Drewno jest jednym z naszych najbliższych materiałów, które są z nami już od na dobrą sprawę tysięcy lat. Do dzisiaj spotykamy się z ogromnymi i imponującymi budowlami będącymi wzniesionymi głównie na tym konkretnym surowcu.

Zatem odpowiemy sobie teraz na pytanie. Ile kosztuje dom z bali i czy warto w niego inwestować? Nie da się zaprzeczyć, że odpowiednio postawiony (nie może tu być nawet odrobiny miejsca na fuszerkę) dom z bali nawet w najmniejszym stopniu nie odstaje od domów z betonu czy innych tego typu materiałów.

Co więcej drewniane domy pod wieloma względami w znacznym stopniu przewyższają klasyczne konstrukcje z bloczków betonowych. Jednak trzeba mieć świadomość, że domy z drewna mają swoje specyficzne specjalności a nawet kilka wad, które wymagają pracy i chodzenia na pewne kompromisy.

UWAGA! Jak wiecie aby drewno wytrzymało jak najdłużej i zachowało się w swoim jak najlepszym stanie to należy je odpowiednio zaimpregnować. Impregnacja drewna jest procesem dość łatwym ale nie oznacza to, że nie można się pomylić np. podczas wyboru produktu. Polecamy abyście wybrali coś z tej oferty https://www.budujto.pl/pl/c/Farby-i-Impregnaty-do-drewna/163. Znajdziecie tam kilka interesujących opcji, które powinny pomóc wam w utrzymaniu swojego obiektu.

DOM Z BALI – SPIS TREŚCI

DOM Z BALI JAKA CENA?

Domy z bali są pozornie domami tańszymi, niż te wykonane z betonowych bloczków. Dlaczego tak jest? Czy to dlatego, że taki dom krócej będzie trzymał? A może posiada jakieś wady, które odbiją się na funkcjonowaniu w nim? Absolutnie nic z tych rzeczy.

Domy z bali i ogólnie z drewna są tańsze ze względu na koszty ich stawiania oraz samego materiału. Co prawda nie należą one do najtańszych i potrafią być przypadki gdzie są droższe niż te tradycyjne, ale to już konkretne przypadki.

Cena za m2 domu z bali średnio waha się w od 1600 zł do 2500 zł. 1100 zł – 1700 zł to koszty materiału a 500 zł – 1100 zł to robocizna.

Dla porównania klasyczny dom z betonowych bloczków w stanie surowym to koszt 1800 zł – 2600 zł za m2.

Jednak jeśli decydujemy się na dom z bali musimy liczyć się z tym, że będzie on wymagał od nas dodatkowych nakładów finansowych. Mowa tutaj dokładniej o wykonywaniu mszenia.

Co to jest, ile kosztuje i po co to się robi dowiecie się w następnej części bloga.

Należy mieć świadomość, że jest to obowiązkowy proces, którego nie wolno zaniedbywać. W przeciwnym wypadku w znaczny i widoczny sposób odbije się to na komforcie życia w takim domu.

Poza tym domy z bali to głównie domy sezonowe, więc warto zastanowić się, czy na pewno chcielibyśmy się na niego decydować. Takie domy najczęściej występują w górach np. Bieszczadach.

MSZENIE DOMÓW Z BALI – CO TO?

Mszenie domów to specjalny proces uszczelniania różnego rodzaju złączy, najczęściej w domach z bali czy ogólnie z drewna. Wiele lat temu do mszenia używano mchu, stąd właśnie wzięła się oryginalna nazwa tego procesu.

Dzisiaj nie używa się już mchu, trawy czy innych bez obróbkowych materiałów naturalnych. Zamiast tego stosuje się specjalnie strugane wióry czyli po prostu wełnionkę, wykonane z drewna świerkowego (potocznie smerka).

dom z bali
Tak wygląda mszenie domu z bali z bliska (uszczelnienie mostków termicznych)

Mszenie domu jak wykonać?

Wełnionkę zawija się w ozdobne warkocze. Następnie wbija się je pomiędzy bale, w ten sposób możemy je uszczelniać. Z drugiej strony ściany obcina się wystające „ogonki”. Chyba, że mamy do czynienia z mszeniem obustronnym.

Dzięki temu procesowi domy zyskują bardzo trwałą i solidną izolację termiczną oraz naprawdę imponujący efekt dekoracyjny. Jak to się mówi „dwa w cenie jednego”. Bardzo ważna rada z naszej strony. Nie zalecamy wykonywać mszenia na własną rękę jeśli nie jesteśmy obeznani w temacie.

Lepiej zatrudnić fachowca, który wykona robotę raz a porządnie. Niepoprawne wykonanie izolacji poskutkuje, przeciągami, wilgocią i wieloma innymi negatywnymi skutkami.

Jak przygotować dom do mszenia?

  • Dom z bali musi być odpowiednio oszlifowany lub umyty oraz wysuszony.
  • Zaleca się, ale nie trzeba malować domu.
  • Mszenia nie wykonuje się od razu. Po wybudowaniu powinien chwilę odstać w stanie surowym. To ile zależy od metrażu, materiały drewna i innych aspektów. Odpowiedzi na to pytanie powinien udzielić nam wykonawca.

Kiedy wykonać mszenie?

Pierwsze mszenie wykonuje się podczas stawiania, jednak nie jest to jednorazowa czynność. Jest to coś co trzeba wykonywać regularnie co kilka lat. Ile trudno ogólnie powiedzieć, wszystko zależy na dobrą sprawę całkowicie od specyfiki konkretnego budynku.

Jego metrażu, materiałów, otoczenia i kilku innych. Należy uzgodnić te kwestie z wykonawcami, którzy stawiali dom. Jednak średnio mszenie wykonuje się około co 5 lat. W niektórych przypadkach mogą być to 3 lata a w jeszcze innych co 10.

ZALETY DOMU Z BALI

Dom z bali i w ogólne domy z drewna pomimo że posiadają kilka specyficznych cech i właściwości to są jednymi z najlepszych materiałów dla człowieka. Jest to potwierdzenie pewnej reguły, że to co jest wykonane z naturalnych materiałów znacznie wpływa na komfort życia danej osoby.

I jest to jak najbardziej prawda. Oto najważniejsze zalety domów z balii.

Automatyczna regulacja wilgotności powietrza.

Dyfuzja to proces rozprzestrzeniania się cząsteczek w danym środowisku. W takim wielkim uproszczeniu. Nam jednak wystarczy wiedzieć, że chodzi po prostu o utrzymanie się stałej wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Jest to potocznie nazywane „klimatem domu z drewna”. Wilgotność utrzymuje się tam na poziomie około 40% co jest bardzo dobre dla naszego organizmu. Regulacja wilgotności powietrza jest bardzo ważna dla naszych śluzówek co przekłada się bezpośrednio na nasze zdrowie.

Alergicy czy astmatycy powinni żyć właśnie w takich domach. Dużo łatwiej im się tam oddycha, organizm znajduje się również w dużo lepszej kondycji zdrowotnej a ryzyko zachorowania jest znacznie mniejsze.

Uwaga, jest to teraz bardzo istotna kwestia. Aby dom mógł zachować samoistną regulację wilgotności powietrza należy zwrócić uwagę na to co znajduje się na jego ścianach.

Nie może być tam żadnej foli, sklejki czy innej warstwy nieprzepuszczalnej. Tego typu wykończenia całkowicie niszczą koncepcje domu z bali i jego zdrowego wpływu na organizm człowieka. Jeśli znajdzie się wykonawca z takimi chęciami to również dobrze może postawić dom z betonu czy styropianu.

Niskie koszty urządzenia wnętrza

Nie wiem czy niskie to najlepsze słowo. Lepiej jest powiedzieć, że niższe niż w przypadku klasycznego domu. Z czego to wynika? Dom z bali i jego prace wykończeniowe przebiegają stosunkowo szybko bo nie ma potrzeby tynkowania czy tapetowania ścian.

Wszelkie instalacje natomiast nie muszą być prowadzone w betonowych ścianach i mocowane z wierceniem otworów i emisją pyłu. Rury instalacji sanitarnych są zwykle prowadzone w podłodze i narożnikach domu. Dzięki tym rozwiązaniom oszczędzamy czas, pracę i wszelkie prace naprawcze. Jest to zdecydowanie bardzo duży plus całości.

Ekologiczny charakter domu z bali

Drewno to oczywiście materiał w 100% ekologiczny i pochodzący ze źródeł i zasobów odnawialnych. Co prawa traci swój eko charakter w momencie kiedy postanowimy je pomalować czy nałożyć lakiery bądź bejce.

Jednak odradzamy by to robić. Drewno wystarczy wyszlifować i będzie się świetnie prezentowało. Poza tym nie ma czegoś takiego jak ekologiczna farba czy tynk. Wszystkie farby i tynki dekoracyjne oraz lakiery posiadają w sobie toksyczne związki.

Te „eko” – farby i „eko” – tynki to po prostu wyroby, w których ilość formaldehydu jest mniejsza niż zazwyczaj. To samo tyczy się wszystkich lakierów i farb. Drewno jest w pełni naturalne i nie wytwarza żadnych szkodliwych związków a działanie tych będących np. w innych przedmiotach np. meble jest znacznie niwelowane.

Jeśli zainteresował was ogólnie temat ekologicznego domu ale przede wszystkim zdrowego to w szczególności polecamy ten artykuł poświęcony całkowicie tematyce ekolo miejsca zamieszkania https://instahome.info/wp-admin/post.php?post=1410&action=edit. Dom z bali jest bez wątpienia jedną z takich opcji ale nie jedyną dlatego zachęcamy do zapoznania się z całością i spojrzenia na różne dostępne opcje.

Idealna izolacja cieplna drewna

Dom z bali daje nam oczywiście możliwość zamontowania dowolnej formy ogrzewania jaka nam odpowiada. Jednak posiadają one kilka naturalnych cech, które stawiają je znacznie ponad standardowymi domami.

Po pierwsze drewno się znacznie wolniej nagrzewa niż taki beton. Dlatego latem znacznie wolniej się nagrzewają i panuje tam przyjemny chłód, zimą natomiast temperatura obniża się dużo wolniej, dlatego nie ma żadnej presji związanej z szybkim ogrzaniem domu po np. powrocie z pracy. Bale poza tym posiadają bardzo niską przewodność cieplną dzięki czemu są świetnym izolatorem.

Oznacza to, że kiedy się nagrzewają pochłaniają bardzo duże ilości ciepła, które są następnie zwracane do pomieszczenia. Dzięki temu nie trzeba martwić się, że będzie ono uciekało z domu.

Bardzo istotne przy termoizolacyjności ścian ma szczelność ich połączeń. Uwaga! Do ocieplania ścian z drewnianych bali nie wolno stosować styropianu czy płyt poliuretanowych.

Posiadają one zamkniętą budowę komórkową przez co na styku z drewnem będzie skraplać się para wodna. Kiedy myślimy nad domem z bali bardzo mocnym argumentem jest oszczędność na kosztach ogrzewania i powyższe właściwości, z którymi nie spotkacie się w domach wykonanych z betonowych bloczków.

Bardzo szybka budowa domu z bali

Jest to kolejny bardzo dobry argument, żeby zastanowić się nad stawianiem domu z bali. Nie dość, że jego czas budowy jest dużo krótszy to w dodatku można go robić w całym roku niezależnie od pogody. O tym jednak za chwilę.

Jedyna cecha wspólna ze standardowymi domami jest wylanie fundamentów, to tyle. Wszelkie prace mokre, które występują przy budowie zwykłych domów nie mają miejsce tutaj. Dlatego właśnie prace są wykonywane znacznie szybciej i niezależnie od warunków atmosferycznych.

Drewno jest tak dobrym materiałem, że nie trzeba martwić się w żadnym stopniu o opady czy wilgotną atmosferę otoczenia. Drewno jest całkowicie odporne. Istotne jest też to, że stawianie bali samo w sobie jest też dużo szybsze niż wykonywanie ścian z betonowych bloczków.

Jak długo wytrzyma dom z drewna

Domy z drewna wbrew przekonaniu wielu osób bez problemu przetrwają wiele pokoleń i stuleci. Drewno jest niezwykle trwałym i odpornym na wszelkie warunki atmosferyczne materiałem. Intensywny deszcz i wilgotna atmosfera? Żaden problem.

Mrozy i opady śniegu jasne może być. Klimat górski czy nadmorski? Bez różnicy. W każdej z wymienionych sytuacji drewno sprawdzi się bardzo dobrze. Należy pamiętać, że drewno to materiał, które stale pracuje. Dlatego przez pierwsze kilka lat użytkowania drewno się kurczy a dom lekko osiada.

Jednak nie jest to nic czym należy się martwić. Jest to jak najbardziej normalne zjawisku, które ma miejsce w przypadku wszystkich drewnianych domów. Po tych kilku latach drewno będzie już w 100% gotowe i nie będzie przejawiało żadnych problemów użytkowych. Jeśli oczywiście będziemy o nie dobrze dbać.

Klimat domu z drewna

Powiedzieliśmy o tym już kilka słów, ale teraz trochę rozwiniemy temat. Ogromnym plusem domu z drewna jak już wspominaliśmy jest utrzymanie wilgoci na stałym poziomie 40% oraz właściwości termoizolacyjne.

Alergicy, astmatycy i w ogóle wszystkie osoby mają problemy z układem oddechowym będą się czuć niezwykle komfortowo w takim domu. Takie profity nie dotyczą jednak tylko osób z chorobami układu oddechowego, ale i tych bez żadnych zdrowotnych przypadłości.

Drewno, zresztą tak jak wszystkie naturalne materiały bardzo dobrze wpływa na nasze samopoczucie i komfort bytowania. Od utrzymania stałego poziomu wilgotności powietrza, przez właściwości termoizolacyjne na całkowitej regulacji klimatu.

Dodatkowe zalety domu z bali

  • Drewno absorbuje szkodliwe substancje z otoczenia.
  • Jest bardzo trwałym i odpornym materiałem budowlanym i nie tylko.
  • Nadaje się do powtórnego wykorzystania, dzięki czemu nie szkodzi środowisku.
  • Jest niezwykle eleganckie i bardzo korzystnie wpływa na prezencję domu.

WADY DOMU Z BALI

Całkiem sporo zalet prawda? Drewno jest naprawdę świetnym materiałem, ale nie idealnym. Ma również swoje wady przez co część osób może ostatecznie zrezygnować z niego. Nie są to co prawda wady, które obracają nasze życie o 180 stopni i uniemożliwiają komfortowe życie w takim domu.

Będą to po prostu kwestie, które staną się dla niektórych naprawdę upierdliwe i na ich rzecz zdecydują się jednak na mniej wymagający dom z betonowych bloczków.

Mszenie

O tym czym jest mszenie już napisaliśmy, więc nie będziemy się powtarzać na nowo. Jest to proces izolacji łączeń m.in. pomiędzy balami. Jest to obowiązkowe zadanie, które należy cyklicznie powtarzać w zależności od specyfiku domu.

Może mieć ono miejsce co 3 lata, albo co 10. Wszystko zależy od domu. Nie można zaniedbać tego procesu i trzeba wykonywać go regularni. Najlepiej z pomocą fachowca, który wie jak się zabrać do tego zadania.

Dźwiękoszczelność

Drewno nie jest za bardzo dźwiękoszczelne, a raczej jest znacznie mniej dźwiękoszczelne niż budynki wykonane z betonowych bloczków. Przez co np. mocy wiatr czy dźwięki z zewnątrz są bardziej słyszalne niż w przypadku zwykłych budynków. Nie zrozummy się też źle.

To nie tak, że w domu z drewna słychać absolutnie wszystko, nie da się w spokoju posiedzieć, poczytać czy pooglądać telewizji jak na zewnątrz wieje wiatr. Da się i to bez najmniejszych problemów tylko intensywność dźwięków zewnętrznych będzie trochę większa.

Drewno ciągle pracuje

Drewno jest materiałem, które cały czas pracuje, dlatego trzeba przyzwyczaić się do skrzypiących podłóg itp. Drewno jest naturalnym materiałem, który jakby to ująć cały czas „żyje”.

CZY WARTO BUDOWAĆ DOM Z BALI?

Naszym zdaniem warto jak najbardziej. Jest tańszy, szybszy w postawieniu, ekologiczny oraz zdrowszy dla domowników. Posiada bardzo dużo zalet, które bardzo pozytywnie wpływają na nas i pozwalają nie uszczuplić aż tak bardzo naszego portfela. A co do wad?

No cóż. Naszym zdaniem idzie bez większych problemów przymknąć na nie oko. Właściwości, które daje nam dom z bali i ogólnie dom z drewna są na tyle dobre, że warto się przemóc i żyć z tymi małymi „utrudnieniami” chociaż jest to i tak słowo wyolbrzymiające całość. Plus należy pamiętać jeszcze o mszeniu.

Podsumowując tak, naszym zdaniem jak najbardziej warto zainwestować w dom z bali jeśli odpowiada nam taki klimat.