Jak kleić wykładzinę? Nie ma specjalnie co ukrywać, że dzisiaj wykładziny w domu bez wątpienia znacznej większości ludzi kojarzą się z „pięknymi” czasami PRLu oraz latami 70 – 90. My się osobiście z tym jak najbardziej zgadamy i trudno wyobrazić sobie dzisiaj współczesne mieszkanie z właśnie wspomnianą wykładziną chociażby w salonie. Nie ma też co się kłócić, że ich 5 minut minęło już dawno temu.

jednak nie martwcie się, nie oznacza to, że zdecydowanie się dzisiaj na wykładzinę to jakiś brak gustu czy wstyd, absolutnie tak nie jest, a wręcz przeciwnie. Wykładzina posiada cały szereg bardzo przydatnych właściwości i możną ją świetnie wkomponować w wystrój mieszkania. Gdzie bardzo dobrze się sprawdzi?

Chociażby w sypialniach czy nawet pokojach dziecięcych zmniejszając prawdopodobieństwo zrobienia sobie krzywdy podczas upadku. istnieją także specjalne wykładziny tak zwane „impregnowane antystatycznie”, które świetnie sprawdzą się chociażby w pokojach alergików. Do tego są mięciutkie w dotyku, bardzo dobrze wygłuszają pomieszczenia i mogą być stosowane na ogrzewaniu podłogowym.

W tym artykule poza samym przybliżeniem wszystkich najważniejszych właściwości oraz zastosowań wykładzin przeprowadzimy was także przez cały proces montażu krok po kroku. Jeśli macie w planach założyć wykładzinę ale nie wiecie jeszcze 100% jak się do tego zabrać to zapraszamy do artykułu.

Jak kleić wykładzinę – montaż wykładziny

W tej części dokładanie omówimy z wami wszystkie etapy montowania wykładziny. Jest to instrukcja, w której krok po kroku dowiecie się jak powinniście zabrać się do tej pracy i co będzie wam do niej potrzebne. Jednak najpierw radzimy ją przeczytać dokładnie od początku do końca a dopiero później zabrać się za prace wykonawcze.

Dzięki temu będziecie w stanie uniknąć wielu potencjalnych błędów. I jeszcze jedna ostatnia uwaga na sam koniec. Jeśli nie macie żadnego doświadczenia dobrze byłoby poprosić kogoś z trochę większym doświadczeniem o pomoc. Praca będzie przebiegała sprawniej a wy nie będziecie musieli martwić się, że coś pójdzie nie tak.

Przygotowanie podłoża do pracy

Zanim zaczniemy jakiekolwiek prace musimy w dość staranny sposób przygotować powierzchnię do montażu wykładziny, zwłaszcza, że wymaga jest ona dość wymagającym materiałem.

Przede wszystkim musimy zadbać o czystość samej powierzchni, o to by była ona stabilna, równa, sucha i przede wszystkim niepyląca. Należy także upewnić się czy nie ma na niej żadnych pozostałości np. po starych wykładzinach w postaci resztek kleju.

natomiast jeśli chodzi o nierówności to także nie mogą się one pojawiać, a jeśli już są to należy się ich pozbyć i wszystko dokładnie wyrównać za pomocą specjalnej masy samopoziomującej,.

Rozkładanie wykładziny

Przy rozkładaniu należy zadbać o to by nachodziła na wysokość ściany na mniej więcej 10 cm. Kiedy już to zrobimy powinniśmy zostawić ją w tym stanie na przynajmniej kilka godzin by się wystarczająco mocno odkształciła. Jeśli wam się jednak nie spieszy to warto byłoby zostawić ją przynajmniej na całą noc (dzięki temu unikniemy załamań przy dalszych etapach pracy).

Sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku kiedy nasza wykładzina została wykonana z włókien naturalnych. W takiej sytuacji będziemy musieli zostawić ją na przynajmniej 24h by zdążyła się odpowiednio zaaklimatyzować w temperaturze pomieszczenia. Dokładny czas tego procesu powinien zostać uwzględniony bezpośrednio przez producenta.

Przycięcie wykładziny

Po upływie odpowiedniej ilości czasu, o którym wspomnieliśmy powyżej możemy w końcu przejść do docinek na wymiar. Możemy zrobić to wszystko za pomocą specjalnych profili do cięcia wykładzin, jednak naszym zdaniem wystarczy wam do tego zadania zwykły nożyk z wymiennym ostrzem.

UWAGA! Pamiętajcie o tym aby zostawić mniej więcej 5 cm docinek wykładziny przynajmniej na wysokości ściany.

Naroża wewnętrzne

Przed rozpoczęciem klejenia wykładziny musimy całkowicie odciąć brzegi, które zostały zawinięte do góry bo inaczej w znacznym stopniu utrudnią nam dalsze etapy pracy. Przy narożach wewnętrznych zaczynamy od odpowiedniego przecięcia wykładziny po przekątnej.

UWAGA! Nie wolno przecinać jej aż do samej podłogi, ostatnią „warstwę” powinniśmy zostawić nienaruszoną. Powinniśmy także zawsze zwracać uwagę na to aby nasz nóż, którym będziemy przecinać wykładzinę był odpowiednio ostry bo inaczej będziemy mogli w bardzo łatwy sposób uszkodzić materiał, na którym pracujemy. Dlatego warto przed rozpoczęciem prac wymienić ostrze na nowe.

Naprawdę nie radzimy wam na tym oszczędzać, łatwiej i taniej jest wymienić ostrze nożyka niż bawić się później w potencjalne naprawy uszkodzonej wykładziny.

Wnętrze naroża wewnętrznego

Wszystkie odstające oraz rozcięte części wykładziny należy dokładnie wcisnąć do wnętrza naroża. Kolejnym krokiem będzie obcięcie brzegów wykładziny i zawinięcie ich w górę. Wszystkie pozostałe mniejsze fragmenty dokładnie docinamy i sprawdzamy prawidłowość cięcia.

Wykładanie wykładziny PCV przy narożach zewnętrznych

Sytuacja wygląda bardzo analogicznie jak w przypadku naroży wewnętrznych. W przypadku naroży zewnętrznych nie powinniśmy ich odcinać aż do samej podłogi, powtarzamy procedurę ze wcześniejszego etapu. Czyli w skrócie przycinamy tylko i wyłącznie te części, które są zawinięte do góry.

Wykładanie drugiego pasa wykładziny

Jeśli będziemy w sytuacji, że jeden cały element wykładziny nie jest wystarczający do pokrycia powierzchni, na której nam zależy to będziemy zmuszeniu dołożyć dodatkowy pas. Łączone brzegi przycinamy w taki sposób aby nachodziły ona na siebie na szerokość około od mniej więcej 3 do około 5 mm.

Następnie obie warstwy wykładziny przycinamy jednocześnie wzdłuż kątownika lub prowadnicy. Musimy zrobić to w taki sposób aby otrzymać łączenie bez szwu. Powinniśmy jednak mimo wszystko zwrócić uwagę na to aby kierunek splotu samego włosia wykładziny układał się w identyczny sposób w przypadku obu pasów.

Pamiętajcie też o tym, że trzeba także jednocześnie kontrolować to aby nóż, którego używamy nie był stępiony. Bo wtedy zamiast równo i czysto ciąć włókna wykładziny będzie je przerywał uszkadzając w ten sposób naszą nową powierzchnię.

Układanie wykładziny przy progach oraz futrynach

W przypadku układania wykładziny przy futrynach oraz progach obowiązkowe będzie wykonanie naprawdę dokładnych pomiarów. Za pomocą tępej strony nożyka dociskamy naszą wykładzinę i obcinamy z naddatkiem około 0,5cm bezpośrednio od linii zagięcia. Jej nadmiar wciskamy nożem lub innym tępym narzędziem bezpośrednio pod próg drzwi.

Wzdłuż ścian natomiast musimy zamocować listwy przypodłogowe oraz cokołowe. Najlepiej będzie przykręcić je lub po prostu zamocować bezpośrednio na klej montażowy.

Wykończenie wykładzina

W miejscach łączenia wykładziny z innym materiałem mocujemy jej brzegi. Robimy to za pomocą specjalnej, metalowej wykończeniowej listwy. Różnice poziomów na podłodze można zniwelować dzięki specjalnym listwom.

Przyklejenie wykładziny #1 (na taśmę)

Klejenie wykładziny na powierzchni do 20 m2 może odbywać się za pomocą taśmy dwustronnej. (Dla wykładzin o filcowym podłoży zaleca się używać taśmy rzepowej). Taśmę należy mocować na 3 cm od ściany a na środku w odstępach 50-100 cm. W pomieszczeniach powyżej 20 m2 wykładziny powinny być mocowane za pomocą kleju na całej powierzchni. Jest to gwarancja długiego użytkowania oraz zabezpieczenia przed uszkodzeniem. Np. podczas częstego prania czy też odkurzania wykładziny.

Klejenie wykładziny #2 (na klej)

Na klej można kleić wykładzinę o każdym rozmiarze. Jednak te mająca ponad 20 m2 należy mocować na klej (nagłówek wyżej). Rodzaj szpachelki do rozprowadzania oraz zużycie kleju jest całkowicie zależne od producenta.

Najlepszy sposób klejenia wykładziny na klej

„Przyciętą wykładzinę rolujemy na dwa rulony od brzegów do środka. Nakładamy klej na szerokość od 50 do 100 cm (zaczynając od środka) i rozwijamy wykładzinę na podłoże z klejem. Czynność powtarzamy aż do końca. Po przyklejeniu jednego rulona tę samą czynność powtarzamy z drugim rulonem. Rozwijając rulon wykładziny zadbać o dokładne dociśnięcie wykładziny lub np. wałkiem gumowym do tapety.”

Zastosowania wykładziny podłogowej

Jak kleić wykładzinę?
Jak kleić wykładzinę? 2
  • Sale przedszkolne i pokoje dziecięce (miękkie podłoże chroniące przed upadkiem).
  • Sypialnie oraz inne pokoje nocne.
  • Korytarze np. w hotelach czy motelach.
  • Pokoje hotelowe.
  • Wykładziny impregnowane antystatycznie świetnie sprawdzają się w pokojach alergików.

Właściwości wykładziny

  • Bardzo dobrze wygłusza pomieszczenia.
  • Zapewnia ochronę przed upadkiem.
  • Posiada wiele zastosowań.
  • Można stosować na ogrzewanie podłogowe.

Czy można kleić wykładzinę na wykładzinę?

Powiemy krótko, tak da się to zrobić. Jednak warto najpierw (jeśli to możliwe) zerwać starą wykładzinę i dopiero na jej miejsce przykleić nową. W ten sposób mamy całkowitą pewność, że nasza nowa wykładzina będzie się dobrze trzymać. Jeśli jednak wykładzina jest zamocowana na stałe to możemy przykleić na nią nową. Jednak należy to wykonać za pomocą specjalnego kleju.