Jak fugować płytki na ścianie? Temat fugowania płytek pojawił się już na naszej stronie przy okazji artykułu odnośnie układania płytek podłogowych. Jeśli interesuje was również zagadnienie jak fugować płytki podłogowe to zajrzyjcie pod ten link https://instahome.info/jak-fugowac-plytki-poradnik/. Sam proces jest do siebie bardzo zbliżony, jednak jest kilka różnic. Dla wprawionego fachowca są one oczywiste, jeśli jednak chcecie wykonać fugowanie na własną rękę do czego jak najbardziej zachęcamy bo jest to zadanie niezwykle proste to radzimy przeczytać ten artykuł.

Oprócz opowiadania o tym jak wykonywać fugi powiemy również jak poprawnie silikonować całość.

Tak jak powiedzieliśmy, różnice są i w przypadku nieuwagi potrafią w istotny sposób wpłynąć na sam efekt końcowy. Dobra skoro samo gadanie mamy już za sobą to czas po prostu przejść już do rzeczy. Jeśli uważnie przeczytasz nasz artykuł bez żadnych większych problemów poradzisz sobie z fugowaniem bez niczyjej pomocy.

Spis Treści – Jak fugować płytki na ścianie?

1. Przygotowanie płytek

W pierwszej kolejności polecamy przy użyciu noża do tapet uważnie i bardzo dokładnie wyczyścić wszystkie spoiny między płytkami. Bardzo często zdarza się, że pozostają w nich pozostałości po kleju do płytek. Musimy być także przy tym dość ostrożni, podczas korzystania z noża trzeba uważać by nie porysować samych płytek.

Całość musi być czysta w szczególności przy krawędziach oraz na głębokość przynajmniej kilku milimetrów.

Kiedy spoiny zostały już wystarczająco dokładnie wyczyszczone to czas na umycie płytek przy pomocy wilgotnej gąbki. Muszą być one całkowicie czyste i na sam koniec wysuszone by móc ostatecznie podjąć się fugowania. Nie pracujemy na brudnych płytkach bo ostatecznie efekty mogą zupełnie inne niż oczekiwaliśmy.

I to oczywiście w złym tego słowa znaczeniu.

2. Wyrobienie fugi

Kiedy powierzchnia jest już gotowa do fugowania to chyba czas by wyrobić również samą fugę prawda? Do tego przyda nam się niewielki pojemnik z dość małą ilością wody. Wsypujemy do niego suchą mieszankę (czyli fugę) i bardzo dokładnie mieszamy aż do uzyskania jednolitej masy przypominającej trochę klej.

Kiedy już osiągnęliśmy oczekiwany efekt całość odstawiamy na około 5 minut do odeschnięcie. Po tym czasie wracamy do pojemnika i bardzo dokładnie mieszamy go ponownie. Po tym wszystkim fuga jest już gotowa do pracy.

UWAGA! Wszystkie szczegóły dotyczące proporcji samej fugi jak i wody, z którą trzeba ją wyrobić są dostępne na jej opakowaniu podane przez producenta. W razie wątpliwości zawsze można zaczerpnąć poradników takich jak ten. Po prostu postarajmy się osiągnąć klejowatą masę, ale nie za suchą i będzie dobrze.

Ważne jest też to by nie wyrabiać fugi w nadmiarze, wyrabiamy tyle by starczyło na jedną ścianę lub na obszar około 5 – 6m2. Jeśli fuga zbyt długo będzie leżała może zacząć się wiązać a na tym nam nie zależy.

3. Jak fugować płytki na ścianie? – fugowanie

Jak fugować płytki na ścianie?
Jak fugować płytki na ścianie? 4

Przy pomocy szpachelki nakładamy fugę na pacę z gumową nakładką, którą następnie aplikujemy fugę między w szczeliny. Szpachelki używamy wyłącznie do nanoszenia fugi na nakładkę, nie nanosimy za jej pomocą masy na same płytki ponieważ całość będzie można w ten sposób w bardzo łatwo uszkodzić. Nie nanosimy jej również klasyczną pacą, musi być ona wyposażona w gumową nakładkę, jest to obowiązkowy wymóg jeśli chcemy by całość była estetyczna.

Gumową packą bardzo mocno staramy się wcisnąć masę w szczeliny oraz zebrać jej nadmiar. To na dobrą sprawę tyle. Nie jest tutaj nawet potrzebna jakakolwiek wprawa.

UWAGA! Nie wykonujemy całej powierzchni na raz. Fugi mają do siebie to, że dość szybko wiążą a z racji, że zakładamy, że pracę wykonujemy sami nie nadążylibyśmy z jej myciem przez co na powierzchni zostałyby nieestetyczne ślady i smugi. Nigdzie nam się nie spieszy więc radzimy robić przerwę co np. 6m2. Pamiętajcie również by bardzo mocno i dokładnie wciskać fugę w szczeliny.

4. Mycie spoin

 Mycie spoin
Jak fugować płytki na ścianie? 5

Podczas fugowania cały czas kontrolujemy czas schnięcia fugi. Powinien być on podany przez producenta na samym opakowaniu produktu, jednak zakłada się, że jest to zazwyczaj od 15 do 30 minut. Jest to czas, w którym musimy zmieścić się z myciem całości. Przy pierwszym myciu zbieramy nadmiar fugi z płytek i wstępnie wygładzamy samą spoinę.

UWAGA! Jeśli zobaczysz, że gąbka wymywa fugę to odczekaj jeszcze kilka minut. Nie ma co działać w pośpiechu. Zależy nam przecież na jak najlepszym a nie jak najszybszym wykończeniu całości.

Kiedy pierwsze mycie mamy już za sobą to czas wymienić wodę i rozpocząć drugie mycie. Podczas tego mycia bardzo delikatnie wygładzamy fugi tak by móc osiągnąć pożądany przez siebie efekt. Całość powtarzamy aż do zafugowania wszystkich płytek.

Kiedy fugi stwardnieją przy pomocy suchej szmatki wycieramy zalot z płytek. Na sam koniec jeszcze raz myjemy całość.

5. Wypełnianie naroży silikonem

Wypełnianie naroży silikonem
Jak fugować płytki na ścianie? 6

Naroża musimy bardzo dokładnie tak jak w przypadku spoin wyczyścić przy pomocy noża do tapet. Po tym myjemy je i dokładnie suszymy. Nie mogą być ani trochę wilgotne przed nałożeniem silikonu. Kiedy już o to zadbaliśmy bierzemy na sam koniec wyciskacz z założoną tubą silikonu i od góry jednym powolnym i dokładnym ruchem wypełniamy szczelinę przy pomocy silikonu.

Po tym przy pomocy spryskiwacza wypełnionego wodą zmieszaną z mydłem szczelinę wypełnioną już teraz silikonem. Następnie ciągłym i spójnym ruchem wygładzamy spoinę palcem. Może to też zrobić przy pomocą małej specjalnej szpachelki przeznaczonej właśnie do tego.

6. Podsumowanie – Jak fugować płytki na ścianie?

Jak widzicie całość jest dość łatwa w wykonaniu i nie wymaga pomocy fachowca. Wystarczy po prostu skupienie oraz sprawne dłonie i w miarę dobry wzrok, średni w sumie też by się nadał. Cały przebieg pracy da się zamknąć w ciągu 1,5 godziny a nawet i mniej. Wszystko jest oczywiście zależne od metraża pomieszczenia.

7. Ile kosztuje fugowanie

Koszt materiałów i narzędzie na ten moment to bardzo mały wydatek. Idzie zmieścić się w niecałych 100 zł. Natomiast jeśli chodzi o robociznę to cóż, bardzo ciężko jest wskazać jakąś konkretną kwotę bo zazwyczaj te prace wykonywana są od razu przy wykładaniu płytek i są wliczone w koszty.