Czym pomalować elewacje? Pytanie jednocześnie bardzo proste z bardzo złożoną odpowiedzią, która wymagała napisania całego artykułu. O ile sam proces malowania elewacji budynku jest niezwykle prosty i nie wymaga od nas żadnej większej filozofii to wybór farby, którą należałoby to zrobić to już zupełnie inna kwestia. Na ten moment nie brakuje dostępnych na rynku farb elewacyjnych, które świetnie sprawdzą się podczas tego typu prac malarskich. Zatem pytanie, którą wybrać?

Na ten moment najczęściej wybierane i najchętniej kupowane są dwa rodzaje farby. Silikonowa oraz Akrylowo – silikonowa. Dlaczego tak dokładnie jest wyjaśnimy już za chwilę. To oczywiście nie wszystkie dostępne na rynku farby ale te cieszące się największą popularnością.

A teraz odpowiedzmy sobie na pytanie dlaczego są tak chętnie kupowane?

Czym pomalować elewacje czyli jaką farbę do malowania elewacji domu należy wybrać?

Tak jak już powyżej wspomnieliśmy opcji do wyboru jest całkiem sporo i należy wiedzieć czym one się od siebie różnią, aby wybrać jak najbardziej odpowiednią do swoich potrzeb.

Farba silikonowa – jest to najwyższej jakości farba elewacyjna. Posiada świetną odporność na zabrudzenia, uszkodzenia, wilgoć, agresję biologiczną i nie tylko. Można ją stosować w mieście, na wsi i wielu innych miejscach.

Nic jednak nie jest idealna, tutaj w szczególności cena. Jest to najdroższa farba elewacyjna i przyjdzie nam za nią płacić od 180 do nawet 200 zł za 10l. Nie ma co się jednak martwić, ponieważ mamy alternatywę.

Farba akrylowo – silikonowa – jest to tańsza alternatywa dla zwykłej farby silikonowej. Jest druga najlepsza dostępna farba elewacyjna a jej charakterystykę można podsumować jednym zdaniem. „Jest jak farba silikonowa tylko z gorszymi parametrami”.I jest to prawda. Robi to silikonowa tylko z trochę mniejszą wydajnością.

Przede wszystkim jest tańsza, za mniejsze pieniądze mamy tylko trochę słabszy ale cały czas świetny produkt.

To są dwie najchętniej kupowane farby, następne następne pozycje to produkty kupowane niezwykle rzadko.

Farba silikatowa – jest to genialna farba pod wieloma kątami, lepsza nawet od silikonowej. Posiada lepsze właściwości hydroizolacyjne oraz paroprzepuszczalne, plus do tego jest znacznie tańsza. Jednak nie jest ona na nasz klimat. Wykonanie jej w Polskich warunkach jest niemożliwa. Farba musi schnąć albo w pełnym cieniu albo w umiarkowanym słońcu.

Zbyt intensywne słońce zniszczy ją przez co zacznie odpadać a z częściowo nachodzący na nią cień może się na niej odbić.

Są to świetne farby tylko na klimat śródziemnomorski. Plus posiada tylko pastelową paletę kolorów gdzie reszta w tym zestawieniu ma pełną paletę barw.

Farba silikonowo – silikatowa – farba z typowo średniej półki. Jeśli mieszkacie w mało wymagających miejscach np. na obrzeżach miast z dala od pól oraz w suchym otoczeniu powinna również się sprawdzić. Poza tym jest bardzo dobrym wyborem do malowania np. garaży.

Farba akrylowa – jest najtańszych farba elewacyjna w zestawieniu. Bardzo łatwo się brudzi i jest trudna w czyszczeniu. Nie zaleca się wykonywanie jej w miejscach pylących takich jak drogi polne, pola itp.

Farba wapienna – Potraktujcie to tylko jako ciekawostkę. Farba wapienna to wymysł PRLu. Jest bardzo tania i na ten moment maluje się za jej pomocą świniarnie. Dlaczego? Ponieważ jej kolor to biel uzyskana na wapnie, która odstrasza muchy.

Farba cementowa – tutaj również mamy ciekawostkę. Spotkaliśmy się z taki „zwrotem” w internecie. NIE, nie ma czegoś takiego jak farba cementowa. Osoba, która o tym pisała nie miała zielonego pojęcia co robi i najpewniej pomyliła tę farbę z farbą betonową.

Jest to zupełnie coś innego , ponieważ farba betonowa to specjalna dekoracja, która swoją nazwę zawdzięcza efektowi wizualnemu, który oferuje.

Jeśli jesteście zdecydowani na kupno, którejś z powyższych farb to polecamy zapoznać się z ofertą naszych produktów. https://www.budujto.pl/pl/c/Farby-fasadowe-i-elewacyjne/146 Znajdziecie tam głównie farby silikonowe oraz akrylowo – silikonowe. Są to bestsellery, które cieszą się największym zainteresowaniem w naszym sklepie.

Ile kosztuje farba elewacyjna? Czy cena jest wysoka?

Cena jest całkowicie zależna od tego na jaką dokładnie się zdecydujemy. Poniżej przedstawimy wam wycenę wyłącznie farb silikonowych oraz akrylowo – silikonowych.

  • Cena farby elewacyjnej (akrylowo – silikonowej i silikonowej) na przestrzeni lat:
  • Cena farby elewacyjnej w 2019 roku: Akrylowo – silikonowa – około 100 zł za 10l. Silikonowa – około 130zł.
  • Cena farby elewacyjnej w 2020 roku: Akrylowo – silikonowa – około 120 zł za 10l. Silikonowa – około 160zł.
  • Cena farby elewacyjnej w 2021 roku: Akrylowo – silikonowa – około 150 zł za 10l. Silikonowa – około 180zł.

Najbardziej aktualna cena farby elewacyjnej w 2022 roku: Akrylowo – silikonowa – około 160 zł za 10l. Silikonowa – około 200 zł za 10l.

Ile zapłacimy za malowanie elewacji 2022 roku?

Malowanie elewacji – cena w 2022 roku

Ceny są mocno uzależnione od regionu, w którym się znajduje wykonawca. Jednak średnio za pomalowanie m2 elewacji w 2022 roku bierze się zazwyczaj około 35 – 40 zł. Koszty rozstawienia rusztowania itp. to jednak zupełnie inna kwestia, która jest niezależna od robocizny. Rusztowanie jeśli nie posiadamy własnego będziemy musieli wynająć co może nas kosztować od 100 do 200 zł za dobę plus koszty jego złożenia i rozłożenia.’

Ile kosztuje pomalowanie m2 elewacji w 2021 roku?

Na rok 2021 za pomalowanie m2 elewacji przyjdzie nam zapłacić około 30zł. Tak wiemy jest to cena stosunkowo wyższa niż w poprzednich latach ale pandemia oraz inflacja dają się mocno we znaki przez co nie tylko towary ale również same usługi stają się droższe nawet nie z roku na rok ale z miesiąca na miesiąc. W następnych latach czekają nas zapewne kolejne podwyżki.

Ile kosztuje malowanie elewacji w 2020 roku?

Pomalowanie elewacji w 2020 rok podrożało względem lat poprzednich. Nie ma co ukrywać, że wszystkiemu jest winna pandemia i nieciekawie wyglądająca sytuacja gospodarcza i ciągle rosnące ceny. Na ten moment w 2020 roku za pomalowanie m2 elewacji przyjdzie nam zapłacić nawet 25zł. A prognozy na spadek tych cen nie nadciągają w żadnym wypadku.

Ile kosztuje malowanie elewacji w 2019 roku?

W roku 2019 malowanie elewacji kosztuje 15 – 20 zł za m2. Oczywiście cena ta może ulegać zmianom w zależności od regionu w jakim praca została wykonywana. Na ten moment nie zapowiadają się również żadne podwyżki więc mamy na 80% pewność co do stabilności tych stawek przez następne kilka lat (chyba, że wydarzy się coś naprawdę trudnego w opanowaniu).

Poniżej macie ceny brutto w zależności od regionu:

  • Bydgoszcz – średnio 32 zł za m2.
  • Warszawa – średnio 36 zł za m2.
  • Opole – średnio 29 zł za m2.
  • Poznań – średnio 30 zł za m2.
  • Wrocław – średnio 33 zł za m2.

Jak widzicie ceny są dość podobne niezależnie od miejsca.

Czym pomalować elewacje jak najlepiej?

Czym pomalować elewacje?
Czym pomalować elewacje? 2

Czym pomalować elewacje?

Elewacje możemy malować ręcznie lub natryskowo. Jednak metoda natryskowa pod kątem wizualnym jest dużo mniej estetyczna niż klasyczne malowanie przy pomocy wałka lub pędzla.

Ścianę malujemy wykonujący pionowe ruchy od góry do doły. Wtedy całość prezentuje się najlepiej. UWAGA! Należy wykonać przynajmniej dwie warstwy aby efekt był taki jak oczekujemy.

A co z gruntowaniem? Czy trzeba zagruntować elewację?

Nie, jeśli tynk na naszej elewacji jest tynkiem, w którego składzie znajdują się żywice (jest to większość tynków). To całość wystarczy po prostu dokładnie umyć i wysuszyć. Gruntowanie stosujemy w przypadku tynków cementowo – wapiennych.

Kiedy powinniśmy malować elewację?

Skoro już wiemy czym pomalować elewacje to należy sobie zadać również pytanie kiedy to robić? Przede wszystkim odradzamy głębokie upały w samo południe. Na skutek zbyt wysokiej temperatury farba może zbyt szybko wyschnąć czego efektem będzie bardzo mało atrakcyjny kolor a w skrajnych przypadkach zacznie nawet odpadać.

Najlepiej jest kiedy prace rozpoczynamy bardzo wczesnym rankiem najlepiej w okolicach godziny 5.00 albo wczesnym wieczorem kiedy temperatura zaczyna spadać.

Szukacie inspiracji? Jeśli nie jesteście jeszcze w 100% zdecydowani co zrobić ze swoją elewacją to polecamy wam przeczytać ten artykuł. Rzuciliśmy w niego kilka bardzo modnych oraz popularnych rozwiązań, które możemy wykonać na swojej elewacji https://instahome.info/modna-elewacja-domu-to-najlepsze-rozwiazania/ . Mamy nadzieje, że te inspiracje pozwolą wam dokonać wyboru, który będzie dla was bez wątpienia was zadowoli pod względem nie tylko wizualnym ale i użytkowym.