Jak montować kaseton oraz listwę styropianową przy suficie? Jeśli jest wśród was ktoś kto nie wie czym jest kaseton to teraz zdanie wyjaśnienia. Kasetony to zazwyczaj kwadratowe kawałki styropianu z wyraźnie nakreślonymi krawędziami, które przykleja się do sufitu jako jego wykończenie. Zazwyczaj posiadają na swojej powierzchni jakiś dekoracyjny wzorek.
Dzisiaj kasteon głównie kojarzy on się nam z tanimi oraz bardzo tandetnymi wykonczeniami sufitowymi z lat 90, 80 itp. Jednak nie ma co się dziwić, trudno jest sobie wyobrazić dzisiaj tańszy sposób na wykończenie sufitu w mieszkaniu niż kasetony. Zatem jeśli cena jest w waszym przypadku tym najważniejszym czynnikiem wpływającym a to czy zdecydujecie się na remont to trafiliście w sam raz. Jest to też dobra opcja dla wszystkich, którzy z różnych powodów nie mają czasu na przeprowadzenie remontu w danym momencie to kasetony będą naprawdę praktycznym i dobrym wykończeniem.
Dobra ale jakie właściwości posiadają w ogóle kasetony poza oczywiście bardzo niskiej ceny? Czy są jakieś inne cechy warte uwagi? Oczywiście, że tak. Jedną z największych zalet kasetonów jest to, że bardzo dobrze maskują wszelkie nierówności sufitu, posiadają bardzo dobre właściwości izolacyjne (jeśli oczywiście zabezpieczy się je przy pomocy akrylu) w miejscach szczelin. Kolejną bardzo dużą zaletą jest także to, że montaż jest niesamowicie prosty i powinien dać radę sobie z nim niemalże każdy. Kasetony najlepiej jest stosować w niedużych pomieszczeniach, tam prace przebiegają najszybciej i na dobra sprawę najprościej.
Jakie narzędzia będą niezbędne do tej pracy? Szczerze, przydatna okaże się być zdecydowanie poziomica do trzymania pionu i nie tylko, nożyk z wymiennym ostrzem do przycinania kasetonów oraz szpachelka do nakładania i rozsmarowywania po nich kleju. Bardzo pomocne okażą się także sznurki za pomocą, których będziemy mogli obwiesić sufit, a po co to? Po to by trzymać się równych linii, ułatwi to nam wykonanie ewentualnych docinek, które na 99% pojawią się podczas pracy ponieważ nie ma po prostu idealnie wymierzonego sufitu.
No dobra skoro wiecie co jest wam potrzebne, kto może zabrać się za tę pracę i jakie zalety posiadają kasetony to chyba możemy w końcu przejść do pracy. To co, bierzemy kaseton w dłoń i zaczynamy 😉
1. Przygotowanie sufitu do wyklejania kasetonów
Cóż, dobre przygotowanie sufitu, ściany i w sumie czegokolwiek jest wskazane przy wszystkich pracach wykończeniowych. Nie ma znaczenia czy wykładamy kasetony, malujemy ściany zwykłą farbą czy nanosimy tynki. Zaczynamy od pozbycia się starych powłok takich jak wcześniej wspomniana farba czy tynki. W naszym przypadku jest to akurat tapeta sufitowa. Jest tam od dość dawna więc pewnie zdążyła się już dość mocno związać z naszą powierzchnią, dlatego przed ściągnięciem jej polecamy trochę zwilżyć całość przy pomocy mokrej gąbki. Dzięki temu usuwanie będzie znacznie szybsze i nieporównywalnie prostsze, a czym najlepiej usuwać?
W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczna szpachelka więc praca powinna iść w miarę szybko i sprawnie. Chyba, że macie urządzenie wielofunkcyjne czyli tak zwany multitool, posiada on w zestawie specjalną końcówkę, jest to mini szpachelka, które dzięki wibracją błyskawicznie i bez żadnego wysiłku usuwa stara tapetę z sufitu czy ściany, nie ma to tutaj żadnego większego znaczenia. Kiecy już skończymy bawić się ze starymi tynkami lub innymi formami wykończenia to przyszedł w końcu czas przejść do kolejnego etapu czyli zagruntowania powierzchni.
Naszym zdaniem gruntowanie najlepiej jest wykonywać za pomocą dobrej jakości preparatu, z tych popularniejszych warto rozważyć np. unigrunt, jednak możecie użyć dowolnego specyfiku, który spełnia warunki otoczenia. Gruntowanie lepiej wykonać jak najdokładniej aby później nie pojawiły się, żadne większe problemy dotyczące wiązania powierzchni z klejem. Kiedy cały sufit został pokryty trzeba jeszcze poczekać aż całkowicie wyschnie.
UWAGA! Jeśli macie zamontowane jakieś lampy czy inne żyrandole na czas pracy najlepiej będzie je zdemontować.
2. Rozmierzenie sufitu
Rozmierzeniem sufitu nazywamy montaż sznurków po przekątnych sufitu oraz prze jego środek jak już uda nam się go wyznaczyć. Do czego jest nam potrzebna ta konstrukcja? Jest to bardzo przydatna konstrukcja ponieważ na ten moment nie ma raczej zbyt wielu żadnych pokoi, które mają idealnie po 90 stopni i dlatego wskazaną techniką jest układanie kasetonów w taki sposób by można było je w symetryczny sposób z każdej strony ściany docinać.
Oczywiście jest to tylko nasza sugestia, której nie musicie się trzymać i możecie wykonywać pracę na oko. My raczej zaryzykujemy i spróbujemy wyłożyć sufit na kilka równych rzędów zostawiając miejsce na docinki wyłącznie przy oknie lub w pobliżu futryny drzwiowej. W naszym przypadku środek kasetonu będzie także środkiem sufitu, dlatego warto jest jeszcze dorysować sobie na suficie ołówkiem linię wzdłuż, której będziemy je układać. W znacznym stopniu ułatwi to naszą pracę.
3. Wyklejanie kasetonów – Jak montować kaseton oraz listwę styropianową przy suficie?
Pracy zaczynamy oczywiście od odpowiedniego przygotowania kleju, może być to gotowy styropianu (my polecamy go zdecydowanie najbardziej). Kasetony nie wymagają dużej ilości samej masy a jeśli zdecydujemy się na klej w postaci suchej mieszanki to będziemy musieli go jeszcze dodatkowo wyrobić. uchy proszek mieszamy w odpowiednich proporcjach z wodą (dokładne ilości są napisane bezpośrednio na opakowaniu produktu). Niezbędna do uzyskania idealnej konsystencji będzie użycie mieszadła mechanicznego, ręcznie nie damy rady. Kiedy wszystko jest gotowe czas zabrać się za samo klejenie.
Teraz przyszedł czas chwycić za kaseton i zacząć nanosić za pomocą szpachelki średniej wielkości porcje kleju. Bardzo ważne jest to by wypełniał on przynajmniej 60% powierzchni nasze styropianowej płyty. Można go oczywiście roznieść po całym kasetonie ale zrobienie tego punktowo również nie jest żadnym większym problemem, ważne by były wysmarowane rogi, brzegi oraz środek. Kiedy wszystko zostało już odpowiednio przygotowane to możemy zacząć kleić wzdłuż narysowanej wcześniej przez nas linii.
Może wydarzyć się sytuacja, w której ściana zaczyna powoli uciekać a kaseton można wtedy przyciąć pod skosem i lekko odsunąć. Nie musicie martwić się o to, żeby wykonać idealnie czyste cięcie ponieważ w późniejszych etapach prac będziemy montować wokół sufitu listwę, która bez większych problemów powinno zasłonić wszelkie nierówności. Jednak musimy mieć świadomość, że przy dużych powierzchniach przy braku odpowiedniego kąta może wyjść nam naprawdę szeroka krawędź, dlatego docinki powinny być kontrolowane przez cały czas.
Zmywamy resztki kleju, które wyszły spod kasetonu i przyklejamy kolejna sztukę. Robimy to bezpośrednio przy pierwszym by całość była równa i nie skręcała, tutaj ponownie bardzo przydatna może okazać się narysowana wcześniej linia.
UWAGA! Niektóre kasetony posiadają wzory, dlatego należy zwrócić uwagę czy aby na pewno wszystko jest ułożone tak jak być powinno. Jeśli na każdym wzór jest ten sam to powinien być wykonywany w tę samą stroną chociaż w większości przypadków i tak będzie on ledwie zauważalny na suficie.
Na samym końcu możecie jeszcze docisnąć kasetony przy pomocy klasycznego wałka do tapet. W ten sposób je bardzo dokładnie wyrównamy oraz dociśniemy czym w znaczący sposób zwiększymy ich przyczepność. Ten sam zabieg będziemy musieli powtórzyć z każdym następnym, wszystko staramy się przykleić jak najrówniej z linią i rozwałkować. Kiedy skończymy pierwszy rząd wracamy się do ściany i również lekko przycinamy kaseton by wszystko równo do siebie pasowało i procedura się powtarza. Starajmy się także tak mocno jak to możliwe dosuwać jeden kaseton do drugiego tak by nie powstały przypadkiem żadne przerwy.
UWAGA! Powykrzywiany sufit będzie miał istotny wpływ na falowanie kasetonów.
I na ten moment można powiedzieć, że to byłoby już tyle. Nasze kasetony układamy w jeden analogiczny sposób i w razie potrzeby docinamy za pomocą nożyka. Nie zapominajcie również o wyrównaniu całości wałkiem. Teraz też możemy w końcu zająć się maskowaniem krawędzi czyli przejść do etapu montażu listew sufitowych.
4. Zamontowanie sufitowych listew
Jesteśmy już niemalże praktycznie przy samym końcu naszych prac. Musimy jeszcze tylko odpowiednio zamontować listwy sufitowe i mamy w sumie „fajrant”. Jest to zadanie, które nie powinno zająć nam więcej niż jedną godzinę.
Nasz sufit i ściany niestety nie należą do najprostszych więc zobaczymy jak wszystko si e zaprezentuje już po zakończeniu klejenia. Zaczynamy od docięcia dwóch listew pod kątem mniej więcej 45 stopni, ma to znaczenie jeśli zależy nam na tym by pasowały do siebie w narożnikach. Przykładamy na sucho i sprawdzamy czy do siebie pasują, w razie uzyskania nierówności zawsze można nanieść potencjalne poprawki.
Nanoszenie kleju rozpoczynamy z obu stron listwy w taki sposób by była w stanie utrzymać się zarówno ściany jak i samego sufitu. Przykładamy ją i dociskamy na tyle mocno by się solidnie trzymała. Nasze prace rozpoczynamy od narożnika, wtedy po przyklejeniu pierwszej z nich przechodzimy od razu do montażu drugiej by stworzyć dobry kąt. Póki całkowicie nie wyschły należy zmyć jeszcze resztki kleju.
Same listwy bardzo ładnie powinny dopasować się do krzywizn ze względu na swój elastyczny materiał, ostatecznie całość prezentuje się naprawdę nieźle. Bardzo dużą zasługą osiągniętego efektu jest to, że klej naprawdę dobrze ściągną i brak występujących jakiś większych problemów z przyklejeniem. I to byłoby na tyle, wszystkie krawędzie wykonujemy w ten sam sposób.
5. Wykończenie
Jeśli zauważycie, że pomiędzy niektórymi kasetonami są widoczne większe lub mniejsze szczeliny to nic nie stoi nam na przeszkodzie, żeby wypełnić je za pomocą akrylu. Masę nakładamy bezpośrednio z pistoletu i na koniec wyrównujemy palcem. Później pozostaje nam jeszcze poczekać aż nasze wypełnienie całkowicie przeschnie i możemy zabierać się już za absolutnie ostatni etap.
Już całkowicie ostatnim krokiem do skończenia prac na naszym suficie będzie pomalowanie kasetonów za pomocą farby. Nie martwcie się jeśli już wam się nie chce bo jest to zadanie „tylko dla chętnych” bo jeśli jesteście zadowoleni z efektu, który uzyskaliście wcześniej to nie musicie przemalowywać całej powierzchni.