Impregnacja kostki brukowej nie jest jednym z najcięższych zadań w branży budowlanej, większość osób będzie w stanie wykonać tę pracę samodzielnie.


Jednak nie oznacza to, że nie idzie tutaj czegoś schrzanić, otóż idzie i to bardzo łatwo ale ten blog jest o tym jak ją wykonać.


Artykuł o najczęściej popełnianych błędach przy impregnacji kostki brukowej znajdziecie pod tym linkiem https://instahome.info/najczestsze-bledy-popelniane-przy-impregnacji-kostki-brukowej/.


Tutaj podrzucamy wam jeszcze jeden krótki blog o „mitach” przy impregnacji kostki, https://instahome.info/impregnacja-kostki-olejem-jadalnym-i-inne-mity/ czyli rzeczach, których lepiej unikać pomimo że wielu pseudo fachowców je poleca.


Przygotowanie do impregnacji kostki brukowej

Nie oczyszczona kostka brukowa
Jak impregnować kostkę brukową – poradnik 4

Nieprzygotowana do impregnacji kostka brukowa

Jest to najważniejszy etap podczas prac bo jeśli wykonamy go nieprawidłowo albo pobieżnie to cała impregnacja kostki brukowej może się nie udać.


Zatem nasza prosta rada, lepiej się skupić od samego początku. Po pierwsze ręcznie pozbywamy się dużych kamieni czy innych odłamków, które będą nam przeszkadzać podczas pracy.


Następnie czyścimy powierzchnię kostki brukowej z nadmiaru pyłu, kurzu itp. można to robić przy pomocy zwykłej miotły.


Po takim względnym oczyszczeniu kostki można zabrać się za jej umycie przy pomocy myjki ciśnieniowej

czyszczenie kostki brukowej
Jak impregnować kostkę brukową – poradnik 5

Czyszczenie kostki brukowej przy pomocy myjki ciśnieniowej

Po umyciu najlepiej jest odczekać około 7 – 8h, w wielu poradnikach można znaleźć informację o około 4h jednak odradzamy, wiele kostek nie zdąży wyschnąć w tym czasie.


Wpływ ma na to chociażby fakt z czego kostka jest dokładnie wykonana, dodatkowe 3 czy 4h czekania nas nie zbawią a dadzą gwarancję, że ostka zdąży odpowiednio wyschnąć.


Gwarantujemy, że impregnowanie kostki brukowej na mokro nie da wam oczekiwanego efektu. Jeśli kostka jest obrośnięta przez mchy czy porosty, warto zastosować środek biobójczy ale nie jest to wymagane.


Większość impregnatów posiada w składzie biocydy, które mają właściwości chwastobójcze. Oprócz tych czynności warto się jeszcze zastanowić nad wykonaniem jeszcze jednej rzeczy.


Chodzi o spoinowanie kostki, podczas czyszczenia może dojść do wypłukania spoin co może ją znacznie osłabić i wpłynąć na jej stan użytkowy.


Lepiej nie lekceważyć tego i mimo wszystko wypełnić spoiny odpowiednią fugą.


Właściwa impregnacja kostki


Są na to 3 proste metody:

1. Pędzlem

Jest to dość uciążliwa metoda przy większym metrażu ale od zaimpregnowania kostki brukowej wokół domu powinna się sprawdzić nie najgorzej.
Wybieramy pędzel dostosowany do naszych preferencji i malujemy, to wszystko.

2. Wałkiem

W przypadku impregnacji kostki brukowej za pomocą wałka najlepiej zaopatrzyć się w te dedykowane. Najlepszym wyborem są tak zwane wałki welurowe, są one odporne na rozpuszczalniki a długość ich włosia to 6 – 8 mm.


Później proces impregnowania jest bardzo prosty, bierzemy wałek, namaczamy go w impregnacie i malujemy jak farbą.


3. Natryskiem, czyli metodą hydrodynamiczną o niskim ciśnieniu

impregnacja kostki brukowej metoda natryskowa 1
Jak impregnować kostkę brukową – poradnik 6

Impregnacja kostki brukowej natryskiem

Jest to najlepszy sposób, jest najbardziej wydajny, dokładny i efektowny. Pracę wykonuje się przy pomocy specjalnych agregatów malarskich.


My polecamy akurat agregaty ponieważ posiadają osobny zbiornik na i impregnat połączony z pistoletem, daje to bardzo dużą swobodę podczas pracy.


Ewentualnie zamiast tego można również użyć opryskiwacza ogrodowego, jest tańszy od agregatu i bardzo wygodny.

Brukarz – cennik i kontakt w Twojej okolicy znajdziecie najczęściej zadawane pytania odnośnie impregnacji kostki brukowej.