Warto zacząć od tego czym w ogóle jest farba magnetyczna. Cóż nazwa nie zawiera żadnego ukrytego znaczenia pochodzącego chociażby od jej składu itp. Farba magnetyczna to faktycznie farba o silnych właściwościach magnetycznych. Najczęściej stosuje się ją w celach edukacyjnych dla dzieci w przedszkolach czy szkołach podstawowych. Jest świetnym zamiennikiem dla klasycznych tablic.

Oczywiście na ten moment długością działania raczej nie przebije klasycznych tablic bo farba w końcu po kilku latach użytkowania osłabnie mimo wszystko a klasyczna tablica jeszcze długo będzie funkcjonować. Na pewno jest jednak interesującą ciekawostką lub urozmaiceniem pokoju dziecięcego lub przedszkoli.

Warto też dodać, że po niektórych farbach magnetycznych można nawet pisać przy pomocy kredy! Nie tycz się to niestety ich wszystkich, mimo to jednak jest to coś mocno unikalnego co raczej rzadko spotkamy w przypadku innych farb, samą kredę możemy również usuwać klasycznie za pomocą zwilżonej gąbki.

Dobra ale czy taka farba się ściera? Ile kosztuje, gdzie ją dostać i jaką konkretną farbę najlepiej kupić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie właśnie w tym artykule.

SPIS TREŚCI – Farba magnetyczna, pytania, na które musisz znać odpowiedź!

Jaką farbę na magnesy najlepiej wybrać?

Farba magnetyczna i 6 pytań, na które musisz znać odpowiedź!
Farba magnetyczna i 6 pytań, na które musisz znać odpowiedź! 2

Na rynku mamy całkiem spory wybór dobrej i gorszej jakości farb magnetycznych. Zatem wybór może być z lekka utrudniony, my jednak najbardziej polecamy Magnetic od Ticurilla. Sama nazwa producenta w tym przypadku mówi nam już sporo o jakości produktu. Marka tikurilla to jedna z pierwszych wysokiej jakości farb z naszego rodzimego podwórka.

Można ją bez problemu kupić na wielu stronach internetowych oraz sklepach stacjonarnych albo budowlanych hurtowniach. Jej dostępność nie powinna być dla nikogo problematyczna.

Czy farba magnetyczna działa?

Cóż, pytanie powinno raczej brzmieć „czy farba magnetyczna naprawdę działa?” i odpowiedź to tak, oczywiście mogą trafić się gorszej jakości produkty, które nie będą aż tak dobre, ale mimo wszystko zachowuje swoje właściwości magnetyczne (ich nasilenie jest zależne od konkretnego produktu).

Warto też wiedzieć, że niektóre rodzaje magnesu mogą mieć problemy i nie działać wystarczająco dobrze na powierzchniach pokrytych tą farbą. Nie jest to zależne od samej farby tylko konkretnie specyfiki magnesu. Podobnie jest w przypadku lodówek, niektóre magnesy trzymają się ich po prostu trochę słabiej niż reszta.

Czy farba magnetyczna się ściera?

Każda farba po jakimś czasie zacznie się ścierać, jest to całkowicie normalne. Natomiast jeśli chodzi o farbę magnetyczną to te dobrej jakości nie będą trzymały się w cale krócej niż inne farby ścienne czy dekoracyjne. Dobrze zadbana ściana wytrzyma bez najmniejszych problemów przez długie lata. Z czasem zacznie niestety tracić swoje unikalne właściwości jednak tak jak powiedzieliśmy, nastąpi to dopiero po wielu latach (oczywiście w przypadku produktów dobrej jakości).

Jakie są kolory farby magnetycznej?

Na ten moment mamy dostępne kolory czarne albo grafitowe, niestety innych nie znajdziemy. Dlaczego? Ponieważ opiłki żelaza, które znajdują się w strukturze farby są również ciemne i byłyby mocno widoczne na jasnych kolorach.

Może kiedyś uda się zaniechać ten problem, na ten moment jest to niemożliwe.

Czy farba magnetyczna jest szkodliwa?

Jeśli zdecydujemy się ją pić to faktycznie może nam dość poważnie zaszkodzić, natomiast jeśli użyjemy jej do klasycznego malowania ścian to nie będzie nam sprawiać żadnych większych problemów zdrowotnych itp.

Nie zawiera w składzie ani ołowiu ani innych szkodliwych substancji więc wykonanie jej w pokoju dziecięcym nie stanowi żadnego problemu. Jedynym wyjątkiem może być sytuacja, w której ktoś jest uczulony na jakiś konkretny składnik farby.

Jednak szanse na to są stosunkowo małe.

Ile kosztuje farba magnetyczna?

Nie jest to specjalnie droga inwestycja, za jedną puszkę o pojemności 1l przyjdzie nam zapłacić około 100 – 150 zł. Można oczywiście znaleźć również niższe oraz wyższe oferty jednak ten przedział cenowy to mniej więcej średnia kosztów. W szczególności polecamy wcześniej wspomnianą farbę Magnethic Tikurilla. Jest to sprawdzona Polska marka, na której nie powinniście się zawieść.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się nieco więcej na temat samej marki Tikurilla to zachęcamy do przeczytania tego artykułu https://www.budujto.pl/pl/blog/Farba-tikkurila-Dlaczego-chcesz-ja-kupic/120, znajdziesz tutaj bardzo dużo przydatnych informacji na temat tego producenta oraz tego co warto wiedzieć.