cały zabieg krok po kroku. Jak się zresztą sami przekonacie nie jest to zbyt trudne. Co prawda wymaga użycia kilku trochę mniej popularnych narzędzi ale sam proces nie jest specjalnie trudny.
Czy są sposoby na zarabianie na starszych meblach? Jasne, że tak. Całkiem spore grono osób znalazło w tym metodę na nie tak zły biznes. Jak to dokładnie wygląda?
Bez większego problemu znajdziecie w internecie różne oferty sprzedaży starszych i podniszczonych (w mniejszym lub większym stopniu) mebli, które można kupić za grosze. Oczywiście należałoby także zwrócić uwagę na to z czego zostały one wykonane, nie ma co ukrywać, że największą popularnością i pożądaniem cieszą się wyroby dębowe. Jest to najwytrzymalsze drewno, które jest w stanie przetrwać jeszcze wiele długich lat a raczej dekad.
Już zakupiony i trochę nadszarpnięty zębem czasu mebel powinniśmy odnowić i przywrócić do zadowalającego stanu używalności. Po całym zabiegu będziemy mogli sprzedać go i to za niemałe pieniądze. Jeśli szukacie jakiegoś sposobu jak sobie dorobić po godzinach i zająć się jednocześnie czymś kreatywnym to wiecie już czym możecie się zainteresować.
No dobra skoro nasze małe długie wprowadzenia mamy już za sobą to czas przejść do konkretów. Podążajcie za nami krok po kroku a bez najmniejszych problemów poradzicie sobie z odnowieniem starych okiennic, drzwi i nie tylko. Meble w dłoń i zaczynamy. Powodzenia 😉
1. Jak odrestaurować stare okno?
Odnowienie starego to nie jest specjalnie wymagające zadanie (przynajmniej naszym zdaniem). Chyba, że nie przyłożycie się wystarczająco mocno do pracy. Wtedy bardzo łatwo będziecie mogli zniszczyć całe okno a efekty waszej pracy będą nadawały się tylko do jednego miejsca, czyli do kosza.
Skoro już was troszkę postraszyliśmy to na pocieszenie powiemy, że nie musicie się na martwić niczym na zapas. Podążając za naszymi wskazówkami krok po kroku wszystko powinno pójść gładko. Najpierw należy sobie odpowiedzieć na pytanie jaki efekt chcemy osiągnąć z naszym oknem.
Jeśli zależny wam na tym by uzyskać kultowy już efekt surowego drewna z widocznymi słojami to będziecie musieli włożyć w zadanie więcej pracy a jeśli chcecie tylko klasycznie przemalować framugę i ją odnowić wszystko pójdzie szybko i sprawnie.
Radzimy wam podjąć zdecydowaną decyzję przed rozpoczęciem pracy bo w zależności od efektu jaki wybierzecie przebieg pracy będzie całkowicie różny.
2. Przemalowanie okna
Jeśli nie interesuje was malowanie to możecie ominąć ten cały punkt i przejść do kolejnego. Jednak jeśli tak to wystarczy, że wyszlifujemy całość aż do gładkości. Jedyne narzędzie jakie będzie nam do tego potrzebne to dobra szlifierka lub multitool i już. Ewentualnie w tych trochę trudniej dostępnych miejscach przejedziemy ręcznie papierem ściernym i tyle. Cały proces szlifowania mamy już praktycznie za sobą.
UWAGA! Nie używajcie specjalnych specjalnych szczotek drucianych ani tarcz na szlifierkę kontową bo w ten sposób na 99% zniszczycie strukturę drewna co będzie wymagało później użycia szpachli, jeśli oczywiście będzie to jeszcze możliwe bo niejednokrotnie uszkodzenia są na tyle specyficzne, że nie jest możliwa później żadna sensowna praca renowacyjna.
Skoro cały etap przeszedł już pomyślnie to możemy w końcu zabrać się także za samo malowanie. Wystarczy użyć dedykowanej farby do drewna w tym samym kolorze lub ciemniejszej, która bez problemu pokryje starą warstwę. Teraz pozostało nam już tylko poczekać aż wszystko dokładnie wyschnie. Wtedy naszą pracę możemy uznać za zakończoną.
Widzicie? To wszystko jest naprawdę proste. Tylko jeszcze ostatnia uwaga, jeśli w drewnie występują ubytki to należy wypełnić je za pomocą klasycznej masy do drewna w odpowiednio dopasowanym kolorze pod wykończenie. Więcej informacji na temat wypełniania masą podamy w następnych częściach poradnika.
A co z jasnymi farbami? Wtedy zalecamy ościeżnice przemalować najpierw na biało i dopiero później kolorem właściwym, na którym nam zależy.
3. Zabarwienia drewna lakierem, bejcą lub olejem
Skoro jesteście tutaj to powiemy wam, że nie macie już łatwej i przyjemnej pracy do wykonania. Jeśli bardzo zależy wam na dość estetycznym efekcie klasycznego surowego drewna to musimy włożyć w zadanie znacznie więcej wysiłku. Zaczynamy oczywiście od usunięcia starej powłoki farby. Trzeba zrobić to tak dokładnie jak to jest tylko możliwe. Najlepiej będzie zabrać się do tego przy pomocy klasycznej opalarki do drewna.
Skoro wiecie już co jest wam potrzebne to chwytamy za nasze urządzenie i w odległości mniej więcej 10 cm od drewnianej ościeżnicy rozpuszczamy farbę, którą w tym samym czasie zeskrobujemy przy pomocy skrobaczki. W miejscach, które są trudno dostępne będziecie mogli można używać specjalnej łyżki z otworem, znacznie ułatwi wam ona większość pracy. Przy korzystaniu z opalacza trzeba zwrócić wagę na dwie bardzo ważne sprawy.
- Pierwszy z nich to to aby starać się nie ogrzewać zbyt mocno samej szyby bo może ona ostatecznie pęknąć. Promień ciepła celujemy w stronę drewna jak najdalej od szkła. Najlepiej byłoby usunąć szybę na czas pacy jeśli jest to w ogóle możliwe.
- Drugą ważną sprawą jest to aby nie przypalić przypadkiem samego drewna. Dlatego właśnie tak istotne jest utrzymywanie odpowiedniej odległości od drewnianego elementu.
Jeśli nie udało nam się usunąć absolutnie całej farby to pozostaje nam jeszcze zastosowanie specjalnego środku chemicznego, który powinien bez większych problemów usunąć stare resztki farb, których ni udało nam się dosięgnąć przy pomocy opalacza.
Skoro usnęliśmy już farbę to możemy przejść w końcu do wyrównywania całej powierzchni w taki sposób by była niemalże idealnie gładka. Świetnie sprawdzi się tutaj klasyczna szlifierka albo multitool, ewentualnie papier ścierny.
Przy wykonywania tego zadania będziemy mogli stwierdzić od razu czy drewno wymaga jakiegoś uzupełnienia. Jeśli na powierzchni naszej okiennej ościeżnicy pojawiają się jakieś ubytki lub inne mankamenty to zakończeniu prac szlifierskich czeka nas ich uzupełnianie.
Wszelkie szczeliny i ubytki uzupełniamy przy pomocy klasycznej szpachli do drewna. Jej kolor musi być dostosowany do barwy samego drewna. Powinniśmy wszystko zaszpachlować przynajmniej na dwa razy. Jeśli ubytek jest duży to nawet na trzy razy by wszystko było dokładnie wypełnione. Naszym zdaniem zastosowanie szpachli tylko raz to zdecydowanie za mało.
Po zakończonym szpachlowaniu należy poczekać aż całość wyschnie i zabrać się za wyszlifowanie przed chwilą robionych miejsc. Wystarczy do tego klasyczny papier ścierny. Jest to także ostatnia chwila aby sprawdzić czy nie ma gdzieś jeszcze resztek starej farby lub ubytków, którymi powinniśmy się zająć bo po nałożeniu lakieru czy bejcy nie będzie już na to czasu. Jeśli wszystko jest w porządku to możemy przy pomocy specjalnego wałeczka zacząć nanosić bejcę, my akurat się na nią zdecydowaliśmy bo bardzo ładnie podkreśliła słoje samego drewna. W trudno dostępnych miejscach należy oczywiście użyć pędzelka. Teraz czekamy jeszcze aż nasza bejca, lakier, olej czy po prostu cokolwiek na co się zdecydowaliśmy przeschnie i tyle.
4. Podsumowanie
Jeśli chcecie tylko odmalować stare okna to zadanie jest niezwykle proste. Nie musicie posiadać żadnej specjalistycznej wiedzy ani nawet konkretnego sprzętu. Bez żadnych problemów zrobicie wszystko sami.
Jeśli jednak chcemy uzyskać efekt estetycznego drewna to można powiedzieć, że jesteśmy rzuceni już na znacznie głębszą wodę. Mamy wtedy do czynienia z dużo bardziej skomplikowanym sprzętem, większą ilością etapów, które musimy przejść itp. Jeśli macie praktycznie zerowe doświadczenie na tym polu zdecydowanie dużo lepszą opcją będzie dla was poproszenie o pomoc kogoś kto ma trochę więcej doświadczenia aby mógł wami dobrze pokierować.
A jak to wygląda cenowo? Koszt odnowienia takiego okna to często koszty nie przekraczające 50zł. Oczywiście o lwiej części wydatków stanowi tutaj to na produkty konkretnie jakiego producenta się zdecydujemy i jaka ich ilość jest nam konkretnie potrzebna.