Farby silikonowe są głównie wykorzystywane do malowania miejsc takich jak elewacje czy fasady budynków. Zostały stworzone głównie z myślą o zastosowaniu zewnętrznym, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować ją wewnątrz, ale jest to zabieg bez sensu.

Wewnątrz pomieszczenia nie będzie miała pożytku ze swoich kluczowych właściwości jakimi są chociażby, odporność na zabrudzenia, promieniowanie UV, wiatr, intensywne opady itp.

Jeśli chcecie zobaczyć najczęściej zadawane pytania odnośnie farby silikonowej i nasze odpowiedzi to kliknijcie tutaj https://instahome.info/farba-silikonowa-qa/

1.Oczyszczanie podłoża

Jest to pierwsza i jednocześnie najważniejsza procedura, która ma miejsce w przypadku wszelkich prac związanych z malowaniem farbami.

Powierzchnia, którą będziemy malować czyli tynk elewacyjny powinna być przede wszystkim czysta, sucha i nie uszkodzona (rozumiemy poprzez to brak dziur w tynku czy po prostu nie odpadanie go ze ściany).

2.Gruntowanie (nakładanie warstwy podkładowej)

Nie jest to proces obowiązkowy w przypadku malowaniu tynku na elewacji, ale zaleca się go zrobić bo tylko pozytywnie wpływa na wykonywaną pracę a zaszkodzić zbytnio nie może.

Po prostu podczas malowania pierwszej warstwy należy rozcieńczyć farbę akrylową z gruntem tak aby grunt nie przekraczał 10% objętości samej farby silikonowej.

Z taką mieszanką mamy pewność, że dodatkowo zabezpieczyliśmy farbę i możemy zabrać się za gruntowanie.

3.Malowanie farbą silikonową

malowanie-farba-silikonowa
Farba silikonowa i jak nią malować? 2

Jak już elewacja jest odpowiednio oczyszczona, zagruntowana oraz sucha to możemy przejść do najważniejszego etapu prac czyli samego malowania farbą silikonową.

Pracę wykonujemy przy pomocy pędzli, wałków czy natrysku jest to całkowicie nasza decyzja, jednak odradzamy wykonywanie prac pędzlem bo zajmie to zbyt dużo czasu.

Nie trzeba wykonywać 2 warstw, ponieważ tą pierwszą jest już farba rozrobiona z gruntem, o której wspominaliśmy w punkcie 2.

4.Warunki pogodowe

Pracę należy wykonywać w przystępnych warunkach pogodowych czyli kiedy nie pada i jest dość słonecznie ale nie ma skwaru, bo wtedy farba silikonowa zbyt szybko wyschnie i zacznie odpadać.

Najlepiej jest malować we wczesnych godzinach porannych kiedy temperatura nie jest jeszcze bardzo wysoka lub w pochmurne dni kiedy farba nie jest narażona na intensywne padanie promieni słońca.

Dobrą porą są również godziny wieczorne.