Impregnowanie kostki brukowej olejem jadalnym czy lnianym to jedne z najbardziej nie trafionych pomysłów na jakie można wpaść podczas impregnacji kostki.

Taki zabieg nie da nic. Efekt jest bardzo krótko trwały (miesiąc, maksymalnie 1 sezon). Później bardzo traci na estetyce wymaga konkretnego czyszczenia.

My jednak nie jesteśmy zwolennikami tego i kilku innych metod.

Przedstawimy Ci dzisiaj kilka naszym zdaniem nietrafionych pomysłów dotyczących impregnacji kostki.

Oprócz tego polecamy zapoznać się również z jednymi z najczęściej popełnianych błędów podczas impregnacji https://instahome.info/najczestsze-bledy-popelniane-przy-impregnacji-kostki-brukowej/

Jeśli jesteś planujesz zatrudnić firmę brukarską koniecznie powinieneś się dowiedzieć jakie musisz zadać pytania aby uniknąć nieporozumień i żeby fachowiec pamiętał że ma zrobić dla Ciebie wycenę na koniec dnia pracy.
Dodatkowo będziesz mógł rozeznać się w cenach poszczególnych usług brukarskich wszystko to w artykule Brukarz 3 cenniki w Twoim mieście

1. Impregnowanej fabrycznie kostki nie trzeba impregnować

Jest to oczywiście prawda. Jeśli woja kostka została zaimpregnowana fabrycznie od nowości.

To czy kostka była czy nie była zaimpregnowana fabrycznie ma znaczenie ale tylko na początku.

Impregnowanie kostki brukowej to powtarzalny zabieg, ale nie konieczny.
Place manewrowe i parkingi nie są impregnowane i nadal istnieją. Chodzi tutaj głównie o aspekt estetyczny, który nie jest najważniejszą cechą np. parkingu.


Kostki impregnowane nie tracą swoich walorów od jednego do maksymalnie 3 czy 4 sezonów bez ponownej to właściwej impregnacji.


Producenci bardzo rzadko albo w ogóle nie podają po jakim czasie powinniśmy zaimpregnować kostkę ponownie.
Zwykle to inwestor podejmuje taką decyzję na podstawie tego jak kostka wygląda.

2. Kostki brukowej nie trzeba impregnować w ogóle

Zgadza się nie trzeba impregnować kostki brukowej, skutki tej decyzji nie będą widoczne przez 1 sezon, może drugi, a czasem nawet i trzy lata.


Jednak kiedy ten czas już minie kostka może zacząć pękać rozsadzana przez wodą, która wymarza zimą.

Takie osłabienie przełoży się na jej wytrzymałość, zacznie się łuszczyć i będzie podatna na porosty, straci swój oryginalny kolor itp.

Jak już jesteśmy przy utracie koloru, proponuje zapoznać się z impregnatami koloryzującymi, które zabezpieczą kostkę, jednocześnie zmieniając lub podkreślając jej kolor.


3. Impregnowanie kostki szkłem wodnym

To tak jakbyście z całego obiadu wyciągnęli jeden element i powiedzieli, że teraz będziecie jeść na obiad tylko tę część dania.


Szkło wodne pełni funkcję uszczelniacza w zaprawach betonowych. Beton ze szkłem wodnym to podstawowy budulec np. szamba betonowego.

Szkło wodne nie powinno być stosowane osobno, jest ono częścią substancji zabezpieczających.


Nie powinno być stosowane samo z siebie jako niezależny produkt. Może nadać kostce efekt „mokrej kostki”, z naciskiem na może, co jest nieodwracalnym procesem.


Dodatkowo warto wspomnieć, że szkło wodne jest agresywne i może spowodować rany na ludzkim ciele.


4. Po co czyścić przecież deszcz zmyje Brud z Kostki

Dokładnie, deszcz jest w stanie zmyć lekkie zabrudzenia jak pył, kurz, piach itp. Ma to jednak sens w przypadku powierzchni nienasiąkliwych, do takich zdecydowanie nie należy surowa kostka brukowa.


Natomiast jeśli kostka jest zaimpregnowana sytuacja ma się zupełnie odwrotnie, dużo łatwiej jest wtedy pozbyć się zabrudzeń przy pomocy deszczu.


5. Lakierowanie kostki lakierem poliuretanowym

Jest to zabieg spotykany, ale niestety dla kostki niekorzystny.


Czemu nie warto? Po pierwsze niektóre lakiery poliuretanowe są w bardzo małym stopniu odporne na UV, przez co kostka bardzo szybko pożółknie (ten efekt jest nieodwracalny).


Po drugie, lakier jest niewyobrażalnie drogi dlatego radzimy omijać to rozwiązanie szerokim łukiem. Bo w zamian otrzymamy, efekt wysokiego połysku, a z czasem pożółkniętą kostkę w niebagatelnie wysokiej cenie.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat impregnacji zapraszamy do artykułu, w którym szybko odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania https://instahome.info/impregnacja-kostki-brukowej-qa/

Oraz jeśli macie w planach wykonać impregnację to polecamy nasz poradnik jak to poprawnie wykonać https://instahome.info/jak-impregnowac-kostke-brukowa-poradnik/