Macie może swój ukochany mebel, który uwielbiacie, ale jego lata świetności minęły już dawno temu, i nie chcecie go wyrzucić? To najwyższy czas na to aby go odnowić. Nie potrzebujecie fachowca ani profesjonalnego renowatora, wystarczą wam farby do mebli.

Jeśli mebel nie wymaga ingerencji w jego strukturę to znaczy czytaj klasycznych napraw elementów takich jak połamane nogi to wystarczy, że wyposażycie się w odpowiednią farbę, która nada mu drugie życie.

Stosowanie farb to jeden z najpopularniejszych sposobów na odrestaurowanie mebli i przywrócenie im ich dawnego uroku. Właśnie dlatego farby cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na ich łatwą dostępność oraz stosunkowo prosty sposób użycia.

Jaka jest najlepsza farba do mebli?

farby do mebli restaurowanie mebli
Czy jest chociaż 1 powód aby kupić Farby do Mebli? Renowacja 2

Naszym zdaniem najlepszą farba do mebli to taka co nie wymaga zastosowania dodatkowej warstwy ochronnej np. w postaci lakieru po zakończonym malowaniu.

Nie oznacza to, że takie farby są złe, z pewnością nie są aż tak wytrzymałe jak mogłyby być, w szczególności, że wymagają od nas dodatkowych kosztów w postaci lakieru a co również za tym idzie dodatkowego czasu pracy jednak można z nich swobodnie korzystać.

Trzeba po prostu mieć świadomość, że będą one wymagają od nas większego nakładu pracy.

My polecamy w szczególności farby dekoracyjne od Valpainta albo Pigio, https://instahome.info/nowoczesne-farby-strukturalne-i-dekoracyjne-jakie-wybrac/ w przypadku wątpliwości radzimy skontaktować się ze sprzedawcami czy konkretna farba może zostać użyta w ten sposób.

Nie są to dedykowane farby do mebli ale zarówno jeden jak i drugi producent deklaruje, że wiele z ich produktów świetnie nadaje się do zastosowania na meblach właśnie.

Jak przygotować mebel do malowania?

Zanim zaczniemy jakąkolwiek pracę musimy odpowiednio przygotować mebel do malowania, musi być on odpowiednio oczyszczony oraz wysuszony.

Jeśli z jego powierzchni odchodzi stary lakier albo pozostałości po farbie należy je usunąć w całości np. przy pomocy papieru ściernego. Bardzo ważne jest to aby starą farbę oraz lakier bardzo dokładnie usunąć z powierzchni.

Następnie radzimy aby wyczyścić go na sucho przy pomocy ścierek, miotełek do kurzu itp. Kiedy powierzchownie pozbędziemy się już całego brudu dobrze byłoby wyczyścić go wilgotnymi chusteczkami.

Następnie na nowo przy pomocy np. suchych ręczników bardzo dokładnie go wytrzeć aby nie było na nim żadnej wilgoci.

Tak przygotowany mebel nadaje się do malowania.

Gdzie można kupić farbę do mebli?

Można je bez problemu dostać w sklepach internetowych konkretnych firm, na allegro, amazonie itp.

Stacjonarnie natomiast powinniśmy znaleźć je bez większych problemów w hurtowniach budowlanych czy sklepach takich jak OBI, Leroy Merlin lub Castorama.

Ich dostępność jest bardzo duża i nikt nie powinien mieć problemu z ich kupieniem zarówno stacjonarnie jak i internetowo.

Czym lepiej malować meble wałkiem czy pędzlem?

Jeśli zależy nam na mniej jednorodnej strukturze to lepiej jest korzystać z pędzla. Nada on meblowi lekko postarzającą formę z lekkimi przetarciami.

Natomiast z wałka korzystamy w momencie kiedy chcemy mieć jednorodną oraz całkowicie spójną powierzchnię mebla.