Kamień dekoracyjny to bez wątpienia jedna z chętniej wybieranych dekoracji ze względu na ogromną ilość dostępnych na rynku wariantów (różne wzory, kolory oraz wielkości). Do tego wiele z nich można dorwać w bardzo atrakcyjnych cenach.

Wielu osobom kojarzą się one z dekoracyjnymi panelami 3D ze względu na sposób ich wykonywania oraz ogólny brak skomplikowania podczas wykonywanych prac.

Kamień dekoracyjny wewnętrzny i zewnętrzny

Kamień dekoracyjny świetnie nadaje się jako wykończenie ścian zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, tylko należy zwrócić szczególną uwagę na to z czego jest wykonany i do jakich warunków powinien być stosowany.

O ile nie ma żadnego problemu, żeby stosować kamienie dekoracyjne zewnętrzne wewnątrz budynków to w drugą stronę to już tak niestety nie działa. Wiele z wewnętrznych kamieni dekoracyjnych jest wykonana z gipsu, który absolutnie nie nadaje się do stosowania w warunkach zewnętrznych (z oczywistych dla wszystkich powodów).

Na gips trzeba uważać w szczególności, nie powinien być wykonywany w pomieszczeniach gdzie panuje podwyższona wilgoć, czytaj od razu możemy zrezygnować z łazienki czy obszarów kuchni w pobliżu zlewu itp. Tam lepiej stosować kwarc cegłę czy łupek. Sprawdzą się równie dobrze także w warunkach zewnętrznych.

Natomiast można go swobodnie wykonać w salonie, sypialni czy innych pokojach dziennych.

UWAGA! Dla pewności czy dny kamień ozdobny może być stosowany na elewacji można zapytać producenta lub sprzedawcę.

Kamień dekoracyjny cena

Wszystko jest zależne od tego na jaki konkretnie produkt się zdecydujemy, możemy znaleźć takie, które kosztują 100 zł za m2 i takie, które kosztują ponad 300 i w górę. Poniżej kilka przykładów z hurtowni budowlanych:

  • Imitacja cegły wykonana z lekkiego betonu – około 128 zł / m2.
  • Klasyczny łupek elewacyjny – około 160 zł / m2.
  • Płytki elewacyjne z kamienia naturalnego – 155 zł / m2.

Kamienie dekoracyjne można również kupić w kilku formach, między innymi w postaci pojedynczych płytek o różnych rozmiarach od kilku do nawet kilkudziesięciu cm.

Jako osobno łupane kamienie oraz w postaci całych płyt oraz szablonów, np. tych imitujących cegłę. Najczęściej jednak kupujący decydują się na wariant pojedynczych płytek.

Kamień dekoracyjny na ścianę

Kamień dekoracyjny na ścianę mocujemy przy pomocy specjalnego (najlepiej dedykowanego przez sprzedawcę) kleju montażowego. Jeśli kamień ma być wykonany w warunkach zewnętrznych lub łazience należy zwrócić uwagę aby klej był wodoodporny.

Jak zrobić go na ścianie?

Powierzchnia przeznaczona do pracy musi być czysta oraz gładka, następnie zagruntowana. Kiedy już to wszystko zrobimy na ścianę nakładamy cienką warstwę kleju oraz na spód kamienia.

Później go dokładnie dociskamy tak aby nadmiar kleju wyszedł bokami (jeśli spływa oznacza to że jest zbyt rzadki). Prace wykonujemy od góry do dołu.

Przykładowe wizualizacje kamienia dekoracyjnego

Kamień naturalny (łupek):

lupek na scianie w lazience
4 nowoczesne pomysły na kamień dekoracyjny 5

Cegła:

cegla dekoracyjna w sypialni 1
4 nowoczesne pomysły na kamień dekoracyjny 6

Trawertyn:

traertyn na scianie w salonie
4 nowoczesne pomysły na kamień dekoracyjny 7

Granit o imitacji marmuru.

granit o imitacji marmuru w salonie
4 nowoczesne pomysły na kamień dekoracyjny 8