Jak malować natryskowo sufit oraz ściany? Malowanie ścian przy pomocy pistoletu natryskowego przynajmniej w teorii powinno być dużo łatwiejsze, wygodniejsze ale przede wszystkim szybsze niż klasyczne malowanie za pomocą wałka, pędzla i kuwety. I oczywiście jest to prawda, przynajmniej w pewnym stopniu bo malowanie natryskowe pod kątem wydajności oraz szybkości pracy jest absolutnie bez porównania, jednak sprawa jest trochę bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać.

W takim razie po co ten artykuł skoro jest to tak banalne zadanie? Dlatego, że malowanie natryskowe można w bardzo łatwy sposób popsuć jeśli nigdy w życiu nie mieliśmy w ręce pistoletu natryskowego. Jest to naprawdę bardzo szybki sposób na pomalowanie ściany ale w sytuacji kiedy prace wykonuje osoba doświadczona.

Malowanie natryskiem nie należy do wyjątkowo trudnych zadań do opanowania i zazwyczaj początkującej osobie wystarczy wyłącznie kilka krótkich chwil aby załapać wszystko co i jak. Jednak mimo wszystko polecamy w pierwszej kolejności przetestować wszystko przed rozpoczęciem prac właściwych np. na kawałku płyty gipsowej i sprawdzić jak prezentuje się nasz finalny efekt. Nie radzimy zaczynać od razu na ścianie, którą chcemy wykończyć bo w przepadku wybrania złej techniki możemy narazić się na konieczność nanoszenia później większych lub mniejszych poprawek.

Do tego pozostaje jeszcze kwestia samego sprzętu, jakiego pistoletu powinniśmy użyć. Nie brakuje na ten moment na rynku dobrej jakości marek, które bardzo dobrze sprawdzą się w tego typu zadaniach. Jednak jeśli chcielibyście zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy to nie malujcie natryskiem i chwyćcie za klasyczny pędzel. Korzystanie z najgorszej jakości pistoletów natryskowych może przynieść naszej pracy znacznie więcej szkód niż potencjalnych korzyści. Pierwszy problem pojawi się przy wyborze samej farby. Słabej jakości szajs będzie miał niemały problem z wszystkimi bardziej gęstymi farbami czego efektem będzie bardzo nierówne rozłożenie naszej farby po całej powierzchni ściany, do tego mogą pojawić się mało estetyczne zacieki.

W tym momencie jednymi z najlepszych producentów sprzętu jeśli chodzi o pistolety natryskowe do farb są marki takie jak Wagner czy Yato. Na ten moment koszty związane z ich zakupem w 2022 roku to około 200 – 250zł (mowa o produktach producentów, których przed chwilą wymieniliśmy). Oczywiście znajdziecie całą masę tańszych oraz droższych rozwiązań, o ile droższych nie będziemy promować bo jest to naszym zdaniem zbyt duży wydatek jak na tego typu narzędzie to w przypadku tańszych należy być ostrożnym, powyżej napisaliśmy czemu. Nie wykluczamy jednak sytuacji gdzie tańszy sprzęt również może się dobrze spisać ale radzimy wam się nie łudzić bo są to wciąć pojedyncze wyjątki.

No dobra skoro wiecie już wszystko co trzeba by rozpocząć pracę to łapiemy nasz pistolet natryskowy w dłoń i zaczynamy 😉

1. Przygotowanie podłoża pod malowanie

Zanim zaczniemy malowanie musimy zabrać się za bardzo dokładne oczyszczenie ściany, nie wolno prowadzić prac na brudnych powierzchniach! Jeśli jest ona brudna od kurzu, pyłu czy innych tego typu mankamentów to powinniśmy zetrzeć je za pomocą miotły czy odkurzacza. W sytuacji gdy ściana jest wilgotna lub po prostu mokra musimy ją bardzo dokładnie wysuszyć i poczekać aż wyschnie.

Jeśli występują jeszcze jakieś nierówności czy większe ubytki to je także powinniśmy zaszpachlować. Na samym końcu pozostaje jeszcze kwestia zabrudzeń typowo oleistych. Musimy się ich pozbyć w pierwszej kolejności bo inaczej całkowicie uniemożliwią stworzenie solidnej dobrze zespolonej powierzchni.

2. Dokładne zagruntowanie ściany

Sposobów na zagruntowanie powierzchni ścian czy sufitów jest cała masa. Oczywiście najpopularniejszym z nich jest stosowanie różnego rodzaju preparatów gruntujących takich jak unigrunt (na ten moment jeden z lepszych) czy też specjalnych farb podkładowych. My osobiście jednak polecamy dodatkowe 3 rozwiązanie jakim jest dokładne wymieszanie gruntu z farbą.

Do naszego preparatu należy dolać odrobinę farby, którą będziemy na samym końcu malować ostatnią warstwę na ścianie. Następnie za pomocą mieszadła mechanicznego rozrabiamy w taki sposób by powstała spójna jednolita konsystencja. Co ten zabieg ma na celu? Dzięki stworzeniu tego typu mieszanki nasza ściana zyskuje wstępny kolor już na początkowym etapie prac dzięki czemu ściany będą znacznie lepiej przygotowane do końcowego krycia. A jakich proporcji powinniśmy użyć? Naszym zdaniem najlepiej jest to zrobić w proporcjach 50 na 50, my tak robimy zawsze.

Już gotową mieszankę pozostaje nam jeszcze przelać do kuwety, zasłonić przy pomocy folii wszystkie elementy, które mogłyby się pobrudzić i pochlapać i od razu zabieramy się za gruntowanie sufitu. Zaczynamy oczywiście od rogów i krawędzi w pomieszczeniu oraz przestrzeni wokół oświetlenia. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się klasyczny mały wałek o krótkim włosiu. Wszystkie krawędzie styczne ze ścianami malujemy z jednej jak i drugiej strony od razu na szerokość wałka. Kiedy już to zrobimy możemy w końcu przejść do wypełnienia całej powierzchni.

Do tego zadania przyda nam się już większy wałek, dobrze sprawdzi się taki o szerokości mniej więcej 20cm. Jest bardzo wygodny i znacznie szybciej się nim maluje. W przypadku długości włosia jest niepisana zasada, która mówi, że długie służy do malowania powierzchni chropowatych a krótkie do gładkich. W przypadku klasycznej ściany lepiej jest postawić na kompromis i wybrać po prostu ten o średniej długości np. 13 mm.

No dobra skoro wszystko jest już gotowe to pozostaje nam jeszcze założyć wałek na kij malarski, namoczyć go w naszej wcześniej przygotowanej mieszance i zacząć malować. Malujemy techniką „pas przy pasie” dzięki czemu osiągniemy najlepszy efekt bez dodatkowych smug i innych tego typu niedoskonałości. Tylko zapamiętajcie, że nie wolno nam już wracać do wcześniej pomalowanych fragmentów bo na końcu będą dostrzegalne bardzo mało estetyczne różnice kolorystyczne.

Jeśli wałki nie będą przez nas używane w najbliższym czasie to musimy je w bardzo dokładny sposób umyć. Najlepiej jest robić to pod bieżącą ciepłą wodą a następnie wsadzić je do reklamówki. Skoro sufit schnie to możemy przejść do ścian.

3. Przygotowanie właściwej warstwy farby

Cały proces przygotowania farby nie należy do najtrudniejszych i specjalnie wymagających. W pierwszej kolejności musimy po otwarciu opakowania musimy jego zawartości bardzo dokładnie wymieszać, można zrobić to ręcznie przy pomocy mieszadełka lub inne podłużnego przedmiotu lub mieszadła mechanicznego, wybór zależy całkowicie od nas. Jedyna rzecz na którą musimy zwrócić szczególną uwagę to to czy przedmiot do mieszania nie jest niczym pobrudzony. Nie mogą się w niej znaleźć żadne dodatkowe zabrudzenia bo mogą wpłynąć na nasz pistolet.

Drugą rzeczą, którą musimy zrealizować jest odpowiednie rozrobienie farby z wodą jeśli jest mocno gęsta. A w jakich proporcjach? Powinny być dokładnie opisane bezpośrednio na opakowaniu jednak zakłada się, że sama woda nie powinna przekraczać 5% całej masy. Przykładowo, w sytuacji gdzie mamy puszkę o objętości 1l to ilość wody nie może przekraczać 5 mm bo za bardzo rozwodnimy naszą substancję. Oczywiście proporcje rosną wraz z ilością samej farby.

Kiedy wymieszaliśmy naszą prostą mieszankę możemy przejść do malowania. Ewentualnie jeśli boimy się, że możemy coś zachlapać to musimy dodatkowo zabezpieczyć obiekty folią ochronną i powynosić mniejsze meble i dodatki. Pamiętajcie, że jeśli chodzi o zabezpieczenia to przy malowaniu pistoletem trzeba się znacznie bardziej postarać więc zajmie nam to raczej trochę więcej czasu.

4. Malowanie sufitu pistoletem natryskowym czyli jak malować natryskowo sufit oraz ściany?

Jak malować natryskowo sufit oraz ściany?
Jak malować natryskowo sufit oraz ściany? 2

Najlepiej jest zacząć malowanie od narożników bezpośrednio przy suficie. Staramy się wykonywać jeden ciągły ruch i nie wracać do już pomalowanego elementu nawet jeśli występują tam przebicia. Później będzie jeszcze czas, że wykonać potencjalne poprawki, teraz jednak należy się skupić na tym by nadać całości jeden spójny kolor. U nas zadanie jest trochę łatwiejsze bo sufit i ściany będą w jednym kolorze więc nie musimy martwić się tym aby wykonać odcięcie ścian oraz dokładnością.

UWAGA! Przy malowaniu natryskowym powinniśmy zabezpieczyć się przed możliwym negatywnym skutkiem działania farby na nas tzn. powinniśmy przynajmniej założyć na siebie gogle ochronne, maseczkę oraz ubrać rękawice. Dzięki temu unikniemy nie tylko pobrudzenia się farbą ale także uszkodzenia naszych dróg oddechowych.

Wcześniejsze malowanie sufitu było bardzo szybkie, sprawne i przyjemne ze względu na to, że na pistolecie możemy kontrolować to z jaką mocą będziemy stosować natrysk. szybkość malowania również jest zależna od nas ale pamiętajcie, jeśli zdecydujecie się już na jakieś tempo to się go trzymajcie bo będą widoczne różnice w nanoszeniu.

Jeśli bardzo nie wymieszaliście bardzo dokładnie waszej farby to będziecie mogli mieć niewielkie problemy przy malowaniu. Będziecie mogli odnieść wrażenie, że pistolet czasem działa wolniej a czasem szybciej, i że momentami tak jakby się zacina, jednak jeśli kupiliście dobrej jakości sprzęt to nie jest to jego wina tylko niezbyt dokładnie przygotowanej farby, tak jak w naszym przypadku. Może i jest to zwykłe malowanie ale nie zabierajcie się do niego pobieżnie i lekceważąco tylko porządnie przyłóżcie się do pracy jeśli zależy wam na estetycznym efekcie.

Pomalowanie sufitu zajęło nam może około 20 minut więc nieporównywalnie szybciej niż w przypadku klasycznego malowania wałkiem gdzie trzeba go co jakiś czas namaczać, poprawiać itp. Jak na pierwszą warstwę to efekt jest naprawdę bardzo zadowalający więc nie mamy się do czego przyczepić. Czekamy teraz aż wyschnie i zabieramy się za pomalowanie ścian.

5. Właściwe malowanie ścian

Aby nasz finalny efekt był wystarczająco estetyczny to musimy chwycić pistolet prostopadle w równej odległości od powierzchni (tzn. około 30 – 40 cm) i całość rozprowadzać również przy zachowaniu odpowiedniego tempa. Można także przeprowadzić klasyczne prace malarskie w poziomie. Jednak w tej sytuacji wystarczy tylko odpowiednio przekręcić pierścień by osiągnąć zadowalający efekt końcowy.

Nie martwcie się jeśli od razu nie będziecie mieli efektu, który oczekiwaliście, rezultat waszych prac z minuty na minutę będzie coraz lepszy, jest to wyłącznie kwestia złapania odpowiedniej wprawy.

Bardzo dużą zaletą malowania natryskowego jest zdecydowanie ekspresowe poradzenie sobie z wnękami oraz krawędziami np. w narożnikach ścian itp. zajmie to nam dosłownie kilka sekund. W przypadku zwykłego malowania mielibyśmy do czynienia z długą, żmudną zabawą wałkiem i pędzelkiem. A dzięki zastosowaniu pistoletu mamy już najtrudniejszy etap z głowy.

Kiedy mamy pomalowane już wszystkie ściany i sufit to czekamy aż dokładnie wyschną aby móc zabrać się od razu za drugą warstwę, zaleca się aby malowanie wykonywać poprzecznie do drugiej warstwy. Farby, które aplikujemy przy pomocy natrysku schną zdecydowanie krócej niż w przypadku klasycznej metody a struktura, którą uzyskujemy to bardzo ładna leciutka mgiełka.

I na dobrą sprawę jest to już koniec pracy. Była ona szybka, prosta i przyjemna, ale przede wszystkim dokładna. Oczywiście sam pistolet nie należy do najmniejszego wydatku na świecie ale jest to naszym zdaniem jak najbardziej opłacalna inwestycja. . Jeśli będziemy o niego dbać będzie mógł posłużyć nam w pracach malarskich przez wiele wiele lat.