Ile kosztuje drewno opałowe za m3 i gdzie kupić? Absurdalne ceny, niektórych paliw grzewczych i ich trudnodostępność zmusiły wiele osób do tego by przerzucić się na tańsze zamienniki chociażby takie jak wspomniane w tytule bloga drewno opałowe, jednak nawet to nie jest teraz już specjalnie prostym zadaniem. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu, im więcej osób się na nie rzuca i hurtowo wykupuje tym trudniej jest je dostać. W tym momencie kupno drewna dębowego w wielu regionach polski praktycznie graniczy z cudem, zresztą nie tylko jego, sytuacja wygląda podobnie ze wszystkimi najpopularniejszymi rodzajami.

Podczas zakupu drewna warto jeszcze zwrócić uwagę czy jest ono świeże czyli tegoroczne czy może raczej jest sezonowane. Jaka jest różnica pomiędzy nimi? Całkiem spora i mająca wpływa na to jak wydajne w spalaniu będzie. Poniżej przedstawimy wam kluczowe różnice między rodzajami drewna.

Drewno sezonowane – czyli w skrócie najlepsze ze wszystkich trzech opcji. Drewno sezonowane to takie, które przeleżało w magazynie już kilka lat (najlepiej jak jest to około od 3 do 5). Z tak magazynowanego drewna woda paruje w sposób naturalny, wtedy także traci około 30 – 40% swojej objętości i zyskuje na wydajności pod kątem spalania. Cieszy się ono największą popularnością oraz pożądaniem na rynku bo jest po prostu najlepsze ale i najtrudniej dostępne.

Drewno tegoroczne „świeże” – jest to jak sama nazwa wskazuje drewno ścięte jeszcze w tym roku, jest najtańszą ze wszystkich możliwych opcji i jednocześnie najgorzej palącą się. Dlaczego? To bardzo proste, sezonowane miało kilka lat na to aby naturalnie odparować wodę i wilgoć, tegoroczne tego czasu po prostu nie ma. Ze względu na tę wilgoć właśnie bardzo ciężko się nim pali i jest bardzo mało wydajne w przeciwieństwie do pozostałych.

Drewno suszone – z tą opcją najczęściej spotkamy się w ofertach sprzedażowych. Czym jest drewno suszone? To bardzo proste, jest to tegoroczne drewno suszone w specjalnych piecach. Jest to sztuczny proces wysezonowania materiału by nie tracił na wydajności spalania oraz by pozbyć się zalegającej wilgoci. Ciężko powiedzieć czy pali się nim lepiej niż tym sezonowanym klasycznie ale z pewnością jest dużo bardziej opłacalną opcją niż tegoroczne.

Spis Treści – Ile kosztuje drewno opałowe za m3 i gdzie kupić?

1. Rodzaje, drewno kominkowe oraz cena drewna opałowego

Ile kosztuje drewno opałowe za m3 i gdzie kupić?
Ile kosztuje drewno opałowe za m3 i gdzie kupić? 2

Dobra, skoro wyjaśniliśmy wam już czym i jakie są rodzaje drewna to z pewnością chcecie wiedzieć jeszcze na jakie gatunki najczęściej będziecie w stanie się natknąć oraz czym się charakteryzują. Na ten moment jest przynajmniej 6 bardzo chętnie kupowanych gatunków drewna. Każdy się trochę różni od siebie i posiada swoje charakterystyczne cechy. Postaramy się przybliżyć je wam oraz podać mniej więcej cenę (dotyczy ona 1 metra przestrzennego).

 • Drewno opałowe dąb – najbardziej charakterystyczną cechą drewna dębowego jest oczywiście jego bardzo gruba i spękana kora, która stanowi nawet do 20% samego drzewa. Dąb charakteryzuje się także bardzo wysoką wytrzymałością i twardością, ze względu na to jego sezonowanie nie powinno być krótsze niż 4 lata. A ile drewno dębowe kosztuje? W 2022 roku w zależności od oferty są to stawki mniej więcej pomiędzy 450 – 600 zł za świeże i powyżej 600zł za sezonowane lub suszone. Tak, nie żartujemy są to prawdziwe stawki.
 • Drewno opałowe olcha – jest ona wykorzystywana najczęściej jako drewno kominkowe i pod tym kątem jest jedną z kilku najchętniej kupowanych opcji. Sama olcha nie jest niestety również tania, jest za to bardzo wydajna a za metr przestrzenny przyjdzie nam zapłacić około 350 – 450zł, jest to oczywiście tak jak w przypadku dębu cena za świeże. Sezonowane to wydatek pokroju 500zł w górę, podobnie jest z suszonym.
 • Drewno opałowe bukowe – buk jest bardzo wytrzymałym oraz dobrym pod kątem spalania drewnem, ale jest wymagający jeśli chodzi o przechowywanie. Jeśli decydujemy się na buk powinniśmy magazynować go w jak najbardziej suchym miejscu ponieważ bardzo łatwo zbiera wilgoć z otoczenia co oczywiście wpłynie później na jego ostateczną wydajność. Ile zapłacimy za buk? Zazwyczaj są to oferty od 170 do 300 zł za tegoroczną ścinkę a za sezonowane zaczynają się ceny od 500 zł w górę. Podobnie sprawa ma się z suszonym.
 • Drewno opałowe brzoza – jest to zdecydowania jedna z tańszych pozycji na liście, może i nie jest aż tak wydajne jak dąb czy buk, jednak cały czas sprawdza się bardzo dobrze, także jako drewno kominkowe. Sama brzoza jest bardzo lekka dzięki czemu jej transport jest mało problematyczny oraz dość elastyczna. Dla osób palących w kominku jest to zdecydowanie jedna z najlepszych możliwych opcji. A ile brzoza kosztuje? Za tegoroczne zapłacimy od 200 do 350zł a za sezonowane od około 450 – 500 zł zw górę.
 • Drewno opałowe śliwkowe – jest to dość nietypowa pozycja na naszej liście ponieważ drewno ze śliwy nigdy nie było specjalnie często sprzedawane pod kątem opału. Od zawsze traktowano je raczej jako materiał do produkcji mebli czy innych podobnych elementów. Jednak jak widać jest popyt jest podaż. Z racji, że coraz trudniej jest kupić nawet te najpopularniejsze gatunki drewna do obiegu zostaną włączone nawet te mniej oczywiste. Za świeżą śliwę zapłacimy około 150 – 200zł, trudno mówić o sezonowanej bo rok temu a co dopiero 2 lata temu nikt się nie spodziewał takiego obrotu spraw jak dzisiaj.
 • Drewno opałowe grab – jest to drewno przeznaczone raczej do kominków niż do regularnych pieców. Jest na ten moment dość łatwo dostępne, ponieważ nie należy do tego najchętniej kupowanego grona, na razie. Na ten moment za tegoroczne zapłacimy około 100 – 170 zł za np. Jeśli chodzi o sezonowane czy suszone trudno jest podać cenę ze względu na to, że oferty jeszcze nie cieszą się zbytnią popularnością, jednak będzie ono oscylowało najpewniej minimum od 400 zł w górę za mp.

2. Drewno opałowe z dostawą do Niemiec, Holandii oraz Belgii

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem drewna z dostawą do Niemiec, Holandii oraz Belgii to zapraszamy do kontaktu z nami pod mailem HURTOWNIA.JAKUB@GMAIL.COM lub pod numerem telefonu 795 594 935, chętnie udzielimy wszystkich dodatkowych informacji a szczegóły oferty znajdziecie poniżej.

OFERTA

Sprzedajemy drewno sezonowane trzyletnie, magazynowane. W przypadku zainteresowania drewnem tegorocznym zapraszamy do kontaktu przez wyżej podanego maila lub telefon.

Już pocięte drewno sprzedajemy na paletach (1 metr przestrzenny), koszt dostawy to 190 Euro (€)

Dostępne gatunki drewna:

 • Olcha – 320 € / mp
 • Dąb – 400 € / mp
 • Buk – 420 € / mp
 • Brzoza – 350 € / mp
 • Śliwka – 480 € / mp
 • Grab – 510 € / mp

Gdzie kupić drewno opałowe?

Jeśli macie problem ze znalezieniem dobrego drewna w swoim regionie w szczególności polecamy szukać go między innymi w internecie. Bardzo dobrą opcją jest przejrzenie akcji na OLX gdzie zdecydowanie znajdziemy najwięcej tego typu ofert, ale należy być czujnym bo niejeden „Janusz biznesu” rzuci zaporową sumę, która zabierze nam dech w piersiach.

Warto podzwonić również po najbliższych składach węgla lub hurtowniach budowlanych zajmujących się dystrybucją opału. Zwróćcie jednak uwagę na to czy drewno jest sprzedawane na paletach czy luzem.

Ostatnią opcją jest skontaktowanie się z najbliższym nadleśnictwem i wypytanie o sprzedaż drewna opałowego, jednak ostrzegamy możecie zastać tam nieporównywalnie wyższe ceny niż w porównaniu do prywatnych sprzedawców na OLX/