Gdzie kupić pelet i ile kosztuje tona? Nie ma nawet najmniejszych wątpliwości co do tego, że cena peletu znacznie wzrosła. Na ten moment mamy do czynienia z absurdalnym skokiem cenowym, ponieważ z 800 zł za tonę teraz przyjdzie nam płacić w okolicach 2500 – 3000 zł, czyli na ten moment nie tak dużo mniej jak za węgiel. Niestety zapowiada się, że będziemy musieli się przynajmniej w najbliższym czasie przyzwyczaić do tych nowych „standardów” lub zainwestować w koce termiczne bo idąc aktualnymi torami wszelkie paliwa grzewcze w tym pelet z czasem staną się nie produktami pierwszej potrzeby a produktami klasy premium.

Sam pelet ma również kilka różniących się od siebie w mniejszym bądź większym stopniu rodzajów. Na rynku możemy spotkać się następująco z peletem słonecznikowym, słomianym oraz drzewnym. Który z nich jest najlepszy dość ciężko powiedzieć, każdy z nich cieszy się dużą popularnością a o kupnie zazwyczaj decyduje cena. Czyli nie idzie odróżnić lepszego peletu od gorszego? Oczywiście, że idzie, nie jest to nawet specjalnie trudne, ponieważ niezależnie od jego rodzaju o wszystkim decyduje obróbka.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, który pelet warto kupić, ile kosztuje, gdzie go szukać i czy jego dostawa także poszła w górę ten artykuł jest specjalnie dla ciebie. Chyba, że interesuje cię wyłącznie nasza oferta sprzedażowa. W takiej sytuacji skorzystaj z naszego menu szybkiego wyboru poniżej i kliknij punkt z ofertą.

Spis Treści – Gdzie kupić pelet i ile kosztuje tona?

1. Jakie rodzaje peletu są dostępne? Ile kosztuje pelet?

Gdzie kupić pelet i ile kosztuje tona?
Gdzie kupić pelet i ile kosztuje tona? 2

Jak już powyżej wspomnieliśmy mamy na rynku dostępnych kilka rodzajów peletu. Trudno powiedzieć, który z nich jest najlepszy ponieważ każdy ma swoje zalety i to nie takie małe. Po przeczytaniu ich krótkiej charakterystyki i oczywiście zapoznaniu się z ceną sami będziecie musieli podjąć decyzję, który z nich najbardziej was do siebie przekonał. My osobiście zdecydowanie preferujemy pelet słonecznikowy, a dlaczego to dowiecie się po przeczytaniu poniższej charakterystyki.

  • Pelet słonecznikowy – jak wyżej wspomnieliśmy jest on naszym ulubionym, dlaczego? Poza oczywiście bardzo dobrymi parametrami opałowymi jest niezwykle prosty oraz wygodny w magazynowaniu. Nie brudzi, nie wydziela intensywnego zapachu i nie powoduje alergii. W jego skład wchodzi jedynie 10% wilgoci i około 1- 2 % popiołu, są to naprawdę dobre wyniki. Oczywiście poza byciem paliwem grzewczym bardzo dobrze sprawdzi się również jako ściółka dla zwierząt. Możecie nim palić nie tylko w piecach ale i w kotłach oraz kominkach. Z ważniejszych zalet można wymienić również to, że nie wymaga zbyt częstego czyszczenia kotła oraz jest bardzo ekologiczny. A ile przyjdzie nam za niego zapłacić? Na ten moment za tonę zapłacimy od 2000 do 2500 zł.
  • Pelet drzewny – pelet słonecznikowy to coś czym powinny w głównej mierze zainteresować się raczej osoby prywatne, natomiast jeśli chodzi o drzewny jest to idealna opcja dla mniejszych przedsiębiorców, którzy muszą ogrzewać zarówno większe jak i mniejsze placówki. Pod kątem wydajności jest bardzo zbliżony do słonecznikowego. Skład natomiast również bardzo od niego nie odbiega, co prawda będzie tutaj trochę więcej popiołu i wilgoci ale to nie są znaczące różnie. Popiół stanowi około 13% a wilgoć 3-4%, te procenty to nie jest to oczywiście reguła a raczej poglądowy obraz. Pelet drzewny idealnie sprawdzi się w piecach podajnikowych, kotłach oraz kominkach dzięki czemu jest idealny dla mniejszych i większych zakładów pracy, pamiętajcie nie oznacza to, że w domach nie powinno się go stosować, wręcz przeciwnie, tam także sprawdzi się bardzo dobrze. Można go spotkać w postaci „wałeczków” o średnicy od 8 do 12 mm, jest to opcja większa o zastosowaniu przemysłowym. Dla domów mieszkalnych polecamy ten cieńszy o wymiarach od 6 do 8 mm. Drewniany pelet sprawdzi się tam gdzie przedsiębiorca oczekuje czystości, ekonomii oraz ekologii. PS: Tak jak słonecznikowy dobrze radzi sobie jako ściółka dla zwierząt. Ile za niego zapłacimy? Prawie tyle samo co
  • Pelet ze słomy – jest to zdecydowanie najtańsza wersja, z tego krótkiego zestawienia. Sama słoma jest oczywiście produktem ubocznym powstającym w wyniku ścinania różnych roślin. Jak widać nie służy ona tylko jako ściółka oraz jedzenie dla trzody chlewnej ale i jako paliwo grzewcze i to naprawdę bardzo wydajne. Może pelet ze słomy nie jest aż tak dobry jak drzewny czy słonecznikowy, jednak ciągle robi imponujące wrażenie. A jego skład? Ze wszystkich trzech posiada najmniejszą procentową ilość wody oraz popiołu, świetnie sprawdzi do palenia w mniejszych piecach a nawet kominkach. Poza bycie, paliwem jest także jak słoma, z której go zrobiono dobrą ściółką dla zwierząt. A ile za całość zapłacimy? Stosunkowo niewiele, pelet ze słomy kosztuje mniej więcej od 1500 do 2500zł, jest także bardzo łatwo dostępny.

2. Jak odróżnić dobry pelet od złego?

Najprostszą regułą pozwalającą nam odróżnić dobrej jakości pelet od tego złego jest zawartość popiołu w składzie. Im jest go mniej tym pelet jest lepszy i lepiej się pali. Co świadczy o dużej ilości popiołu w składzie? Między innymi kolor oraz jego wytrzymałość. O wadach powiemy więcej za chwilę, teraz jednak jak powinien wyglądać dobry pelet? Przede wszystkim:

  • Nie powinien być ani za jasny ani za ciemny, zbyt jasny pelet to za duża ilość pyłu i słabe spalanie. Za ciemny natomiast oznacza, że został poddany nieodpowiedniej obróbce, jednak równie dobrze może być to cecha charakterystyczna dla gatunku drewna, dlatego warto wiedzieć, z jakiego drzewa został wyprodukowany (ta cecha tyczy się wyłącznie peletu drzewnego).
  • Mieszanka jasnego peletu z ciemnym. Oba posiadają inne temperatury oraz czas spalania, dlatego ich jednoczesne palenie może doprowadzić do powstania szlaki w kotle.
  • Nierówne kawałki i bardzo wysoka kruchliwość. Świadczy to oczywiście o bardzo nierównych proporcjach w składzie wykraczających poza normę.
  • Bardzo odczuwalna wilgoć, ona natomiast ma miejsce (i tutaj bez niespodzianek), gdy zostały przekroczone wytyczne dotyczące ilości zawartości wody.

Teraz jeszcze na koniec kilka przestróg dla was abyście kupili sprawdzony produkt. Zbyt wysoka ilość popiołu w składzie kończy się bardzo słabym spalaniem. Ciemne pelety (nie będące wynikiem gatunku drewna) mogą mogą doprowadzić do powstania żużla. Mieszanka różnych peletów tworzy tak zwaną szlakę w kotle i go zapycha a zbyt duża wilgoć wpływa na łatwiejsze zabrudzenie się pieca i oczywiście dużo gorsze spalanie.

3. Oferta kupna peletu z dostawą

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem peletu z dostawą do Niemiec, Holandii oraz Belgii to zapraszamy do kontaktu z nami pod mailem sklep@budujto.pl lub pod numerem telefonu 795 594 935, chętnie udzielimy wszystkich dodatkowych informacji a szczegóły oferty znajdziecie poniżej.

OFERTA

Sprzedajemy pelet słonecznikowy. W przypadku zainteresowania jakimiś nieopisanymi sczegółami zapraszamy do kontaktu przez wyżej podanego maila lub telefon.

Już zapakowany pelet sprzedajemy na paletach, koszt dostawy to 190 Euro (€)

Tona peletu słonecznikowego to koszt 600 €.

4. Podsumowanie

Pelet jest paliwem grzewczym niezwykle wygodnym w magazynowaniu oraz zastosowaniu. Jest to dość tania jak na dzisiejsze realia alternatywa zarówno dla małych przedsiębiorców jak i osób prywatnych. Nie zapominajmy również, że jest to także bardzo ekologiczne rozwiązanie, które nie produkuje CO2.