Deski elewacyjne znajdują swoje zastosowanie głównie jako wysokiej jakości materiał wykończeniowy, może je stosować w wielu różnych sytuacjach, między innymi takich jak wykończenie fasady czy też pasów około okiennych.

To oczywiście tylko kilka z ich naprawdę wielu zastosowań, które wbrew nazwie nie ograniczają się wyłącznie do prac zewnętrznych.

Gdzie stosuje się deski elewacyjne?

Najczęściej wykorzystuje się je tak jak nazwa wskazuje w warunkach zewnętrznych na elewacjach oraz fasadach budynków np. jako element ozdobny.

Dzięki nim będziemy w stanie w bardzo atrakcyjny sposób wykończyć szczyty budynków, podsufity czy kominy. Można również dekoracyjnie wykończyć pasy dookoła okienne.

Z racji, że deski elewacyjne posiadają całą masę wzorów czy kolorów nasza inwencja twórcza nie jest w żaden sposób ograniczana.

Poza tym absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie by montować je wewnątrz budynków.

Ile kosztuje deska elewacyjna?

Cóż, jest to zależne od bardzo wielu czynników chociażby takich jak jej grubość, konkretne drewno, z którego została wykonana czy też po prostu rozmiar.

Jednak średnia cena przy założeniu, że grubość nie przekracza 20mm a szerokość 15 cm to za m2 takiej deski przyjdzie nam zapłacić w okolicach 45 zł.

Należy mimo wszystko mieć na uwadze to co wcześniej napisaliśmy na samej górze, cena może się w diametralny sposób różnić w zależności od gatunku drewna, wymiarów itp.

Z jakiego drewna są wykonane deski elewacyjne?

Zazwyczaj z takiego jakie sami sobie po prostu wybierzemy (taki żart), postanowiliśmy wybrać i skategoryzować najczęściej wybierane gatunki drewna w ogóle oraz te ograniczone do polskiej flory.

Najczęściej wybierane gatunki drewna:

  • Cedr czerwony
  • Modrzew syberyjski
  • Meranti
  • Garapa
  • Murere
  • Dabema

Najczęściej wybierane polskie gatunki drewna

  • Sosna
  • Świerk
  • Modrzew
  • Dąb

Deska elewacyjna wymiary

Wśród najpopularniejszych wymiarów deski elewacyjnej bez wątpienia znajdziemy następująco:

Grubość – 20mm, szerokość to natomiast 120mm lub 160mm a długość to 1500mm. To właśnie deski o takich wymiarach są najczęściej sprzedawane.

Jednak absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie aby wymiary były spersonalizowane pod nasze indywidualne zapotrzebowanie, jednak nie każdy sklep czy hurtownia będzie oferowała tę usługę i będziemy musieli ograniczyć się do wybory kilku z dostępnych opcji.

Gdzie kupić deski elewacyjne?

Deski elewacyjne nie są specjalnie trudne do kupienia, bez większych problemów będziemy w stanie dostać je w sklepach dyskonatch takich jak OBI, Leroy Merlin, Castorama itp. Można również składać indywidualne zamówienia w dedykowanych sklepach.

Warto też rozejrzeć się po hurtowniach budowlanych zarówno tych stacjonarnych jak i internetowych.