Co na łączenie płyt gipsowych? Łączenia płyt gipsowych można wykańczać na wiele różnych sposobów. Oczywiście jak to bywa w sytuacjach gdzie mamy wiele możliwości są opcje lepsze, gorsze i te pomiędzy. I to właśnie wtedy nasuwa nam się pytanie, którą z nich powinniśmy wybrać, które rozwiązanie będzie najtrwalsze itp. Dokonanie odpowiedniego wyboru bez odpowiedniej wiedzy niejednokrotnie jest problematyczne w szczególności dla osób, które nie miały bardzo dużego doświadczenia z podobnymi pracami.

W takiej sytuacji właśnie przychodzimy my. W dzisiejszym artykule przedstawimy wam kilka najpopularniejszych możliwości na wykończenie łączeń z płyt gipsowych. Zaprezentujemy wam zarówno naszym zdaniem te najlepsze jak i najmniej efektywne rozwiązania. Do tego postaramy się mniej więcej przedstawić ich kosztorys i odpowiedzieć na pytanie czy potrzebujemy pomocy przy wykonaniu takich łączeń.

No dobra, wystarczy już gadania czas zabrać się do pracy 😉

Spis Treści – Co na łączenie płyt gipsowych?

1. Gotowa masa szpachlowa do łączeń – Co na łączenie płyt gipsowych?

Co na łączenie płyt gipsowych?
Co na łączenie płyt gipsowych? 3

Gotowe masy szpachlowe weszły do ogólnego użytku już dość dawno i z początku nie były specjalnie chętnie wybieraną opcją przez wykonawców, jednak z czasem się to zmieniło i okazało się, że są dużo lepszym wyborem niż tradycyjne masy w postaci suchych mieszanek, które należy rozrabiać przy pomocy wody. Oczywiście są produkty lepsze i gorsze, głównie o tym czy masa jest dobra decyduje cena oraz producent. Nikogo chyba nie zaskoczy fakt, że najtańsze z możliwych opcji zdecydowanie nie należą do tych najlepszych pod kątem jakościowym.

No dobrze, ale jak z takiej masy należy poprawnie skorzystać? Niektórzy producenci twierdzą, że ich wyrób nie potrzebuje dodatkowego wzmocnienia w postaci siatki, flizeliny czy specjalnej taśmy na łączenia. Czy to prawda? Połowicznie, bo faktycznie niektóre masy są na tyle wytrzymałe, że radzą sobie całkiem dobrze bez wcześniej wymienionych pomocy, jednak nie jest to najlepsza możliwa wytrzymałość jaką możemy uzyskać.

My osobiście mimo wszystko radzimy aby ponieść te dodatkowe (ale wciąż niewielkie) koszty i kupić siatkę, flizelinę a dla bardziej doświadczonych wykonawców specjalną taśmę. Dlaczego dla bardziej doświadczonych? Ponieważ wymaga ona dużo większej wprawy i wyczucia w szpachlowaniu, reasumując, szpachluje się ją po prostu trudniej i tyle.

Co jest jedną z największych zalet gotowej masy szpachlowej? Zdecydowanie to, że nie musimy martwić się o czas. W przypadku suchych mieszanek zawsze zaleca się wyrabiać niewielkie ilości ze względu na ich bardzo szybki czas schnięcia. W przypadku gotowych nie należy się tym przejmować, kiedy chcemy zrobić sobie przerwę w szpachlowaniu to zamykamy opakowanie i tyle, proste i wygodne. Jak jednak wiadomo wszystko co dobre ma swoją cenę, dlatego za gotowe masy zapłacimy stosunkowo więcej niż za te w postaci suchej.

Jakie są najpopularniejsze marki, które możemy polecić z czystym sumieniem? Naszym zdaniem w gronie wartych uwagi producentów znajdziemy Śmig, Tytan oraz Norgips. Wykonawcy, z którymi współpracujemy dość dobrze wypowiadają się na temat tych konkretnych marek

2. Wzmocniona masa szpachlowa na łączenia

Jest to najpopularniejsza masa wybierana przez fachowców i nie tylko. Jest dość tania w porównaniu do tych gotowych oraz ogólnodostępna. Jest również z nami od bardzo dawna, więc można powiedzieć, że cieszy się ogólnym zaufaniem. Produkt jak już sama nazwa nam sugeruje jest wyrobem dodatkowo wzmocnionym i specjalnie dostosowanym do wypełniania łączeń na płytach kartonowo – gipsowych.

Wypowiadamy się bardzo pozytywnie na temat tego produktu, jednak nie jest to bezpodstawne. Przez lata obecności na rynku niejeden fachowiec przekonał się, że jest to zarówno tanie jak i bardzo opłacalne rozwiązanie. Na samych zaletach świat jednak nie stoi i tak samo jest w typ przypadków. Zatem co możemy zaliczyć do największych minusów dla tego rozwiązania? Przede wszystkim czas, jesteśmy zmuszeni pracować z małymi ilościami masy szpachlowej, którą będziemy co chwilę dorabiać, ze względu na jej bardzo szybkie schnięcie. Nie wolno nam mieszać jej na zapas bo utworzy się tak zwana „skorupka”.

A jak wygląda kwestia dodatkowych wzmocnień w postaci siatki, flizeliny czy taśmy na łączenia? Zastosowanie jednej z nich jest po prostu obowiązkowe. Wypełnianie łączenia bez zatopionej siatki czy taśmy nie ma najmniejszego sensu bo całość nie będzie po prostu wystarczająco wytrzymała. Po czasie najpewniej pojawią się z początku dość drobne rysy, które następnie będą się stopniowo powiększać aż zmienią się w prawdziwe pęknięcia.

Które ze wzmocnionych mas szpachlowych są najlepsze? Naszym skromnym zdaniem na uwagę zasługują następujące marki:

  • Uniflott marki Knauf
  • Akryl Putz MS 30 od Śnieżki
  • Vario marki Rigips

Jeśli nam nie wierzycie na słowo to polecamy również na własną rękę poszukać opinii w internecie, które są również bardzo pozytywne.

3. Zwykły gips szpachlowy

Jest to najtańsza i jednocześnie (przepraszamy za wyrażenie) najbiedniejsza możliwa opcja wypełnienia łączeń. Wspominamy o niej nie po to aby ją polecić a raczej wręcz przeciwnie. Jeśli macie możliwość to radzimy sięgnąć po zwykłe suche masy szpachlowe na łączenia, i to nawet nie te z wyższych półek tylko średnich. Dlaczego? Gips szpachlowy ma naprawdę wiele przydatnych zastosowań np. przy wypełnianiu ubytków jednak nie zalecamy go na łączenia pomimo, że teoretycznie jest to jedno z jego głównych przeznaczeń.

Sama masa gipsowa jest naprawdę mało elastyczna w porównaniu do poprzednich pozycji co jest dość kluczowe na łączeniach płyt. Nawet z dodatkowo zatopioną siatką czy flizeliną nie będzie stanowił specjalnie silnego i trwałego wypełnienia, a przypominamy, że mówimy tutaj o tych łatwiejszych łączeniach czyli tych z fabrycznymi krawędziami a nie przyciętymi.

PORADA! Pamiętajcie, że łączenia płyt mogą wyglądać na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich to połączenie z dwoma krawędziami fabrycznymi, są one z założenia łatwiejsze do zespolenia i mniej wymagające. Drugim natomiast są krawędzie przycięte na skutek docinania płyt. Są one dużo bardziej wymagające i zaleca się stosować na nich wyłącznie silne wypełniacze. Wniosek z tego jest jeden, zwykły gips dość średnio się tutaj sprawdzi.

Jeśli jednak uparliście się, że chcecie skorzystać z gipsu albo szukacie już po prostu najtańszej z możliwych opcji to polecamy wam zerknąć w stronę takich marek jak Dolina Nidy czy Stabill. Są one według nas bardzo dobrą opcją, co prawda nie z najniższej półki jeśli chodzi o gipsy szpachlowe ale zdecydowanie warte polecenia.

4. Siatka na łączenia

Skoro już wypowiedzieliśmy się trochę na temat samych mas czas na ich „wsparcie”. W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się siatce czyli chyba najpopularniejszej oraz najbardziej docenianej opcji z możliwych. Oczywiście nie jest to zwykła siatka, jest ona wykonana z trwałego materiału wzmocnionego przy pomocy kleju by odpowiednio mocno trzymać łączenie. Jednak mimo tej właściwości nie radzimy zawierzać mu zupełnie. Jeśli chcemy trwałego łączenia siatkę przed tym należy zatopić w masie, bez tego nie nawet co marzyć o silnym i wytrzymałym wzmocnieniu.

Jak siatka wygląda pod kątem cenowym? A bardzo przyzwoicie, jest zdecydowanie najtańszą opcją jeśli chodzi o nasze trzy dodatkowe wzmocnienia, ale ni oznacza, że słabą. W praktyce sprawdza się świetnie. Jedyne zastrzeżenie jakie możemy do niej mieć to to, że nawet zatopiona nie stworzy specjalnie mocnego zestawu z gipsem szpachlowym.

5. Flizelina

Jest to można powiedzieć specjalne włókno charakteryzujące się niezwykłą elastycznością i jednocześnie wytrzymałością. Nie ma co się łudzić, że stoi ono zdecydowanie kilka poziomów wyżej niż nasza wcześniej wspomniana klasyczna siatka. Kiedy należy po nią sięgnąć? Wtedy kiedy chcemy stworzyć naprawdę bardzo silne i wytrzymałe połączenie. Nie zawsze jest ona potrzebna i nie zawsze warto to robić i dodatkowo przepłacać, nie wszystkie łączenia muszą mieć takie silne wiązanie jakie otrzymamy przy pomocy właśnie flizeliny.

Ile zapłacimy za flizelinę? Naprawdę niewiele, są to kwoty pokroju 3 – 5zł za pojedyncze opakowanie. Jak sami widzicie, niewielka cena i wysoka jakość pracy i dodatkowe wzmocnienie łączeń.

6. Taśma do łączeń płyt gipsowych

Taśma do łączeń płyt gipsowych
Co na łączenie płyt gipsowych? 4

Jest to naprawdę spory temat bo samych taśm budowlanych o różnych zastosowaniach jest naprawdę cała masa, jeśli chcielibyście dowiedzieć się o nich odpowiednio więcej to polecamy ten artykuł https://www.budujto.pl/pl/blog/Tasma-Amerykanska-Tuff-Tape-tasma-1110/151 Znajdziecie tam szczegółowe informacje na temat taśm, ich najważniejsze zalety, wady, cenę oraz zastosowanie.

Podsumowanie

Skoro wiecie wszystko co trzeba to chyba czas jeszcze na małe podsumowanie na temat tego, która metoda jest najlepsza i najbardziej polecamy ją stosować?

Gotowa masa szpachlowa do łączeń + flizelina/ siatka/ taśma

Kolejność flizelina, siatka i taśma nie jest przypadkowa. Jest to kolejność od najmocniejszego do najsłabszego, jednak w tym konkretnym przypadku najsłabszy nie oznacza słaby. Połączenie gotowej masy oraz taśmy także świetnie się ze sobą sprawdzi i będzie jedną z najmocniejszych kombinacji. Do tego nie umieściliśmy go wyżej ponieważ zbyt dużo zależy od tego jaką konkretnie taśmę użyjemy.

Wzmocniona masa szpachlowa na łączenia + flizelina/ siatka/ taśma

Tak samo jak powyżej nie ma tutaj złego wyboru. Każdy z tych kombinacji bardzo dobrze sprawdzi się na jako wypełnienie i zapewni trwałe oraz długoletnie połącznie.

Zwykły gips szpachlowy + flizelina

Jak już mówiliśmy stosowanie gipsu szpachlowego na łączenia nie jest naszym zdaniem jedną z najlepszych opcji ale jeśli już dojdzie do tego to polecamy połącznie go z flizeliną, ewentualnie bardzo mocną siatką.

Na sam koniec jeszcze jedna uwaga, nie łączcie płyt wyłącznie na samą masę, zawsze należy zastosować jakieś dodatkowe wzmocnienie jak w powyższych przykładach.