Zanim zaczniemy zadajmy sobie pytanie do czego w ogóle służy gładź szpachlowa? (Tak, tytuł już po części nam odpowiada na to pytanie, ale tutaj trochę je rozwiniemy).

Gładź szpachlowa to specjalna masa, która stanowi przedostatnią warstwę wykończeniową ściany. Jej głównym zadaniem jest nadanie powierzchni idealnie gładkiej struktury, którą następnie będzie można pomalować albo pokryć tynkiem, tapetą lub inną dekoracją.

UWAGA! Nakładanie gładzi to nie to samo co nakładanie tynku. Gładź tak jak już wcześniej wspomnieliśmy musi być perfekcyjnie gładka, dlatego wymaga obecności już wprawionego fachowca.

Jeśli poza samą instrukcją jak dobrze wykonać gładź interesują cię także zakup produktu to polecamy zapoznać się z ofertą z tej strony https://www.budujto.pl/pl/c/Gipsy%2C-Gladzie-i-Tynki-Gipsowe/96 znajdziecie tam całą masę produktów popularnych producentów materiałów budowlanych. Poza samymi gładziami polecamy zwrócić także uwagę na na oferty tynków i gipsów.

Jak wykonać gładź szpachlową w 5 krokach?

1.Przygotowanie powierzchni

Jest to bardzo ważny etap zanim rozpoczniemy pracę. Musimy się upewnić, że nasza powierzchnia do jest odpowiednio gładka, nieuszkodzona, sucha oraz wolna od wszelkich resztek po starych farbach, tapetach, tynkach itp.

Jeśli znajdują się w ścianie ubytki należy je jak najszybciej załatać najlepiej przy pomocy gipsu. gdy to już zrobimy możemy przejść do pracy.

2.Przygotowanie masy szpachlowej

W przypadku suchej mieszanki rozrabiamy ją z odpowiednią ilością wody (dokładna ilość oraz proporcje znajdują się na opakowaniu gładzi, mogą się różnić w zależności od producenta). Wodę i mieszankę mieszamy ze sobą przy pomocy mieszadła mechanicznego aż całość nie złączy się w jedną spójną masę.

W przypadku gotowej gładzi wystarczy że zawartość opakowania dokładnie wymieszamy np. za pomocą kija lub mieszadła ręcznego.

3.Nanoszenie masy na powierzchnie

Gładź szpachlowa czyli szybki sposób na równą ścianę w 4 prostych pkt
Gładź szpachlowa czyli szybki sposób na równą ścianę w 4 prostych pkt 3

Już gotową masę nanosimy przy pomocy wałka malarskiego na długim kiju, zaczynamy od trudnodostępnych miejsc między innymi takich jak narożniki. Całość nanosimy metodą góra – dół.

4.Wygładzanie ściany

wygladzanie gladzi
Gładź szpachlowa czyli szybki sposób na równą ścianę w 4 prostych pkt 4

Ścianę wygładzamy najlepiej przy pomocy pacy do sztablatury, na średniej wielkości powierzchnie wystarczy rozmiar 600, natomiast w przypadku bardzo małego metrażu wystarczą pace o szerokości 18cm, są szczególnie przydatne w przypadku narożników oraz miejsc takich jak gniazdka.

Jeśli zauważymy, że są widoczne niedociągnięcia to w tych miejscach na nowo nakładamy masę i ponownie ją wygładzamy szpachlą.

Ile kosztuje gładź szpachlowa?

Za 25 kg worka suchej mieszanki zapłacimy w okolicach 40 – 50 zł. Jest to zdecydowanie tańsza opcja niż kupienie już gotowej masy, jednak jej odpowiednie przygotowanie będzie od nas wymagało dużej ilości dodatkowej pracy oraz sprzętu. Automatyczne mieszadła, woda, wiadra itp.

Jednak jeśli nie chcemy się w to bawić to po prostu kupujemy gotową masę w wiaderkach, ale jak już ostrzegaliśmy będzie to znacznie większy koszt niż w przypadku suchych mieszanek.

Za 5kg już gotowej zaprawy szpachlowej zapłacimy od 15 do 20 zł. Jak widać przebicie cenowe jest dość spore, ale cóż jest to cena wygody. Dzięki gotowym mieszankom na pewno zaoszczędzimy czas.

Czym różni się gładź szpachlowa od gipsowej?

Cóż różnica jest kolosalna a produkty mają ze sobą wspólne tylko to, że w ich nazwie występuje to samo słowo.

Gładź szpachlowa służy do dekoracyjnego wyrównania powierzchni tak by można było wykonać na niej tynki, tapety czy po prostu pomalować farbami.

Natomiast gładź gipsowa jest niczym innym jak warstwą wyrównującą powierzchnie, stosuje się ją również po to by nadać ścianie równy kąt.