Jeśli zależy nam na tym aby nasza ławka, drewniany taras lub balkon czy inne elementy z drewna służyły nam w nienagannym stanie przez lata nie ma innej opcji niż impregnat do drewna.

Niezabezpieczone drewno dość szybko zacznie tracić swój naturalny kolor, zacznie pękać i po prostu z czasem będzie niszczało.

Właśnie aby temu zapobiec powinniśmy zdecydować się na impregnat lub lakier.

Jaka jest różnica pomiędzy impregnatem do drewna a lakierem?

Warto zacząć od tego czym się różni jedno od drugiego bo różnice są i to naprawdę całkiem spore.

Lakier – działa na zasadzie zewnętrznej warstwy ochronnej na drewnianym elemencie, najłatwiej jest to porównać do malowania farbą.

Tworzy na powierzchni osłonę, której zadaniem jest ochrona drewnianego elementu. Przy tym zmienia trochę wygląd drewna nadając mu lakierniczy połysk pod wpływem padania światła.

Zatem korzystając z lakieru musimy liczyć się z tym, że nasze drewno będzie wyglądało inaczej niż na początku.

Impregnat – działa on zupełnie inaczej niż lakier. Nie tworzy warstwy ochronnej tylko wnika w strukturę drewna wzmacniając je i uodparniając np. na warunki atmosferyczne.

Wiele osób decyduje się prędzej na zakup impregnatu niż lakier, ponieważ nie narusza on warstwy wizualnej drewnianego obiektu. Znaczy się nie musi jej naruszać.

Co prawda istnieją impregnaty, które na skutek swojego działania zmieniają kolor drewna np. znacznie go pociemniając, jednak wystarczy uważnie przeczytać etykietę by uniknąć pomyłki.

Są też specjalne impregnaty ozdobne, które potrafią nadać np. drewnianej ławce efekt mokrego drewna.

Jakie jest najlepszy impregnat do drewna?

Wybór impregnatów na rynku jest dość spory więc bez problemu znajdziemy tam zarówno produkty wysokiej jakości jak te nie warte polecenia.

My przygotowaliśmy 4 konkretne impregnaty, z którymi mieliśmy okazję pracować i całkowicie nas usatysfakcjonowały swoim końcowym efektem (nie jest to artykuł sponsorowany).

Impregnaty Vidaron

impregnat do drewna vidaron
Impregnat do drewna - ochrona i konserwacja drewna latami 4

Blog o impregnatach do drewna nie mógłby mieć miejsca jeśli nie wspomniałoby się o Vidaronie czyli najpopularniejszym polskim producencie impregnatów, o którym słyszał już chyba każdy.

Impregnaty Vidaron to nie po prostu dobrze wypromowane produkty, ale naprawdę jeden z najlepszych jeśli nie najlepszy impregnat do drewnianych elementów na rynku.

Nie tylko zapewnia ochronę przed ciężkimi warunkami atmosferycznymi, ale również chroni drewno przed bio-korozją, pleśnią i grzybami.

Bez wątpienia jest to produkt warty polecenia.

Pokost lniany

pokost lniany
Impregnat do drewna - ochrona i konserwacja drewna latami 5

Jest to chyba jeden z najstarszych i najdłużej znanych nam impregnatów. Jest już stosowany od setek lat, jednak jego proces produkcji znacząco się zmienił.

Można powiedzieć, że pokost lniany to jednocześnie impregnat oraz lakier. Wchłania się w drewno i wzmacnia je dzięki czemu jest odporne na warunki atmosferyczne.

Do tego posiada właściwości hydrofobowe czyli nie wchłania wilgoci oraz wody na skutek czego nie pojawiają się na nim grzyby, pleśń oraz porosty.

Pokost jest też substancją błonotwórczą, czyli nie dość, że wzmacnia drewno poprzez wsiąkanie w nie to tworzy na nim jeszcze specjalną ochronną powłokę

Impregnaty Sadolin

impregnat do drewna sadolin
Impregnat do drewna - ochrona i konserwacja drewna latami 6

Jest to podobnie jak Vidaron bardzo popularny producent nie tylko impregnatów ale i innych środków ochronnych do zabezpieczania drewna.

Impregnaty Sadolin również już od wielu lat charakteryzują się bardzo wysoką jakością. Zapewniają wysoką ochronę drewna oraz mocno je wzmacniają.

Chcąc kupić impregnat zdecydowanie warto rzucić okiem na tę markę.