Czasem najmniej spodziewane połączenia wyglądają razem najlepiej czego dowodem jest fuzja betonu architektonicznego oraz złota. Kto by się spodziewał, że zimny industrialny oraz minimalistyczny beton będzie tak dobrze współgrał z wystawnym oraz eleganckim złotem? Przyznajemy się bez bicia na pewno nie my.

Unikalny wizualny efekt złotych fug przecinających betonowe powierzchnie to coś niesamowitego. Zakochają się w tym zarówno miłośnicy stylu industrialnego jak i glamoure. Połączenie dwóch przeciwstawnych biegunów stworzyło tutaj dekoracje, która będzie gościła w naszych salonach naszym zdaniem przynajmniej przez kilka kolejnych dekad.

Najlepsze jednak w tym jest to, że dekoracja może być wykonywana na dobrą sprawę w prawie wszystkich pomieszczeniach w budynku. Łazienka, salon, kuchnia, sypialnia, pokój dziecięcy, przedpokój itp. Naprawdę trudno znaleźć pomieszczenie, w którym ta dekoracja mogłaby być nie wykonana.

Za ile kupimy beton ze złotem?

Zależy od tego w jaki sposób chcemy go wykonać oraz na jakiego producenta się zdecydujemy. Na ten moment polecamy 2 wersje „zestawów”. Pierwszą jest ten złożony z produktów marki Pigio, którego cena wynosi około 300 – 350 zł za 11m2 a drugą jest zestaw złożony z produktów Luxmala, który może nas kosztować nawet od około 400 do 500 zł za 5m2 dekoracji w zależności od tego na jakie poszczególne produkty w zestawie się zdecydujemy.

Luxmal zestaw

Zestaw luxmal składa się z masy o efekcie betonu (zaleca się kupować minimum to opakowanie o pojemności 11kg), którego wydajność wynosi 2,2 kg masy na m2 powierzchni. Do tego należy dobrać dedykowany podkład gruntujący oraz złoty metalizer (specjalna złota farba, która połyskuje na skutek kontaktu ze światłem zarówno naturalnym jak i sztucznym).

Jest kilka sposobów na wykonanie tego zestawu jednak tylko jeden z nich jest bezpośrednio dedykowany przez producenta. Pozostałe to nasze autorskie propozycje które pozwolą wam nie tylko trochę zmodyfikować sam efekt ale również na nim zaoszczędzić.

Zestaw Pigio

Zestaw Pigio wychodzi znacznie taniej ima kilka interesujących alternatyw. Składa się tak samo jak Luxmal z masy dekoracyjnej Creativo (efekt betonu), złotego metalizera oraz podkładu impregnującego. Jednak ma on swoją drugą wersję. Masa Creativo może zostać zastąpiona inną dekoracją jaką jest Rullo czyli farba strukturalna o efekcie betonu. Tutaj powinny się ucieszyć wszystkie osoby, które chcą zaoszczędzić na zatrudnieniu fachowca. Wykonanie całości kiedy decydujemy się na rullo robi się nie tylko tańsze ale i łatwiejsze. Wszystkie z tych produktów znajdziecie tutaj https://www.budujto.pl/pl/c/Dekoracje-o-efekcie-betonu/261 Poza wspomnianymi dekoracjami od Pigio jest tam kilka interesujących mas lub farb, na których warto zawiesić oko. Więcej o tym dowiecie się w dalszej części artykułu przeznaczonej sposobie wykonania dekoracji.

Ile kosztuje nas robocizna za beton ze złotem?

Zazwyczaj za wykonanie m2 tynku dekoracyjnego jesteśmy zmuszeni zapłacić mniej więcej 50zł za m2 w zależności od firmy, regionu itp. Tutaj jednak wykonanie całości jest dużo bardziej złożone więc usługa może również wynosić więcej niż w przypadku klasycznego tynku strukturalnego.

Beton ze złotem sposoby wykonania

Bardzo dużym plusem tej dekoracji jest to, że istnieje wiele możliwości tego jak możemy ją zrobić. Niektóre są tańsze, inne droższe a jeszcze inne umożliwiają nam osiągnięcie odmiennych efektów niż te z oryginalnych założeń. UWAGA! Teoretycznie tylko jeden sposób jest na tyle prosty, że z jego wykonaniem nie powinno być żadnych problemów. Reszta natomiast wymaga wprawy i obeznania z pracami tynkarskimi. Jeśli takiego nie posiadamy po prostu zatrudnijmy fachowca. Wtedy mamy pewność, że nie popsujemy dekoracji.

Dla porównania dajemy wam również artykuł o tym jak powinniśmy wykonać sam beton https://instahome.info/4-sposoby-na-beton-architektoniczny/ Dzięki temu będziecie mogli poznać również ciekawe alternatywy jeśli zainteresował was wyłącznie sam beton.

Odpowiednie przygotowanie powierzchni:

Ściana, na której chcemy wykonać dekorację musi być odpowiednio oczyszczona czytaj równa, wolna od wszelkich zabrudzeń oraz uszkodzeń oraz sucha. Oprócz tego musi być też odpowiednio zaimpregnowana rekomendowanym przez producenta podkładem, który wzmocni przyczepność podłoża.

UWAGA! Pierwszy punkt jest uniwersalny dla każdego ze sposobów, dlatego nie będziemy go wymieniać osobno dla każdej metody. Zostanie on tylko tutaj

Sposób 1 (sposób rekomendowany przez Luxmala)

beton architektoniczny ze zlotymi przbiciami
Beton ze złotem - przeciwieństwa ale nie do końca? 4

Na odpowiednio przygotowaną powierzchnię nanosimy dedykowany przez producenta preparat gruntujący. Dajemy mu kilka godzin, żeby zdążył całkowicie wsiąknąć w powierzchnię i wyschnąć. Po tym możemy przejść do wykonywania dekoracji.

Całą ścianę malujemy przy pomocy złotego metalizera, kiedy już to zrobimy czekamy aż całkowicie wyschnie (powinno zająć to około 12h) następnie przy pomocy taśmy wyklejamy dowolne wzory według własnego uznania. UWAGA! Taśmę naklejamy wyłącznie na tylko suchą farbę. Jeśli będzie ona chociaż trochę wilgotna zacznie odchodzić wraz ze ściąganiem taśmy.

Kiedy wzory są już wyklejone przechodzimy do najważniejszego etapu, którym jest nałożenie masy o efekcie betonu architektonicznego. Po jego wyrównaniu możemy ostrożnie ściąć taśmę i tyle. Cała dekoracja wykonana.

Ewentualnie beton można na samym końcu jeszcze czymś zaimpregnować w celu wzmocnienia jednak nie jest to wymagane.

Efekt osiągnięty przy takiej metodzie będzie się prezentował mniej więcej jak na zdjęciu powyżej.

Sposób 2 (bez złotych przebić)

beton architektoniczny ze zlotem 2
Beton ze złotem - przeciwieństwa ale nie do końca? 5

Jest on dokładnie taki sam jak sposób 1 z jednym małym wyjątkiem. Nie malujemy całej ściany złotym metalizerem tylko jej fragmenty na długość taśmy, którą będziemy na nie kleić i mniej więcej taką samą szerokość (+ 1\2 cm). Ten zabieg pozwoli nam zaoszczędzić trochę pieniędzy oraz wykonać efekt samych złotych „fug” bez charakterystycznych dla sposobu pierwszego przebić. Finalny efekt prezentuje się jak na zdjęciu powyżej.

Sposób 3 – (trochę pracy z pędzlem)

odrywanie tasmy ze sciany
Beton ze złotem - przeciwieństwa ale nie do końca? 6

Tym razem po przygotowaniu ściany zaczynamy od ułożenia taśmy we wzory, które nas interesują. Następnie wykonujemy na nich masę o efekcie betonu i tak jak w punkcie powyżej po wyrównaniu ostrożnie usuwamy taśmę, tak by nie uszkodzić tynku i czekamy aż beton wyschnie.

Kiedy masa jest już całkowicie sucha przy pomocy taśmy oraz pędzla malujemy powstałe „fugi” na złoto lub dowolnym kolorze na jaki się decydujemy. Jest to w sumie już cały proces. Jaki jest sens wykonywania dekoracji w ten sposób?

W przeciwieństwie do wykonania pracy ze sposobu pierwszego tutaj nie powstają złote przebarwienia na powierzchni całej ściany.