Czego unikać przy robieniu zakupów w internecie? Kiedy decydujemy się na zrobienie zakupów w internecie powinniśmy wybierać strony co do, których mamy pewność, że nie są zwykłym scamem.

Czym jest scam? O tym opowiemy dokładniej w późniejszej części artykułu.

Nie ma tutaj znaczenia czy rzeczami, które chcemy zamówić są ubrania, elektronika, materiały budowlane czy cokolwiek innego.

Dlatego właśnie pokażemy wam dzisiaj jak w skuteczny sposób możemy odróżnić zwykły lewy sklep internetowy, który jest tylko skokiem na kasę na naiwnych czy od dobrej platformy zakupowej w przypadku, której nie macie się o co absolutnie martwić.

Odróżnienie jednego od drugiego nie jest to specjalnie trudne, wystarczy zwrócić uwagę na kilka poniższych kwestii, do których teraz przejdziemy.

Regulamin sklepu

Jednym z podstawowych warunków jakie musi spełnić sklep internetowy (także z prawnego punktu widzenia) jest posiadanie swojego własnego regulaminu.

Jeśli nie jest on nigdzie dostępny, ani w zakładkach ani w stopce (na samym dole strony) strony głównej to możemy w tym miejscu skończyć robienie zakupów.

Jeśli brakuje tak podstawowego elementu to nie ma nawet co tracić czasu na resztę sprawdzania.

Regulamin jest dokumentem, który definiuje i określa całą politykę działania sklepu w imię, której funkcjonuje i prowadzi działalność.

Jeśli takowego brakuje to mamy do czynienia najpewniej z postawioną na szybko stronką nastawioną na typowy wyzysk kupujących tam osób. I to jest między innymi typowy przykład klasycznego scamu.

Co to „scam” i „dropshipping”?

Dobra wspomnieliśmy już scumie kilka razy to chyba przyszedł także czas by dokładnie wyjaśnić czym on jest.

Jak już zapewne zdążyliście się domyślić między innymi na podstawie powyższego przykładu scum to najzwyklejsza próba oszustwa, jednak nie ona zawsze taka oczywista jak to przedstawiliśmy.

Czasem jest ona przeprowadzana na zasadzie klasycznego podstępu gdzie wciska nam się jakiś super produkt, który w rzeczywistości okazuje się zwykłym badziewiem.

O scumach było dość głośno jakiś czas temu za sprawą wielu dużych influencerów, którzy za pomocą różnych platform jednak głównie instagrama promowali typowo zakłamane oferty.

Np. „wysokiej klasy zegarki” czy „specjalne pasty do zębów”, które w rzeczywistości jedyne co robiły to niszczyły szkliwo.

W jaki sposób przebiega scam?

Cóż nie ma w tym nic specjalnie trudnego. Wystarczy, że osoba x założy stronę internetową (dzisiaj jest to niesłychanie szybkie i proste) i zareklamuje ją chociażby na Facebooku.

Zobaczymy całą masę reklam z niezwykłych promocjami np. zegarki przecenione z 1000 zł na 300 czy 200. Bardzo kusząca oferta prawda? Oczywiście ale nie w sytuacji gdzie zegarek jest warty grosze i jest zwykłym szmelcem.

Takie zegarki można kupić hurtowo ze stron takich jak między innymi aliexpres gdzie przy zakupieniu większej ilości sztuk mamy możliwość wykonania graweru czy dodania logo w cenie samego zamówienia.

W takiej sytuacji cena jednego zamówionego zegarka wynosi około 5 -10 zł.

Właśnie tego typu oferty były niejednokrotnie promowane przy współpracy z różnymi influencerami przez co zasięg reklamy był naprawdę ogromny.

Mówimy o kontach, który potrafiły mieć po ponad jeden milion obserwujących.

Oczywiście to nie jedyne możliwy promocji swojego produktu.

Zostają jeszcze reklamy na googlu, facebooku oraz innych mediach społecznościowych.

Osoba, która dała się nabrać i zdecydowała zakupić przeceniony towar w około 60% otrzymuje tanie badziewie z aliexpres a w pozostałych 40% nie dostaje w ogóle zamówionej przez siebie paczki.

Nie trzeba też chyba nikomu tłumaczyć co dzieje się późnij. Kontakt się urywa, sklep jest zamykany i tyle było z naszych pieniędzy.

Po czym rozpoznamy scam na stronie?

  • Brak dostępnego regulaminu sklepu czy polityki prywatności (tak zwane ciasteczka)
  • Dostępne metody płatności wyłącznie za pośrednictwem przelewu (zazwyczaj wyłącznie szybkie płatności takie jak paypal czy blik)
  • Kontakt ze sprzedawcą odbywa się wyłącznie poprzez maila, brak numerów telefonu czy nawet adresu siedziby przedsiębiorstwa
  • Brak wszelkich danych na temat właściciela czy wcześniej wspomnianej siedziby firmy oraz maila.
  • Bliźniaczo podobne produkty do tych dostępnych na aliexpresie a nawet często wykonane jeden do jednego.

Czym jest dropshipping?

Dropshipping w przeciwieństwie do scamu nie jest absolutnie niczym nielegalnym, jest to wręcz podstawa dzisiejszego handlu zarówno stacjonarnego jak i internetowego.

W wielkim skrócie dropshipping to kupowanie taniej i sprzedawanie drożej.

Brzmi podobnie do scamu prawda? Absolutnie nie, dropshipping to zjawisko, na którym stoi dzisiejszy handel, w którym codziennie bierzemy udział.

Kupując ubrania w znanych sieciówkach płacimy za nie więcej niż wynosi koszt ich produkcji, to normalne. Zatem w czym tkwi różnica?

Otóż w tym, że w przypadku scamu jesteśmy wprost oszukiwani co do jakości, pochodzenia, materiału wykonania i naprawdę wielu innych aspektów.

W przypadku dropshippingu doskonale wiemy z jakiego materiału są wykonane produkty, które kupujemy, kto je wyprodukował, kto je sprzedał i gdzie itp.

Dzięki temu możemy domyślić się, że bluzka za 10 zł z sieciowej marki nie będzie czymś co pozostanie w bardzo dobrym stanie przez wiele wiele lat.

Do tego jeszcze każdy po drodze musi zarobić prawda? Nikt nie będzie pracował za darmo.

Producentowi muszą zwrócić się koszty produkcji i musi na tym jeszcze zarobić. Sprzedawca ponosi koszty kupna produktu bezpośrednio z fabryki oraz jego dystrybucji.

Poza tym jest jeszcze kwestia utrzymania obiektu, pracowników etc.

Jeśli chcecie kupić taniej niż w sklepie próbujcie w hurtowni ale tam albo nie prowadzą sprzedaży detalicznej albo przyjmują zamówienia wyłącznie na większą ilość lub mają podpisane umowy na indywidualną dystrybucję.

Możliwe formy płatności

Kolejną bardzo istotną kwestią jest także to w jaki sposób możemy dokonywać płatność w danym sklepie.

We wszystkich wiarygodnych sklepach najczęstszymi dostępnymi formami płatności są szybkie przelewy, klasyczne przelewy bankowe oraz także płatność przy pobraniu.

Powinniśmy zwracać na to uwagę podczas finalizacji zakupów.

Jeśli opcja płatności za pobraniem nie jest dostępna to radzimy zrezygnować (oczywiście jeśli zamawiamy coś fizycznego).

Żeby się dodatkowo upewnić polecamy również poczytać komentarze w witrynie google a nie sklepowej.

Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na te posiadają 3 gwiazdki oraz poniżej, tam znajdziecie najbardziej wiarygodne opinie.

Natomiast jeśli nie ma jeszcze żadnych opinii to oznacza, że sklep powstał stosunkowo niedawno i nie ma wiarygodnej historii.

Możliwe formy dostawy

Zaraz obok możliwych form płatności patrzymy na możliwości dostawy naszego towaru.

W przypadku materiałów takich jak płyty g – k, narożniki itp. to dostawa jest dużo bardziej wymagająca i zależna od odległości jaką musi przebyć i niejednokrotnie może ona przewyższyć wartość samego towary.

Dlatego właśnie warto zamawiać tego typu materiały z pobliskich hurtowni.

Jednak jest to dobra oznaka bo świadczy o tym, że mamy do czynienia z wiarygodnym sprzedawcą (tego typu dostawy dotyczą tylko materiałów trudnych logistycznie, farby, narzędzia, śrubki itp. są bezproblemowo wysyłane kurierem).

Dane właściciela strony

Jak już wspomnieliśmy, na stronie powinny znajdować się takie dane jak adres email, nr kontaktowy, adres biura i miasto, w którym się znajduje i NIP.

Ten ostatni jest bardzo istotny. Legalne i wiarygodne firmy bez problemu podają swój NIP gdzieś na stronie.

Umożliwia to ich łatwa weryfikacje na stronie Ceidg.gov.pl gdzie zostaną podane wszystkie informacje na temat zarejestrowanej przedsiębiorstwa.

Dzięki temu możemy zyskać pewność, że sklep jest jak najbardziej wiarygodny. Jeśli NIPu nie ma na stronie warto o niego poprosić w mailu.

Brak odpowiedzi, albo po prostu chęci udzielenia informacji na ten temat jest wystarczającym dowodem, że strona nie jest bezpieczna i nie powinniśmy z niej korzystać.

Sposobów na oszustwa jest naprawdę dużo a już w szczególności w internecie. Scumy to tylko jedne z nich, ale z pewnością najczęstsze bo i najłatwiej je przeprowadzić i oszukać innych i to w wielu przypadkach bez ponoszenia konsekwencji.

Pamiętajcie, poświęćcie te 5 czy nawet 10 minut na zweryfikowanie tego czy strona jest godna zaufania. Dzięki temu zaoszczędzicie dużo pieniędzy, czasu i przede wszystkim nerwów, przede wszystkim nerwów.