Czym są farby ze srebrem? Farby ze srebrem to nic innego jak specjalistyczne farby ze znacznie zmodyfikowanym składem wzbogaconym o srebro, które bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie innych ludzi. Dzięki temu, że są one bardzo często umieszczane oraz zamykane w niewielkich kapsułkach pozwala zachować im swoje zdrowotne właściwości na naprawdę bardzo długi okres czasu.

Samo srebro w przemyśle malarskim jak i medycznym jest bardzo dobrze znane ze swoich unikalnych właściwości. Należą do niego chociażby między innymi właściwości dezynfekujące, poza tym bardzo dobrze sprawdzają się w likwidacji różnych niepożądanych narośli w pomieszczeniach, mowa tutaj oczywiście o grzybach, algach czy porostach. Bardzo dobrze radzi sobie także z bakteriami w pomieszczeniu.

Dzięki temu jest właśnie bardzo często stosowana w szpitalach, przychodniach, pokojach dziecięcych czy dla alergików. Jednak nie tylko tam trzeba stosować farby ze srebrem. Znajdą także swoje zastosowanie w życiu codziennym w naszych własnych domach czy mieszkaniach lub innych miejscach publicznych.

Czy warto inwestować w farbę ze srebrem dla nas samych?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy farby ze srebrem stosuje się głównie w szpitalach, przychodniach oraz innych tego typu miejscach związanych ze zdrowiem oraz ogólnym leczeniem. jednak nie jest to produkt o wyłącznie takim zastosowaniu można go także całkowici swobodnie wykorzystywać w miejscach prywatnych takich jak chociażby nasze mieszkania, jednak w jakich sytuacjach warto to w ogóle zrobić? Czy jest sens wydawania dodatkowych pieniędzy na taką formę zabezpieczenia?

Gdzie warto stosować farby ze srebrem i jakie są ich najważniejsze właściwości?

 • Warto zacząć od tego, że farby ze srebrem bardzo pomagają w likwidowaniu wielu przeróżnych rodzajów grzybów i bakterii. Z tego właśnie powodu świetnie sprawdzą się między innymi w miejscach takich jak pokój dziecięcy. Dość oczywistym jest to, że noworodki, niemowlaki czy po prostu małe dzieci są w szczególności bardzo mocno narażone na zachorowania. Dlatego właśnie pomalowanie pokoju swojej pociechy tego rodzaju farbą zapewni jej większe bezpieczeństwo oraz ochronę przed kontaktem z grzybami czy bakteriami, które mogą być dla malucha bardzo niebezpieczne.
 • Pomieszczenia mieszczące się w wilgotnym klimacie oraz środowisku. Nie jest żadną niespodzianką, że budynki mieszczące się w wilgotnym otoczeniu i środowisku są w szczególności narażone na pojawienie się w nich różnych grzybów, pleśni czy porostów. Takie miejsca są idealne do zastosowania farb ze srebrem, które dzięki swoim właściwością zapobiegną ich rozprzestrzenianiu się oraz zaczną je likwidować. Baseny, kuchnie czy hale, w których przechowywana jest żywność świetnie nadadzą się do wykorzystania farb ze srebrem.
 • Farba ze srebrem idealnie pasuje do przedszkoli czy żłobków. Oddając nasze dziecko do przedszkola czy żłobka zależy nam by było tam jak najbezpieczniejsze nie tylko przed innymi ale również przed tym co czai się niewidoczne dla ludzkiego oka. Bakteriami oraz grzybami mogącymi wywoływać groźne choroby. A już w szczególności u małych dzieci. Dlatego właściciele prywatnych przedszkoli jak i przedszkola publiczne powinny tym bardziej zainwestować w tego typu farby by zwiększyć ochronę najmłodszych.

Najważniejsze właściwości farb ze srebrem

 • Farba ze srebrem niszczy aż 99,99% wszelkich grzybów oraz bakterii w najbliższym otoczeniu zagrażających ludziom, dlatego jest to świetny wybór do pokojów dziecięcych jak i dla alergików.
 • Charakteryzują się bardzo wysoką przepuszczalnością pary wodnej dzięki czemu w bardzo upalne dni jak i w pomieszczeniach z wyższym współczynnikiem wilgoci ściany nie odczują żadnych negatywnych konsekwencji.
 • Dzięki zastosowanej podczas produkcji technologii farby w ogóle nie żółkną i trzymają swój oryginalny kolor jeszcze przez bardzo długi czas po zakończeniu prac malarskich.
 • Z racji, że są to farby ochronne są one odporne na wszelkie zmywanie oraz szorowanie. Bezpośredni kontakt z wodą jeśli nie jest stały nie jest żadnym problemem czy przeszkodą.
 • Do jednych z najważniejszych atutów farb ze srebrem należy m.in. wysoka odporność na wszelkiego rodzaju pleśnie, grzyby, porosty i nie tylko
 • Można wykorzystywać na nie środki dezynfekujące które nie uszkodzą powłoki. Nie musimy dzięki temu martwic się intensywniejszymi plamami bo wystarczy użyć po prostu odpowiedniego specyfiku.
 • Bardzo dobrze wpływają na ludzki organizm a nawet dodatkowo go wzmacniają i poprawiają samopoczucie.
 • Pomimo, że są to farby typowo „medyczne” świetnie sprawdzają się również w roli dekoracji ściennych, przy projektowaniu nie zapomniane o aspektach wizualnych.
 • Do tego należy jeszcze wspomnieć, że są bardzo łatwe w aplikacji oraz zapewniają bardzo duże krycie.
 • Farbą można pokrywać zarówno ściany jak i sufity co pozwala nam na pokrycie całych pomieszczeń i zapewnienie sobie dodatkowego bezpieczeństwa.

Ile kosztują farby ze srebrem? Czy jest to spory wydatek?

Czym są farby ze srebrem?
Czym są farby ze srebrem? 2

Nie ma co tego ukrywać, kwestia ceny zawsze należała do jednych z najważniejszych kwestii podczas robienia zakupów. I to właśnie pewnie z tego powodu wiele osób się nie zdecyduje na farbę ze srebrem ponieważ jest ona po prostu droga. W porównaniu do klasycznych farb rzeczywiście charakteryzuje się dużo wyższą ceną niż przeciętne farby ścienne.

Jednak wydaje nam się, że nie powinno to mimo wszystko kogokolwiek dziwić. Skoro farby ze srebrem posiadają naprawdę całkiem sporą ilość unikalnych właściwości muszę mieć także swoją cenę. Dlatego podczas zakupu należy zadać sobie pytanie ile tak naprawdę jest warte nasze bezpieczeństwo i zdrowie i czy jesteśmy w sytuacji gdzie taka inwestycja jest po prostu potrzebna.

Jednak mimo to wydaje nam się, że inwestycja w farby ze srebrem nie będzie nigdy przepłaceniem a dbaniem o zdrowie nasze oraz innych. No dobra ale ile dokładnie kosztują? Zależy od firmy od jakiej zdecydujemy zakupić się farby, od ilości jaką potrzebujemy oraz innych istotnych czynników. Za 5l opakowanie marki wyższej jakości przyjdzie nam zapłacić około 350 – 400zł.

W jaki sposób malować farbą ze srebrem?

Cóż, pomimo tego, że farby ze srebrem to dość oryginalny i mocno specjalistyczny produkt cały proces ich nanoszenia na ściany nie różni się praktycznie niczym od klasycznej farby ściennej. Można powiedzieć, że jest identyczny. Poniżej skrócie przedstawimy wam cały proces aplikacji.

Tak jak w przypadku wszystkich innych farb należy zacząć najpierw od odpowiedniego przygotowania podłoża. Musi być ono oczyszczone ze wszelkiego rodzaju skaz oraz zabrudzeń między innymi takich jak nadmierna ilość kurzy czy pyłu. Jeśli na powierzchni ściany znajdują się pozostałości po poprzednich farbach należy je w całości i w bardzo dokładny sposób usunąć. To samo tyczy się plam po oleju i innych tłustych cieczach (je należy usuwać w szczególności).

Sytuacja wygląda tak samo w przypadku plam po oleju i innych tłustych cieczach (je należy usuwać w szczególności).

Natomiast jeśli na ścianie pojawiają się ubytki czy dziury lub jakieś pęknięcia to należy zadbać o ich wypełnienie, wygładzenie oraz wypoziomowanie. Kiedy już w odpowiedni sposób oczyściliśmy podłoże możemy zacząć je przygotowywać. Najpierw należy je w odpowiedni sposób zagruntować aby wzmocnić samą ścianę jak i przyszłą warstwę.

Jakich narzędzi malarskich używać?

Nakładanie farby może odbywać się w klasyczny sposób za pomocą pędzli oraz wałków oraz poprzez metodę natryskową (dopiero po odpowiednim rozcieńczeniu zależnym od indywidualnych farb). Sama farba jest już gotowa do użycia i nie trzeba jej rozrabiać z różnymi rozcieńczalnikami ani wodą. Ewentualnie jeśli farba by zgęstniała można rozrobić ją ale z małą ilością wody (najlepiej wodociągowej). Jest to zazwyczaj około 5% ilości całej farby.

Jak już sami pewnie zauważyliście farby ze srebrem to niezwykłe produkty, które mogą być stosowane poza takimi obiektami jak szpitale czy przychodnie. Chociażby w naszym domowym zaciszu, przedszkolach czy jakichkolwiek miejscach użytku publicznego. Pomimo trochę wyższej ceny od klasycznych farb zakup tak niezwykłego wyrobu będzie bez wątpienia dobrą inwestycją tak jak w przypadku farb z serii Titanium od producenta Pigment.