Eko dom czyli bardzo popularny temat i to już od dłuższego czasu. Nie da się nie zauważyć, że coraz popularniejsze stają się w naszym codziennym życiu trendy ekologiczne. Dotykają one większości płaszczyzn naszej codziennej rutyny. Od żywienia i ubierania się na całym stylu życia kończąc.

Zatem nic dziwnego w tym, że ludzie starają się być coraz bliżej natury i żyć z nią w pewnej symbiozie, która jest szczególnie przydatna pod kątem zdrowotnym. Bo nie ma co ukrywać, że ekologiczny tryb życia bardzo dobrze wpływa na nasz stan zdrowia.

Dowodem tego są chociażby ekologiczne domy, które poprawiają wydajność naszego organizmu oraz samopoczucie. Zatem jaki eko dom jest najlepszy?

Dom z drewna albo dom z bali to rozwiązanie?

Eko dom z drewna
Eko dom - Jak żyć zgodnie z naturą? 2

Domy z drewna to bez wątpienia częściowo odpowiedź na nasze pytanie. Jednak mówimy wam wprost i na starcie. Nie da się żyć całkowicie eko w naszych czasach. Chyba, że w całości zrezygnujemy ze wszystkich dobrodziejstw 21 wieku i zaczniemy żyć stylem sprzed kilkuset lat z okresu średniowiecza.

Kiedy to zrobimy to uda nam się w końcu być całkowicie eko. No dobra, ale teraz tak bardziej na poważnie.

Formaldehydy są na ten moment praktycznie wszędzie. W farbach, ubraniach, samochodach, elektronice a nawet w niektórych przypadkach w jedzeniu. Te rakotwórcze i szkodliwe związki stały się już nieodłączną częścią naszego życia na co nie jesteśmy w stanie niestety już nic poradzić.

Jednak nasz organizm ma na nie pewną tolerancję a naprawdę szkodliwe robią się dopiero w bardzo dużych ilościach i ogromnym natężeniu. Dlatego mając na myśli eko życie powinniśmy między innymi dążyć do jak największego zniwelowania ilości formaldehydów w naszym otoczeniu.

A w tym bardzo przydatny okazać się może dom z drewna. Dlaczego? Wyjaśniamy!

UWAGA! Jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej na temat samego domu z bali to polecamy ten artykuł https://instahome.info/dom-z-bali-czy-warto/ Omówiliśmy tam wszystkie najważniejsze kwestie takie jak wady, zalety, kiedy warto się na niego decydować a kiedy nie, koszty oraz kilka rzeczy, na które musimy być po prostu gotowi.

Dodatkowo, jeśli chodzi o domy z drewna to niezwykle ważną kwestią jest ich impregnacja odpowiednimi substancjami itp. Należy dobrać odpowiedni impregnat do panujących warunków https://www.budujto.pl/pl/c/Impregnaty-i-Lakiery/110 Tutaj znajdziecie kilka dobrej jakości impregnatów zarówno do drewna jak i do innych powierzchni.

Dom z drewna jest mniej szkodliwy?

Tak, weźmy na przykład zwykły dom albo mieszkanie w bloku. Jeśli jego ściany są pomalowane zwykłymi tradycyjnymi farbami to wydzielają one z pewnością spore ilości formaldehydów. Do tego mamy meble, które jeśli są wykonane z tworzyw sztucznych również to robią.

Sprawia to, że stężenie tych substancji jest naprawdę spore i w okresie długoterminowym może być naprawdę uprzykrzające życie.

Dla porównania weźmy dom z drewna, a dokładniej dom z bali. Jest on wykonany w całości z naturalnych surowców czyli drewna, którego nie będziemy malować a jedynie je zaimpregnujemy by zachowało jak najwięcej swojej początkowej wytrzymałości.

Jeśli zrezygnujemy w tym domy z mebli wykonanych z materiałów sztucznych takich jak plastik i wymienimy je na te naturalnego pochodzenia ponownie zmniejszamy natężenie rakotwórczej substancji.

To wszystko jest bardzo kosztowane?

Eko dom bez wątpienia nie należy do najtańszych inwestycji, jednak idzie zainwestować w niego dość rozsądnie bez przesadnej rozrzutności. W przypadku mebli nie musimy kupować tych najdroższych wykonanych z dębu.

Równie dobrze sprawdzą się meble świerkowe. Są dużo tańsze a dobrze pielęgnowane również będą nam służyć przez wiele długich lat.

Eko dom to tylko dom z drewna? Oczywiście, że nie!

Istnieje jeszcze inne rozwiązanie. Nie da się ukryć, że postawienie od zera nowego domu z drewna i stosowanie się do jego wymogów pielęgnacyjnych jest dość kosztowym oraz wymagających przedsięwzięciem, dlatego mamy dużo lepszą i dostępniejszą dla większości osób alternatywę.

Chodzi mianowicie o stosowanie farb a antyformaldehydami. Można jest bez większych problemów dostać przez internet w dobrych hurtowniach budowlanych. W wielkim i uproszczonym skrócie, te farby działają mniej więcej w taki sposób, że wytwarzają one specjalne substancje likwidujące formaldehydy w naszym otoczeniu.

Staje się to szczególnie przydatne w sytuacji kiedy mamy do czynienia z miejscami opieki medycznej takimi jak szpitale czy przychodnie lekarskie. Te farby pozwalają zadbać o jak najwyższy komfort zdrowia pacjentów.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by znalazły również zastosowanie w naszych normalnych domach i innych miejscach mieszkalnych. Poleca się stosowanie ich w miejscach gdzie przebywają alergicy oraz małe dzieci.

Jak widzicie eko dom idzie uzyskać również bez stawiania od podstaw zupełnie nowego obiektu. Ostatnią z naszych życiowych porad odnośnie tematu eko dom jest to aby nie kupować wody w butelkach, które są wykonane z plastiku, i które również posiadają w sobie formaldehydy.

Zamiast tego lepiej jest zainwestować w dzbanek z filtrem 😉